Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pożyczka gotówkowa a kredyt hipoteczny – na co warto się zdecydować?

|
selectedselectedselected

Potrzebujesz gotówki na nieprzewidziane wydatki lub planujesz zakup mieszkania? Zastanawiasz się, jaki sposób finansowania będzie najkorzystniejszy? Dowiedz się, czym różni się pożyczka od kredytu i kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Pożyczka gotówkowa a kredyt hipoteczny – na co warto się zdecydować?
adobestock
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Różnice między kredytem a pożyczką

Każdy, kto choć raz rozważał możliwość zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, z pewnością zastanawiał się, co odróżnia te dwa rozwiązania. Kredyt to zobowiązanie finansowe, jakiego bank udziela kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie z przeznaczeniem na określony cel, który musi zostać wskazany podczas zawarcia umowy. Tego typu zobowiązania zawsze są udzielane odpłatnie i na podstawie pisemnej umowy. Aby uzyskać kredyt, należy wykazać m.in. wysokość dochodów i istniejących już zobowiązań. Konieczna jest także weryfikacja zdolności kredytowej i historii kredytowej klienta, stanu zadłużenia i liczby osób należących do gospodarstwa domowego. Najczęściej kredytów gotówkowych udziela się na dowolny cel, jednak kredyt hipoteczny czy też samochodowy są przyznawane na konkretny zakup, np. samochodu lub mieszkania. Pożyczka gotówkowa z kolei polega na przeniesieniu danej kwoty z pożyczkodawcy na pożyczkobiorcę. Pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrotu tej samej kwoty powiększonej o odsetki. Co ciekawe, umowa pożyczki może być zawarta ustnie, jeśli jej wartość nie przekracza 1000 zł. W pozostałych przypadkach umowa może zawierać dowolne ustalenia, ponieważ jej treść nie jest ściśle regulowana przepisami. W odróżnieniu od kredytu pożyczka może być wykorzystana na dowolny cel – pożyczkobiorca nie musi wskazywać jej celu.

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to rodzaj długoterminowego kredytu, który można zaciągnąć na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej. Wyróżniającą go spośród innych kredytów cechą jest zabezpieczenie hipoteką na nieruchomości – w przypadku opóźnień w spłacie kredytu bank może przejąć nieruchomość i sprzedać ją w celu spłaty długu. Kredyt hipoteczny udzielany jest na dłuższy okres – zwykle od 10 do 30 lat. Długi okres kredytowania pozwala rozłożyć płatność na mniejsze raty. Warunki, takie jak oprocentowanie kredytu hipotecznego i wymagany wkład własny, zależą od wewnętrznej polityki banku, a także zdolności kredytowej kredytobiorcy. Zwykle wymagane jest ok. 20% wkładu własnego liczone od całej kwoty zobowiązania. Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny od zwykłego kredytu gotówkowego różni się celem – kredyt gotówkowy, podobnie jak pożyczkę, najczęściej spożytkować można na dowolny cel. Na co zatem warto się zdecydować? Odpowiedź jest prosta – decyzję należy oprzeć o własne potrzeby. Jeśli potrzebujesz zastrzyku gotówki na nieprzewidziane wydatki, wybierz pożyczkę. Jeśli planujesz jednak zakup mieszkania – w tej sytuacji sprawdzi się kredyt hipoteczny.

Kredyt a pożyczka – kto może je wziąć?

W przypadku pożyczki najczęściej wymagane jest jedynie spełnienie podstawowych wymogów formalnych, czyli posiadanie dokumentu tożsamości potwierdzającego pełnoletniość. Jeśli zaś chodzi o kredyt hipoteczny, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Pod uwagę branych jest kilka podstawowych czynników. Kluczowe są dochody – wnioskodawca musi dysponować wystarczającym dochodem, który zapewni mu możliwość spłaty kredytu hipotecznego. Banki zazwyczaj wymagają dokumentów potwierdzających stałe i stabilne źródło dochodu, takie jak zaświadczenia o zatrudnieniu lub zarobkach. Nie bez znaczenia jest też rodzaj umowy o pracę – najbardziej pożądana jest ta na czas nieokreślony, ale inne źródła dochodów także są brane pod uwagę. Kolejną istotną kwestią jest historia kredytowa. Banki analizują historię kredytową wnioskodawcy, aby ocenić jego wiarygodność i zdolność do terminowej spłaty zobowiązań. Dobra historia kredytowa zazwyczaj zwiększa szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. To samo dotyczy zdolności kredytowej – banki oceniają zdolność kredytową wnioskodawcy na podstawie różnych czynników, takich jak wysokość jego dochodu, obciążenia finansowe, bieżące zobowiązania czy nawet stan cywilny.

Źródło:

https://sprawdzonydoradca.pl/opinie/1585-roznice-miedzy-kredytem-a-pozyczka#:~:text=Pomimo%20wielu%20podobie%C5%84stw%20podstawow%C4%85%20r%C3%B3%C5%BCnic%C4%85,sp%C5%82aca%20obecnie%20kredyty%20lub%20po%C5%BCyczki.

Reklama

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607929,kredyty-hipoteczne,kredyt-hipoteczny-co-to,1,1

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Informacje prasowe

Informacje prasowe

Wiadomości prasowe ze świata finansów oraz szeroko pojętego inwestowania


Reklama
Reklama