Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs jena (JPY) nie był tak słaby od prawie 40 lat! Amerykański rynek nieruchomości zaskoczył

|
selectedselectedselected

Pierwsza połowa tygodnia przynosi dość dobre dane w kontekście światowej gospodarki. Liczba wakatów wg JOLTS w USA okazała się w maju wyższa od prognozowanej (8,14 mln wobec 7,91 mln). Inflacja HICP w strefie euro w czerwcu to 2,5% r/r, a inflacja bazowa 2,8% r/r. Obie wartości są zgodne z oczekiwaniami. Inflacja w Niemczech również nie zaskoczyła negatywnie, a wręcz przeciwnie.

Jen, rynek nieruchomości w USA oraz minutki Fed
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Odczyt za czerwiec wskazuje na wartość 2,2% r/r, przy prognozie wielkości 2,3%. Przemysłowy indeks PMI dla USA oraz Francji w czerwcu to odpowiednio 51,6 (wstępny odczyt 51,7) oraz 45,4 (wstępny odczyt 45,3). Ten sam wskaźnik lepiej prezentuje się natomiast we Włoszech (45,7 wobec 44,4), gdzie usługowy PMI okazał się zgodny z oczekiwaniami (53,7).

Interesujące dane na temat rynku mieszkań prezentuje National Association of Realtors. Według instytucji mediana ceny ofertowej mieszkań osiągnęła rekordową wartość $419,300, co oznacza wzrost o prawie 6% w porównaniu do roku poprzedniego. Jeszcze ciekawiej prezentuje się natomiast faktyczna sprzedaż nieruchomości, która spadła do 4,1 miliona. Jest to spadek o 6% w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o 40% niższy wynik od objęcia prezydentury przez Joe Bidena. Jednym z możliwych wytłumaczeń paradoksu wyższych cen ofertowych przy mniejszej liczbie transakcji jest wysoki koszt lokum zastępczego, w znacznej mierze spowodowanym kosztem hipoteki przekraczającym 7,5%.

 

Na rekordowo wysokich poziomach znajduje się dzisiaj para walutowa USD/JPY, tj. 161.91. Japońska waluta nie była tak słaba względem dolara od 1986 roku. Sytuacja ta wzmacnia japoński eksport, zwiększając jednocześnie koszty importu. Słabnąca waluta motywuje również do inwestowania w aktywa poza Japonią, m.in. w obligacje USA. 10-letnie japońskie obligacje rządowe oprocentowane są na 13-letnich rekordowych poziomach wysokości 1.11%. Rynek zdaje się spodziewać podwyższenia stóp procentowych przez BOJ w celu wzmocnienia jena.

Reklama

 

Notowania USD/JPY, YTD, źródło: baha.com

 

Dzisiaj wieczorem opublikowane mają zostać minutki Fed, które mają wskazać nam dalsze zamiary Rezerwy Federalnej. Jerome Powell we wtorek oznajmił, że w dalszym ciągu podążamy we właściwym kierunku w walce z inflacją. Prezes Fed wskazuje, że przed luzowaniem polityki monetarnej, musimy uzyskać większą pewność dotarcia do poziomu 2% inflacji. Rynki zdają się wierzyć w narracje miękkiego lądowania. W rzeczywistości jednak przez przeszło 100 lat istnienia Rezerwy Federalnej „soft landing” pozostaje niejako mitem, gdyż obniżanie stóp procentowych w odpowiedni na recesje historycznie związane jest się z utratą miejsc pracy. Członkowie Fedu także o tym wiedzą. Jak zawsze prym przewodni wiedzie jednak „forward guidance” oraz „this time is different”.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama