Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

alarm

  • Jak bardzo skoncentrowana jest giełda akcji w USA?
  • Dlaczego wskaźniki giełdowe są podobne do tych z 1929 i 1932 roku?
  • Czy jest to duży problem dla rynku akcji?

____Baranowicz - akcje - Tickmill____

Rekordowy relatywny rozmiar spółki-lidera

Jak wynika z szacunków przedstawionych przez Goldman Sachs, kapitalizacja największej spółki na rynku akcji w USA jest obecnie 750 razy wyższa niż wartość rynkowa akcji z 75 percentyla.

To największa wartość w historii, przekraczająca nawet wcześniejszy rekordowy poziom z 1932 roku, czasu Wielkiego Kryzysu, który nastąpił zaledwie 3 lata po słynnych giełdowym krachu z 1929 roku. Nawet w szczytowym momencie bańki internetowej z 2000 roku wskaźnik ten wynosił zaledwie 550.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Goldman Sachs, Compustat, Kenneth French.

 

Wartość ta wskazuje na bardzo wysoką koncentrację kapitału w gronie największych spółek w porównaniu do reszty rynku.

“Koncentracja akcji osiągnęła poziom z czasów Wielkiego Kryzysu” - ostrzegł Adam Kobeissi, główny ekonomista The Kobeissi Letter. - “Oficjalnie mamy wyższą koncentrację akcji niż w szczytowym momencie Wielkiego Kryzysu w 1932 roku”

“Zaledwie 4 lata temu wskaźnik ten pokazywał, że największa spółka giełdowa jest około 400 razy większa niż spółka z 75. percentyla. Zasadniczo, ta wartość blisko podwoiła się” - dodał Adam Kobeissi.

“Prawdziwe ryzyko koncentracji polega na tym, jaka część wyników indeksu pochodzi z zaledwie kilku spółek. Rynek w USA tworzy wrażliwą lukę między wynikami kilku największych spółek a wynikami wszystkich pozostałych” - stwierdził Jeffrey Kleintop, główny strateg globalnych inwestycji w Charles Schwab.

Reklama

 

Zobacz również: Krach akcji właściciela Gucci, Saint Laurent i Balenciaga. Załamanie sektora luksusowych marek

 

Tylko 10% spółek większe niż 75% amerykańskiej giełdy

Na olbrzymią koncentrację kapitału w gronie giełdowych molochów zwrócili uwagę także eksperci z Deutsche Bank:

“W wyniku dominacji “Wspaniałej Siódemki”, amerykański rynek akcji jest bardzo blisko stania się najbardziej skoncentrowanym w historii. W rezultacie, wyniki wąskiej grupy największych spółek stają się coraz bardziej kluczowe dla szerokiego rynku” - stwierdzili analitycy Deutsche Bank.

“Wspaniała Siódemka”, zwana także “Magnificent 7” to grupa 7 wielkich firm technologicznych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. Są to: Apple, Alphabet, Microsoft, Tesla, Meta, Amazon oraz Nvidia.

Obecnie, 10% największych amerykańskich spółek pod względem kapitalizacji stanowi prawie 75% całego rynku akcji w USA. Wcześniej, ta granica przekroczona została tylko jednokrotnie. Stało się tak tuż przed krachem giełdowym w 1929 roku.

Reklama

 

Czytaj również: Krytyczny błąd Warrena Buffetta. Przez niego stracił okazję na miliardy USD

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Deutsche Bank.

 

Wysoka koncentracja rynku - czy to źle?

Wysoka koncentracja na giełdzie może być szkodliwym zjawiskiem, ale niesie też pewne zalety. Z jednej strony, ogranicza ona konkurencję i zwiększa ryzyko monopolizacji. Może to prowadzić do nadmiernego wpływu nielicznych dużych graczy na rynek, co może być niekorzystne dla inwestorów oraz sprawiedliwej konkurencji.

Reklama

Może ona również rodzić ryzyko nadmiernego uzależnienia od jednego sektora. W tym przypadku, jest to olbrzymia przewaga spółek technologicznych i innowacyjnych. To w teorii może potencjalnie prowadzić do niestabilności finansowej oraz zagrożeń dla równowagi gospodarczej.

Jednak z drugiej strony, w niektórych przypadkach wysoka koncentracja kapitału w gronie wielkich spółek może okazać się korzystna. Potencjalnie, może ona zapewniać większą stabilność rynku, ułatwiać efektywność handlu oraz umożliwiać większą płynność instrumentów finansowych.

 

Czytaj również: Giełda droga jak nigdy - 95% wskaźników bije na alarm. To jednak bez znaczenia?

Czytaj więcej