Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Enter Air: Prognoza wyników na 2Q 2022 – okres dalszej odbudowy popytu oraz wzrostu utylizacji floty

|
selectedselectedselected
Enter Air: Prognoza wyników na 2Q 2022 – okres dalszej odbudowy popytu oraz wzrostu utylizacji floty | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komentarz BDM: Okres 2Q’22 przyniósł dalszą popytu (potwierdzają to po części odczyty publikowane przez Ryan Air; link), co w istotny sposób przełożyło się na wzrost liczby wykonywanych lotów w tym okresie (zarówno r/r jak i vs 2019r.). Ponadto w pandemii spółka miała problem z efektywnością wykorzystywanych zasobów, co związane było m.in. z kumulacją rejsów w czasie weekendów. Aktualnie utylizacja floty jest na znacznie lepszym poziomie, loty rozłożone są w całym tygodniu, a efektywność (liczba wylatanych godzin na samolot) przewyższą nawet tą z 2019r. W omawianym kwartale spodziewamy się zbliżonej liczby wykonanych powietrznych operacji vs 2Q’19. Szacujemy, że 2Q’22 Enter Air wypracował 587,2 mln PLN przychodów (+163,7% r/r), z czego 97,6% stanowiły usługi lotnicze (572,9 mln PLN, +169,6% r/r), a za resztę odpowiadała sprzedaż pokładowa (14,3 mln PLN, +40,3% r/r). Według naszych obliczeń, wynik brutto ze sprzedaży w minionym kwartale wyniósł -14,3 mln PLN (-17,8 mln PLN – usługi lotnicze, 3,5 mln PLN – sprzedaż pokładowa). Na poziomie EBITDA MSSF 16 prognozujemy 27,8 mln PLN (-38,1% r/r). W związku z ujemnym saldem finansowym (ok. -20,2 mln PLN), szacujemy że spółka w 2Q’22 miała 35,9 mln PLN straty netto.

 

Perspektywa 2022 roku - w kolejnych miesiącach pomimo coraz cięższego otoczenia makro (m.in. inflacja, ceny paliwa, raty kredytów) spodziewamy się kontynuacji odbudowy popytu. Istotnym impulsem popytowym dla wyjazdów zagranicznych jest luzowanie/ zniesienie obostrzeń pandemicznych, które przez ok. 2 lata znacząco utrudniały podróżowanie i zniechęcały potencjalnych turystów. W całym 2022 roku estymujemy, że Enter Air osiągnie 2,15 mld PLN przychodów, ok. 329,2 mln PLN EBITDA MSSF 16 oraz 4,5 mln PLN zysku.

 

Reklama

Główne ryzyka biznesowe spółki to:

1) wpływ COVID-19;

2) spowolnienie gospodarcze;

3) ceny paliw (model biznesowy grupy zakłada oparcie stawki lotu o koszt paliwa, co pozwala niwelować w dużej mierze negatywne wahania); oraz

4) braki pracowników na europejskich portach oraz strajki w liniach lotniczych.

Reklama

Enter Air: Prognoza wyników na 2Q 2022 – okres dalszej odbudowy popytu oraz wzrostu utylizacji floty (szacowana liczba lotów podobna do 2Q'19) - 1Enter Air: Prognoza wyników na 2Q 2022 – okres dalszej odbudowy popytu oraz wzrostu utylizacji floty (szacowana liczba lotów podobna do 2Q'19) - 1

 

 

 

 

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama