Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Emocje po niespodziewanej podwyżce stóp procentowych powoli opadają. Czy powinniśmy już spodziewać się kolejnej?

|
selectedselectedselected
Emocje po niespodziewanej podwyżce stóp procentowych powoli opadają. Czy powinniśmy już spodziewać się kolejnej? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej na ubiegłotygodniowym posiedzeniu podjęła zaskakującą decyzję o podwyższeniu stóp procentowych. Stopa referencyjna wzrosła z 0,10% do 0,50%, a stopa lombardowa zwiększyła się z 0,50% do 1,00%.

Rada podjęła również decyzję o podwyższeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 0,50% do 2,00%. Z treści komunikatu został usunięty fragment mówiący o tym, że NBP będzie kontynuował skup aktywów, co jest kolejnym sygnałem wskazującym na zaostrzenie polityki pieniężnej. Podczas gdy w poprzednich komunikatach Rada podkreślała, że podwyższona inflacja wynika przede wszystkim z czynników podażowych, to w ostatnim komunikacie zwróciła uwagę na dodatkowy popytowy czynnik proinflacyjny w postaci trwającego ożywienia gospodarczego, w tym wzrostu dochodów gospodarstw domowych (por. MAKROpuls z 06.10.2021).

 

Treść komunikatu wskazuje również,

że Rada dostrzegła wysokie prawdopodobieństwo przegrzania gospodarki w średnim terminie, a więc sytuacji, w której narastająca presja płacowa będzie prowadzić do utrzymywania się inflacji na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. To z kolei, zdaniem Rady, rodziłoby ryzyko utrwalenia się dynamiki cen w średnim okresie na poziomie wyższym od celu inflacyjnego. W naszej ocenie ubiegłotygodniowa decyzja nie jest jednorazowym dostosowaniem stóp procentowych (patrz poniżej). Zrewidowaliśmy nasz scenariusz w polityce pieniężnej. W trakcie ubiegłotygodniowej konferencji prezes NBP, A. Glapiński starał się schodzić oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych. Uważamy jednak, że w reakcji na inflację sięgającą prawie 7%, stanowiącą pośrednio ryzyko dla osiągnięcia celu inflacyjnego w średnim okresie, RPP zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych (o 25pb) w najbliższych miesiącach.

 

W naszym scenariuszu bazowym zakładamy,

Reklama

że zmaterializuje się ona w styczniu 2022 r., jednak dostrzegamy ryzyko, że polityka pieniężna zostanie zaostrzona już w listopadzie br. w reakcji na publikację jastrzębiej projekcji inflacji. Jednocześnie zrewidowaliśmy naszą prognozę kursu złotego. Z uwagi na inflację kształtującą się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego i elastyczne podejście RPP do jej stabilizacji uważamy, że kurs złotego będzie kształtował się powyżej naszych wcześniejszych oczekiwań i osiągnie poziom 4,60 na koniec br. i 4,40 na koniec 2022 r. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się we wrześniu o 194 tys. wobec wzrostu o 366 tys. w sierpniu (rewizja w górę z 235 tys.), ukształtowało się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (wzrost o 500 tys.). Wyraźnie słabszy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w USA może wynikać z utrzymującego się negatywnego wpływu zwiększonych zasiłków w ramach pakietu J. Bidena w niektórych stanach, które zniechęciły część osób do poszukiwania pracy, jak również IV fali pandemii, która ma negatywny wpływ na aktywność gospodarczą w USA (por. COVID Dashboard). Najsilniejszy wzrost zatrudnienia odnotowano w turystyce i rekreacji (+74,0 tys.), usługach biznesowych (+60,0 tys.) i handlu detalicznym (56,1 tys.).

Najsilniejszy spadek zatrudnienia odnotowano natomiast w sektorze rządowym (-123,0 tys. – efekt zakłóceń w sezonowym wzroście zatrudnienia w publicznej edukacji ze względu na IV falę pandemii), pozostałych usługach (-16,0 tys.) oraz oświacie i służbie zdrowia (-16,0 tys.). Stopa bezrobocia zmniejszyła się we wrześniu do 4,8% wobec 5,2% w sierpniu, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (5,1%). Spadkowi stopy bezrobocia towarzyszyło obniżenie współczynnika aktywności zawodowej (61,6% we wrześniu wobec 61,7% w sierpniu), który pozostaje nadal wyraźnie poniżej poziomów obserwowanych przed wybuchem pandemii (ok. 63,3%). W zeszłym tygodniu poznaliśmy również liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która zmniejszyła się do 326 tys. wobec 364 tys. dwa tygodnie temu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (350 tys.).

 

 

Z kolei liczba kontynuowanych wniosków obniżyła się z 2,8 mln do 2,7 mln.

Dane wskazują tym samym, że amerykański rynek pracy, mimo obserwowanego w ostatnich kwartałach ożywienia, nadal znajduje się daleko od równowagi. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również indeks ISM w usługach, który zwiększył się w sierpniu do 61,9 pkt. wobec 61,7 pkt., kształtując się powyżej oczekiwań rynku (60,0 pkt.). Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 2 z 4 jego składowych (dla aktywności biznesowej oraz nowych zamówień), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla zatrudnienia i czasu dostaw. Dane wskazały również na obniżenie indeksu dla zapasów przy jednoczesnym wzroście składowej dla cen, co sugeruje, że amerykański sektor usług pozostaje pod wpływem ograniczeń podażowych. Ubiegłotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie zmieniają naszego scenariusza zakładającego, że Fed w listopadzie rozpocznie wygaszanie prowadzonego przez siebie skupu aktywów.

Reklama

Uważamy, że odnotowany we wrześniu wzrost zatrudnienia w połączeniu z wyraźną rewizją w górę danych za sierpień oraz spadkiem stopy bezrobocia będą wystarczającym argumentem dla Rezerwy Federalnej na rzecz zacieśnienia polityki pieniężnej już na listopadowym posiedzeniu. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki. Zamówienia w przetwórstwie zmniejszyły się w sierpniu o 7,7% m/m wobec wzrostu o 4,9% w lipcu (rewizja w górę z 3,4%), kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (-2,0%).

 

Emocje po niespodziewanej podwyżce stóp procentowych powoli opadają, czy powinniśmy już spodziewać się kolejnej? - 1Emocje po niespodziewanej podwyżce stóp procentowych powoli opadają, czy powinniśmy już spodziewać się kolejnej? - 1

 

Mimo silnego spadku,

zamówienia w niemieckim przetwórstwie ukształtowały się w sierpniu na poziomie o 8,5% wyższym niż bezpośrednio przed wybuchem pandemii (tj. w lutym 2020 r.). Obniżenie zamówień w niemieckim przetwórstwie wynikało zarówno ze spadku zamówień krajowych jak i eksportowych. Warto odnotować, że na spadek zamówień eksportowych złożyły się wzrost zamówień ze strefy euro i silne obniżenie zamówień spoza obszaru wspólnej waluty, które w znacznym stopniu wynikało z efektów wysokiej bazy sprzed miesiąca. Uwzględniając strukturę produktową zamówień w niemieckim przetwórstwie na uwagę zasługuje wyraźne pogłębienie spadku zamówień w kategorii „pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy”, co w naszej ocenie odzwierciedla bariery podażowe hamujące aktywność w tym sektorze (por. MAKROmapa z 30.09.2021). W ubiegłym tygodniu poznaliśmy także dane nt. produkcji przemysłowej, która zmniejszyła się o 4,0% m/m w sierpniu wobec wzrostu o 1,3% w lipcu (rewizja w górę z 1,0%), co było poniżej oczekiwań rynku (-0,5%).

Tym samym produkcja przemysłowa w Niemczech ukształtowała się w sierpniu na poziomie o 9,0% niższym niż bezpośrednio przed wybuchem pandemii. Obniżenie dynamiki produkcji przemysłowej wynikało z niższej dynamiki produkcji w przetwórstwie oraz w budownictwie, podczas gdy przeciwny wpływ miała wyższa dynamika produkcji w energetyce. Uwzględniając przeznaczenie wytwarzanych dóbr spadek dynamiki produkcji wynikał z niższej dynamiki produkcji dóbr kapitałowych, pośrednich oraz konsumpcyjnych. Co więcej, we wszystkich tych kategoriach odnotowano obniżenie produkcji w ujęciu miesięcznym.

Jednocześnie warto zauważyć,

Reklama

że produkcja dóbr kapitałowych ukształtowała się w sierpniu na poziomie aż o 18,7% niższym niż bezpośrednio przed wybuchem pandemii, co może sugerować, że bariery podażowe pozostają istotnym czynnikiem ograniczającym inwestycje w niemieckiej gospodarce. W zeszłym tygodniu opublikowane zostały także dane nt. nadwyżki w niemieckim bilansie handlowym, która zmniejszyła się w sierpniu do 13,0 mld EUR wobec 17,7 mld EUR w lipcu (rewizja w dół z 17,9 mld EUR), kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (15,8 mld EUR). Przyczynił się do tego spadek eksportu (-1,2% m/m w sierpniu wobec 0,6% w lipcu) przy jednoczesnym wzroście importu (3,5% wobec -3,6%). Ubiegłotygodniowe dane z niemieckiej gospodarki stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Niemczech wzrośnie w 2021 r. o 3,2% wobec spadku o 4,6% w 2020 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

Rada Polityki Pieniężnej niskie stopy procentowe stopy procentowe w Polsce posiedzenie rady polityki pieniężnej stopy procentowe nbp zadania Rady Polityki Pieniężnej realne stopy procentowe nbp stopy procentowe stopy procentowe co to Polska stopy procentowe stopy procentowe prognozy stopy procentowe polska stopy procentowe usa podstawowe stopy procentowe nbp inflacja a stopy procentowe stopy procentowe banku centralnego usa stopy procentowe stopy procentowe wykres stopy procentowe prognoza stopy procentowe a inflacja stopy procentowe na świecie stopy procentowe w europie stopy procentowe 2021 stopy procentowe w polsce 2020 rada polityki pieniężnej co to jest rada polityki pieniężnej stopę procentową rada polityki pieniężnej zadania rada polityki pieniężnej posiedzenia rada polityki pieniężnej podniosła stopę procentową z 8 na 9 5 rada polityki pieniężnej stopę procentową 2020 członkowie rady polityki pieniężnej funkcje rady polityki pieniężnej prezes rady polityki pieniężnej kompetencje rady polityki pieniężnej kadencja rady polityki pieniężnej decyzja rady polityki pieniężnej wymień cele działania rady polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej 2020 rada polityki pieniężnej podniosła stopę rada polityki pieniężnej kadencja rada polityki pieniężnej 14 lipca rada polityki pieniężnej podniosła stopę procentową rada polityki pieniężnej stopy procentowe rada polityki pieniężnej wiki rada polityki pieniężnej nbp rada polityki pieniężnej obniżyła czym zajmuje się rada polityki pieniężnej stopy procentowe szwajcaria rada polityki pieniężnej 2017 skład rady polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej skład rada polityki pieniężnej 2018 rada polityki pieniężnej posiedzenie przewodniczący rady polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej na początku roku obniżyła depozytowa stopę procentową rada polityki pieniężnej wibor rady polityki pieniężnej członkowie rady polityki pieniężnej powoływani są przez nowy członek rady polityki pieniężnej
Reklama
Reklama