Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar: Mieszane nastroje na giełdach w USA. Niepewność co do wojny celnej

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na Wall Street indeksy się wahają, a główne giełdy europejskie są na minusie. Rynki obawiają się eskalacji napięć handlowych po spotkaniu prezydentów USA i Chin na szczycie G20, w piątek. Rosną ceny ropy, a dolar się umacnia.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Indeks S&P 500 rośnie o 0,05 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,17 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,15 proc.

W ramach indeksu S&P 500 można zauważyć lekkie odbicie w spółkach technologicznych, którym przewodzi Netflix ze wzrostem o ok. 2 proc.

Akcje Apple'a idą w dół o 0,2 proc.

po tym jak prezydent Trump zasugerował w poniedziałek, że nowe 10-proc. cła na chińskie produkty mogą objąć także telefony produkowane w Chinach. Koncern z Cupertino znalazł się w ostatnim czasie pod presją, bowiem walory spółki spadły o ponad 25 proc., po osiągnięciu szczytowych poziomów w tym roku.

Reklama

Dobrze radzi sobie także sektor bankowy - Bank of America jest ponad 1 proc. na plusie.

Państwowy chiński dziennik „Renmin Ribao” ujawnił, że założyciel firmy Alibaba i jeden z najbogatszych ludzi w Chinach, miliarder Jack Ma, jest członkiem rządzącej niepodzielnie Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Walory United Technologies idą w dół o 6 proc.

po tym, jak spółka poinformowała o zamiarze podziału przedsiębiorstwa na trzy niezależne firmy, z planami wydzielenia oddziałów Otis i Carrier dla akcjonariuszy. Wraz z UT w dół idą także akcje innych spółek sektora przemysłowego. Traci także sektor surowcowy.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,2 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,37 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,26 proc., a brytyjski FTSE 100 jest 0,36 proc. na minusie.

W ramach indeksu szerokiego rynku najlepiej radzą sobie firmy sektora użyteczności, a spadkom przewodzi branża surowcowa.

Dolar umacnia się o 0,32 proc. wobec koszyka walut, do 97,40 pkt.

Reklama

Kurs euro do dolara idzie w dół o 0,46 proc. do 1,1287.

Kurs dolara do jena rośnie o 0,25 proc. do 113,77.

Kurs funta zniżkuje o 0,63 proc. wobec dolara do 1,2740.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 3,06 proc. Rentowność 10-letnich włoskich obligacji też rośnie o 1 pb - do 3,27 proc.

OBAWY O ESKALACJĘ KONFLIKTU USA-CHINY

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla „Wall Street Journal”, że przychyla się do podwyższenia ceł na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów - do 25 proc. z 10 proc.

Trump powiedział, że jest gotów też do nałożenia ceł na dodatkową partię chińskich produktów - o wartości 267 miliardów dolarów, jeśli nie uda się zawrzeć porozumienia z Chinami.

Reklama

Donald Trump i Xi Jinping mają spotkać się na szczycie grupy G20 w Argentynie, który odbędzie się 30 XI - 1 XII, by dyskutować o handlu. Część uczestników rynku liczy, że obie strony wykażą się chęcią do rozmów i powstrzymają się przed dalszą eskalacją konfliktu, lecz perspektywy ku temu są niepewne.

BANKI CENTRALNE W CENTRUM UWAGI

Fed powinien przyjąć "stopniowe" podejście do podwyżek stóp, które również powinno "opierać się na danych" – powiedział we wtorkowym przemówieniu wiceprezes Fedu Richard Clarida. Wiceprezes dodał, że FOMC jest "znacznie bliższy" neutralnego poziomu stóp procentowych.

"Podnoszenie stóp proc. zbyt szybko może niepotrzebnie skrócić okres rozwoju gospodarczego" - powiedział bankier.

W ocenie Claridy proces zbierania i analizowania ważnych danych i zmiennych "wspiera argumenty za stopniową normalizacją polityki".

Oprócz Claridy swoje wtorkowe wystąpienia będą mieli też Charles Evans (Fed w Chicago), Raphael Bostic (Fed w Atlancie) i Esther George (Fed w Kansas City) wezmą udział w panelu Clearing House 2018 w Nowym Jorku.

Szczególnie ważne dla graczy rynkowych może okazać się jednak środowe wystąpienie prezesa Fed Jerome'a Powella, który może zasygnalizować przerwę w podwyżkach stóp procentowych za Oceanem w przyszłym roku. W czwartek zostanie zaprezentowany protokół z ostatniego posiedzenia Fed.

Reklama

 

SPADEK ZAUFANIA KONSUMENTÓW

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w listopadzie do 135,7 pkt. wobec 137,9 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano 135,9 pkt.

We wtorek opublikowano także dane z rynku nieruchomości USA. Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), wyniósł we wrześniu 0,2 proc. mdm wobec 0,4 proc. miesiąc wcześniej po rewizji z 0,3 proc.

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller spadł we wrześniu do 5,15 proc. rdr i wyniósł 213,76 pkt. vs 5,53 proc. rdr miesiąc wcześniej (po korekcie z 5,49 proc.) i 213,80 pkt. (po korekcie z 213,72 pkt). Oczekiwano wzrostu o 5,2 proc. rdr.

NIEPEWNOŚĆ WS. RELACJI HANDLOWYCH USA-WIELKA BRYTANIA PO BREXICIE

Brytyjska premier Theresa May uspokoiła we wtorek obawy prezydenta USA Donalda Trumpa o to, że umowa o Brexicie i deklaracja dotycząca przyszłych relacji ograniczy szanse podpisania umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie, że zatwierdzone przez Unię Europejską porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie Bexitu może utrudnić handel między Waszyngtonem a Londynem. Trump zwrócił uwagę, że w porozumieniu nie ma mowy o przyszłych stosunkach handlowych Wielkiej Brytanii ze Stanami Zjednoczonymi.

Reklama

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowała w poniedziałek, że głosowanie w parlamencie nad umową w sprawie Brexitu zostało wyznaczone na 11 grudnia. Umowie sprzeciwiają się wszystkie partie opozycyjne, jak i eurosceptyczne skrzydło Torysów oraz wspierająca rząd północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów. We wtorek premier May ma przedstawić w Irlandii Płn. plan porozumienia brexitowego. Analiza ekonomiczna rządu ws. Brexitu zostanie opublikowana w środę.

 Cena ropy WTI na giełdzie paliw w Nowym Jorku rośnie o 0,8 proc. do 52,07 USD za baryłkę, a Brent w Londynie drożeje o 1 proc. do 61,03 USD/b.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama