Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Alert rynkowy: Nowe możliwości inwestycyjne dzięki wyższym stopom procentowym [analiza Banku BNP Paribas]

|
selectedselectedselected
Alert rynkowy: Nowe możliwości inwestycyjne dzięki wyższym stopom procentowym [analiza Banku BNP Paribas] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W latach 2012-2016 kilka banków centralnych wstrząsnęło światem finansów wprowadzając ujemne stopy procentowe w celu pobudzenia gospodarki i uniknięcia spirali deflacyjnej. Ponadto, wiele z nich uruchomiło programy skupu obligacji aby jeszcze bardziej poluzować politykę pieniężną. W rezultacie, zmienność i poziom ryzyka zostały z czasem ograniczone, a jedna trzecia obligacji w największym indeksie papierów dłużnych świata (Bloomberg Barclays Global Aggregate Index, który obejmuje obligacje skarbowe i korporacyjne państw rozwiniętych i wschodzących) oferowała ujemną rentowność. W tamtym czasie rentowność produktów o stałym dochodzie była tak niska, że akronim „TINA” - There Is No Alternative (tłum.: „Brak alternatywy inwestycyjnej”) - pojawił się i pozostał aktualny przez lata. Ten czas już za nami.

 

Po latach luźnej polityki monetarnej i fiskalnej inflacja powróciła w ostatnim czasie na trajektorię wzrostową, a kolejne odczyty wskaźnika wskazywały na najwyższe poziomy wzrostu cen od lat, zmuszając banki centralne na całym świecie do dynamicznych podwyżek stóp procentowych. Kolejny skok rentowności obligacji (spadek ich ceny), w połączeniu z tzw. poszerzeniem spreadów kredytowych (różnica między rentownością obligacji korporacyjnych a obligacji skarbowych) mocno zachwiał nastrojami inwestorów obecnych na rynku długu. Powyższe sprawiło, że obecne rentowności obligacji znajdują się na najwyższym poziomie od lat. Bez wątpienia trzeba mieć na uwadze fakt, że rentowności obligacji mogą jednak nadal rosnąć w przypadku kolejnych, negatywnych niespodzianek w obszarze odczytów inflacyjnych. Niemniej jednak uważamy, że większość ruchu spadkowego na obligacjach jest już za nami, a obecne rentowności są o wiele wyższe niż stopy dywidend wypłacanych z akcji.

 

Reklama

 

Obligacje rządowe to pierwsza grupa instrumentów, która przychodzi na myśl inwestorom o niskim profilu ryzyka. Biorąc pod uwagę ewentualny, negatywny wpływ zacieśniania polityki pieniężnej na całą, światową gospodarkę warto przygotować się do stopniowego zwiększania alokacji w obligacje rządowe o średnim i długim terminie zapadalności, których stopa zwrotu może być wyższa względem papierów krótkoterminowych w przypadku zmiany tej polityki. Zwracamy również uwagę na fundusze obligacji o aktywnych strategiach zarządzania, które mają za zadanie generować dodatnie stopy zwrotu nawet w sytuacji okresowych wzrostów rentowności. Najbardziej agresywną strategią w omawianym temacie są inwestycje w akcje spółek z niskim poziomie zadłużenia, zdrowym bilansem i jednocześnie wypłacających dywidendę. Uzupełnieniem portfela inwestora w otoczeniu podwyższonej zmienności może zapewnić alokacja w obszar produktów strukturyzowanych wypłacających w okresie inwestycji odsetki w formie kuponów.

 

Alert rynkowy: Nowe możliwości inwestycyjne dzięki wyższym stopom procentowym [analiza Banku BNP Paribas] - 1Alert rynkowy: Nowe możliwości inwestycyjne dzięki wyższym stopom procentowym [analiza Banku BNP Paribas] - 1

Analiza Banku BNP Pariba

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama