Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy procentowe jakie są

Na wczorajszym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stopy referencyjnej NBP na niezmienionym poziomie 6,75%. Konsensus rynkowy zakładał podwyżkę stopy o 0,25 pkt. proc do poziomu 7%.

Decyzja odmienna od oczekiwań rynkowych zaowocowała nagłym osłabieniem się w relacji do euro o ok. 4 grosze i kurs EUR/PLN powędrował powyżej poziomu 4,84. Osłabienie w stosunku do dolara amerykańskiego sięgnęło ok 6 groszy a kurs USD/PLN pokonał pozom 4,90. Tak jak w poprzednich miesiącach, kluczowa dla oczekiwań rynkowych będzie jednak dopiero konferencja prasowa prezesa NBP, Adama Glapińskiego, która zapowiedziana jest na dziś (06.10.2022r.)

Ekonomiści BNP Paribas uważają, że w warunkach wzrastającej inflacji, RPP zdecyduje się na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej i główne stopa NBP wzrośnie do poziomu 7,50% do końca roku oraz docelowo do poziomu 8,00% w pierwszym kwartale 2023r. Jednak uwzględniające retorykę członków rady, ryzyko dla prognozy jest skierowane w dół. Przestrzeń do pierwszych obniżek stóp procentowych może pojawić się dopiero pod koniec 2023r., kiedy to oczekiwane jest powrócenie stopy referencyjnej do poziomu 7,00%, jednak działanie RPP będzie uzależnione od napływających danych makroekonomicznych oraz względnej siły złotego.

Alert rynkowy – stopy zostają na miejscu. Narodowa waluta (PLN) ostro w dół - 1Alert rynkowy – stopy zostają na miejscu. Narodowa waluta (PLN) ostro w dół - 1

Reklama

 

Po dzisiejszej decyzji, obecny poziom stóp procentowych w Polsce kształtuje się następująco:

  • Stopa lombardowa = 7,25%
  • Stopa dyskonta weksli = 6,85%
  • Stopa redyskonta weksli = 6,80%
  • Stopa referencyjna = 6,75%
  • Stopa depozytowa = 6,25%

Obecnie podtrzymujemy nasze umiarkowanie negatywne nastawienie względem rynku akcji (oznacza to mniejszy udział części akcyjnej vs dłużnej w naszych portfelach modelowych). W przypadku indeksu WIG, podwyżki stóp procentowych będą miały pozytywny wpływ na wyniki finansowe banków w krótkim terminie – w średnim i dłuższym istnieje ryzyko pogarszania portfela kredytowego z uwagi min. na możliwe trudności ze spłatą rat przez gospodarstwa domowe. Sektor jest dodatkowo narażany w ostatnim czasie na ryzyko regulacyjne, które coraz mocniej wpływa na wyniki finansowe, jak chociażby ustawa uwzględniająca program „wakacji kredytowych”. Dostrzegamy największą koncentrację banków w indeksach WIG20 (ok. 35,5% razem z PZU) oraz mWIG40 (ok. 30%). Na postrzeganie polskiego rynku wpływ ma nadal bliskość konfliktu zbrojnego Rosji i Ukrainy oraz wyższy poziom stóp procentowych względem oferowanych przez akcje stóp dywidendy. Uważamy, że możliwa jest kontynuacja wysokiej zmienności na rynku akcji w najbliższych tygodniach w związku z niepewnością co do dalszych ruchów największych banków centralnych. Fed czy Europejski Bank Centralny mierzą się obecnie z wysoką dynamiką cen, która w Europie może przyspieszyć pośrednio w wyniku wojny na Ukrainie i rosnących cen energii elektrycznej.

 

Reklama

 

W przypadku rynku obligacji skarbowych preferujemy obligacje korporacyjne i obligacje skarbowe o terminie zapadalności od 3,5 roku do 5 lat lub zmiennokuponowe. W drugiej połowie września ponownie zaczął wyceniać wyższe oczekiwania inflacyjne, które mogłyby pociągnąć za sobą bardziej jastrzębie podejście banków centralnych w kontekście stóp procentowych, co zaowocowałoby większą skalą spowolnienia gospodarczego. Niższe tempo wzrostu gospodarczego przekładać będzie się z pewnym opóźnieniem na zmniejszenie presji cenowej i potencjalną zmianę polityki banków centralnych, co w ostatnim czasie zaczął dyskontować krajowy rynek obligacji w postaci spadku rentowności długoterminowych papierów skarbowych.

 

Jesteśmy umiarkowanie negatywnie nastawieni do złotego. Niekorzystnie na krajową walutę mogą oddziaływać przede wszystkim gorsze perspektywy wzrostu gospodarczego w Europie spowodowane kryzysem energetycznym. Osłabieniu powinna sprzyjać również utrzymująca się, wysoka inflacja CPI i inflacja bazowa, które naszym zdaniem do końca bieżącego roku nie zaczną zwalniać. Umocnienia polskiej waluty oczekujemy dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, kiedy hamująca inflacja bazowa i rosnące realne stopy procentowe powinny oddziaływać korzystnie na napływ kapitału portfelowego do Polski.

Czytaj więcej

Artykuły związane z stopy procentowe jakie są