Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Surowce. Podsumowanie tygodnia (Ropa naftowa, Miedź, Pszenica, Cukier, Platyna i pozostałe)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W minionym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuowały wyraźne wzrosty: cena ropy Brent przekroczyła poziom 77 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI dotarły do bariery 70 USD za baryłkę. Presję na wzrost cen wywołał większy od oczekiwań spadek zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA. Ponadto, pozytywnie na ceny ropy naftowej wpływają obawy o spadek produkcji ropy naftowej w Iranie po narzuceniu amerykańskich sankcji na ten kraj, a także informacje o dalszym obniżaniu się produkcji tego surowca w ogarniętej kryzysem Wenezueli.

Gaz ziemny

Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych zakończyły miniony tydzień w miarę neutralnie. W czwartek ograniczająco na stronę popytową zadziałał raport Departamentu Energii USA, pokazujący większy od oczekiwań wzrost zapasów gazu ziemnego w USA.

Wszystkie notowania surowców znajdziesz tutaj!

Miedź

Miniony tydzień notowania miedzi zakończyły na minusie. Mimo początkowej zwyżki, ciosem dla cen tego metalu okazały się informacje o możliwym wprowadzaniu nowych ceł przez USA na dobra importowane z Chin. Zaostrzenie konfliktu na linii USA-Chiny budzi obawy o sytuację w globalnej gospodarce i o popyt na miedź. Póki co jednak spadające zapasy miedzi świadczą o zdrowym popycie na ten metal.

Złoto i srebro

Notowania złota i srebra zakończyły miniony tydzień na minusie. Cena złota wciąż oscyluje w pobliżu bariery 1200 USD za uncję, natomiast notowania srebra nie powróciły ponad poziom 15 USD za uncję. Na niekorzyść notowań obu kruszców zadziałało wyhamowanie spadków wartości USD w minionym tygodniu.

Reklama

Czytaj także: Złoto a Bitcoin

Mimo twierdzeń zwolenników kryptowalut, cyfrowe tokeny, przynajmniej obecnie, nie zastąpią fizycznego złota jako zabezpieczenia przed różnymi czynnikami ryzyka, stając się nową, główną bezpieczną przystanią na rynkach finansowych. System kryptowalut teoretycznie można przybliżyć do systemu pieniądz.. Czytaj
Złoto a Bitcoin

Platyna

Cena platyny w minionym tygodniu poruszała się w konsolidacji tuż poniżej poziomu 800 USD za uncję, stanowiącego obecnie ważny techniczny opór. Z kolei notowania palladu w minionym tygodniu systematycznie rosły, wybijając się ponad poziom 970 USD za uncję.

Wszystkie notowania surowców znajdziesz tutaj!

Kukurydza

W minionym tygodniu na rynku kukurydzy wciąż widoczna była presja podaży. Wynika ona z prognoz dużej produkcji tego zboża w Stanach Zjednoczonych oraz presji spadkowej ze strony rynków pozostałych zbóż.

Soja

Notowania soi zakończyły miniony tydzień na dużym minusie i dotarciu w okolice tegorocznych minimów. Ciosem dla cen soi jest utrzymywanie się napiętych relacji handlowych na linii USA-Chiny, a także perspektywy dużej produkcji tego surowca w USA.

Pszenica

Reklama

W minionym tygodniu notowania pszenicy delikatnie wzrosły. Wsparciem dla cen tego surowca pozostawały obniżone prognozy produkcji pszenicy w Unii Europejskiej i w rejonie Morza Czarnego, jednak presję na spadek cen w ostatnich tygodniach wywierała spekulacyjna sprzedaż surowca przez fundusze.

Cukier

Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu kontynuowały zwyżkę po odbiciu się w górę od psychologicznej bariery na poziomie 10 centów za funt. Fundamenty rynku się nieco poprawiły za sprawą obniżonych prognoz produkcji cukru w Unii Europejskiej i Brazylii.

Wszystkie notowania surowców znajdziesz tutaj!

Bawełna

Miniony tydzień niewiele zmienił na rynku bawełny. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych wciąż poruszały się w okolicach 81-83 centów za funt, kończąc go na niewielkim plusie.

Kawa

Notowania kawy arabica w USA w minionym tygodniu powróciły do zniżek po wcześniejszym odreagowaniu wzrostowym. Utrzymały się one jednak powyżej psychologicznej bariery na poziomie 100 centów za funt.

Kakao

Reklama

Notowania kakao w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu powróciły do spadków, a w czwartek zeszły z powrotem poniżej poziomu 2300 USD za tonę.

 

Nota prawna

Czytaj także: Dlaczego kryptowaluty zrujnują światową gospodarkę?

Rosnąca popularność kryptowalut wydaje się nie do zatrzymania. Cały świat dzieli się na kilka grup wyznawczych: zwolenników, sceptyków i spekulantów. Wszyscy spierają się o kilka pozornie istotnych kwestii: czy kryptowaluty reprezentują jakąkolwiek wartość, czy mogą pełnić funkcje pieniądza, czy są.. Czytaj
Dlaczego kryptowaluty zrujnują światową gospodarkę?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama