Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kawa

 

Co to jest kawa?

Nikomu nie trzeba szerzej przedstawiać walorów, jakie związane są ze wspaniałym napojem, który stanowi swego rodzaju codzienny, często poranny, rytuał wielu Polaków. Kawa została sprowadzona do Europy z Bliskiego Wschodu już w średniowieczu, chociaż popularność zdobyła znacznie później. Obecnie stanowi jeden z najbardziej rozpopularyzowanych napojów na świecie i zdecydowanie pod tym względem wyprzedza swego najsilniejszego konkurenta w postaci herbaty. Jak stwierdzają badania, regularne picie kawy w małych ilościach pozytywnie przyczynia się do stanu naszego zdrowia. Nie należy jednak przekraczać dawki 0,4 g czystej kofeiny dziennie, co stanowi średnio ok. 3 filiżanek. Picie kawy w taki sposób powoduje uzależnienie, długofalowe negatywne konsekwencje dla zdrowia (wątroby, woreczka żółciowego, trzustki i dwunastnicy), a także konsekwencje temporalne w postaci możliwych zawrotów głowy, złego samopoczucia, tachykardii a nawet lekkich halucynacji. Jak wspomnieliśmy, kawa jest najpopularniejszym napojem świata. Jest też jednocześnie najpopularniejszą używką. Dlatego rozkoszując się kawą warto postawić na jej jakość, nie ilość.

Inwestycje w kawe

Kawa to nie tylko element codziennego procesu budzenia się, to także jeden z najpopularniejszych surowców inwestycyjnych. Jak wiadomo, w ekonomii wszystko jest ze sobą powiązane. Popularność i tak silne upodobanie rzeszy osób do kawy wpływa na jej wartość rynkową. Tym samym rynek kawy jest ogromny, dlatego może być przez inwestorów uznawany za dość stabilny. Do największych producentów kawy zalicza się Brazylię, Wietnam, Kolumbię, Indonezję i Indie. Lider eksportu kawy, Brazylia, zatrudnia w kraju ponad pięć milionów pracowników, pracujących tylko przy samych krzewach kawowca. Jest to więc rynek bardzo ponętny, wykazujący długie tendencje giełdowe.

Notowania kawy na giełdzie

Wartość kursu kawy na giełdzie surowców wynosi w chwili obecnej niecałe 130 centów amerykańskich za funt. Co ciekawe, ceny kawy są bardzo stabilne o czym świadczyć może sytuacja z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. To wówczas ceny kawy na światowych rynkach surowców stabilnie trzymały się linii wsparcia, nie spadając poniżej 100 UScents za funt. Następnie, w latach dziewięćdziesiątych, nastąpiła chwilowa recesja, a rynek kawy podupadł. Trend się jednak odwrócił i znów widoczny jest wyraźnie rynek byka. Wielu analityków wykazuje możliwość osiągnięcia znacznych zysków dzięki inwestycji w kawę. Korzystając ze znanej już w całym inwestorskim świecie zasady, której autorem jest Warren Buffet, „kupuj, gdy leje się krew”, warto przyglądać się na bieżąco notowaniom kawy na giełdzie i zakupić odpowiednią ilość w momencie temporalnej korekty. Potrzebne dane możemy również znaleźć na oficjalnej stronie największej na świecie organizacji zajmującej się kawą, International Coffee Organisation. Należy uważnie obserwować rynek kawy w Brazylii, gdyż to ona odpowiada za około 60% produkcji tego szlachetnego surowca na całym świecie.