Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

złoto

Co to jest złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne to jeden z bardzo popularnych sposobów inwestowania. W praktyce polega na zakupie złota w formie sztabek o najwyższej próbie (999,9) lub też zakupu tzw. papierowego złota, czyli dokumentu poświadczającego nas, że posiadamy daną ilość złota przechowywanego w którymś z banków centralnych. Trzydzieści procent wszystkich zasobów złota składowana jest przez banki centralne i nie jest dopuszczona do inwestowania. Służy zabezpieczeniom walut, opartych na parytecie złota. Aż 2/3 złota jest w takim razie dopuszczonych do inwestowania. Rynek złota jest jednym z bardziej dynamicznych, lecz również bardziej złożonych rynków. Na wartość uncji złota wpływa bardzo wiele czynników zarówno ekonomicznych, społecznych, jak i politycznych czy geopolitycznych. Cena złota ustalana jest przez pięć największych banków inwestycyjnych. W chwili obecnej są to ScotiaMocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank, HSBC i Société Générale. Metodologia ustaleń wartości przez powyższe banki odbywa się przy uwzględnieniu ogólnej podaży tego szlachetnego kruszca na świecie. Istnieje wielu sceptyków, negatywnie oceniających inwestowanie w złoto, którzy podkreślają brak wiedzy na temat tego, ile złota realnie zostaje na świecie wydobywanego. Zasadności tym teoriom dodaje fakt, że nie wiadomo również, ile jest jeszcze złóż złota. Okrycie kolejnych i zwiększenie wydobycia złota mogłoby bardzo negatywnie wpłynąć na jego wartość inwestycyjną (szybkie zwiększenie podaży wywołuje efekt spadku ceny). Z drugiej jednak strony inwestowanie w złoto nie jest przeznaczone przecież dla osób nie posiadających wiedzy w temacie i podobnie jak inwestycje na giełdzie (np. warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych) obarczone jest ryzykiem: w skali roku możemy zyskać nawet kilkanaście procent wartości, lecz tyle samo również stracić.

 

Ile warta jest uncja złota?

Cenę uncji złota najlepiej sprawdzić na stronie internetowej polskiej mennicy, która podlega pod bezpośrednią kontrolę Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej. Jest to o tyle ważne, że chociaż żyjemy w dobie bardzo dobrych zabezpieczeń, to wciąż mocna spotkać się z tzw. „trefnym złotem”. Kupując złoto trzeba więc zasięgnąć jak najwięcej informacji. Wartość uncji złota dynamicznie zmienia się w czasie, aktualne notowania złota znajdziesz tutaj

 

Cena złota w Polsce

Reklama

Jak widzimy na przykładzie powyższej informacji, sama cena złota w Polsce nie zależy wyłącznie od wartości tego kruszca. Jest suma wielu czynników, między innymi stosunkiem walutowym: dolara amerykańskiego do polskiego złotego. Inwestując w złoto przez internet powinniśmy więc bardzo dobrze zapoznać się z kursem walutowym i wybrać taki moment, w którym kurs ten będzie tańszy. Odpowiedniej strategii inwestycyjnej z pewnością pomoże analiza techniczna kursu złota oraz analiza fundamentalna, czyli podstawowe metody analizy opłacalności inwestycji giełdowych, które doskonale sprawdzają się także w tym wypadku.

 

Inwestycje w złoto – czy są opłacalne?

Trzeba przyznać, że złoto to jeden z najbardziej pociągających instrumentów finansowych. Dzięki popularności w popkulturze i generalnym skojarzeniom szybko rozpala wyobraźnię, powodując sny o wielkim kapitale i potędze finansowej. Na tematykę inwestowania w złoto należy spojrzeć jednak jak najbardziej obiektywnie, a więc bezemocjonalnie. Ze względu na motywację nabywców złota możemy podzielić sobie inwestowanie na dwa rodzaje. Pierwsze wynika z potrzeby bezpieczeństwa i niezależności. Jest to inwestowanie dla oszczędności. Stanowi to optymalny sposób dla osób, które chcą w miarę pewnie zabezpieczyć swoją przyszłość, zwłaszcza w czasach, w których coraz bardziej niepewne jest prawidłowe funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przyszłości. Ponadto, w Polsce złoto inwestycyjne całkowicie zwolnione jest z podatku od towarów i usług, VAT. Inwestując w złoto nie zapłacimy więc popularnej stawki 23%. Idealnym przykładem sytuacji, która obrazuje słuszność inwestowania w złoto w kategoriach zabezpieczenia finansowego, jest jakikolwiek kryzys gospodarczy. Zasada jest taka, że im gorzej wiedzie się bankom, tym lepiej osobom, które posiadają złoto, gdyż jego wartość wówczas znacznie rośnie. Co więcej, złoto nie podlega procesom inflacyjnym w przeciwieństwie do standardowych walut fiduncjarnych. Drugi model inwestycji to inwestowanie celem odsprzedania posiadanego złota z zyskiem.

 

Notowania złota na giełdzie

Drugi model może być bardzo atrakcyjny finansowo. Wynika to głównie z faktu, że notowania złota na giełdzie są w chwili obecnej bardzo wysokie. Posługując się typowym dla giełdy narzędziem, jakim jest analiza techniczna, dostrzec możemy występowanie trendu wznoszącego – notowania złota na giełdzie idą w górę. Proces ten zaobserwować możemy od grudnia 2016 roku. Nie licząc zaś pojedynczych korekt kursu i patrząc bardziej długoterminowo – złoto utrzymuje się w kanale trendu rosnącego od stycznia 2016 roku.