Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ropa coraz droższa - ogromny popyt, niskie zapasy i kryzys energetyczny. Jak długo będziemy jeszcze obserwować wzrost cen BRENT/WTI?

|
selectedselectedselected
Ropa coraz droższa - ogromny popyt, niskie zapasy i kryzys energetyczny. Jak długo będziemy jeszcze obserwować wzrost cen BRENT/WTI? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ropa drożeje z tygodnia na tydzień. Ceny napędzane są wysokim popytem, który wiąże się z po pandemicznym ożywieniem gospodarczym oraz kryzysem energetycznym.

Z kolei OPEC+ nie jest w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania. Do końca roku na rynku utrzyma się deficyt. Na ostatnim posiedzeniu OPEC+, kraje potwierdziły, ze produkcja ropy zostanie zwiększona o dodatkowe 400 tys. baryłek dziennie począwszy od listopada. Takie było zalecenie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego (JMMC). Ze względu na napiętą sytuację na rynku, oczekiwano wyraźniejszego zwiększenia podaży. W IV kwartale na rynku prawdopodobnie utrzyma się niedobór surowca. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są wysokie ceny gazu, które w niektórych regionach świata (Bangladesz) prowadzą do zwiększenia produkcji energii elektrycznej z ropy naftowej.

Państwowy saudyjski koncern naftowy szacuje ten dodatkowy efekt popytowy na ok 500 tys. baryłek dziennie

Co więcej, wzrost wydobycia może nie osiągnąć zakładanego celu, jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach. Dzieje się tak dlatego, że niektóre kraje , takie jak Angola i Nigeria, nie są w stanie zwiększyć wydobycia o ustaloną ilość. Szacunki IEA (Międzynarodowej Agencji Energetycznej) pokazują, że w sierpniu wolumen produkcji OPEC+ był z tego powodu o 860 tys. baryłek dziennie niższy od uzgodnionego wcześniej poziomu. Wydaje się, że we wrześniu doszło ponownie do znacznego odchylenia w dół wydobycia (choć nie tak dużego jak w sierpniu. Nadal nie wiadomo, że OPEC+ zamierza w przyszłości zrekompensować to przez wzrost produkcji w innych krajach, posiadających wystarczające moce wydobywcze. Jeśli nie, wówczas deficyt na rynku może jeszcze mocniej się pogłębić. Po decyzji ceny baryłki brent ustanowiły, nowe tegoroczne maksimum.

 

Reklama

Z tygodnia na tydzień ropa coraz droższa, - ogromny popyt, niskie zapasy i kryzys energetyczny. Jak długo będziemy jeszcze obserwować wzrost cen? - 1Z tygodnia na tydzień ropa coraz droższa, - ogromny popyt, niskie zapasy i kryzys energetyczny. Jak długo będziemy jeszcze obserwować wzrost cen? - 1

 

Spoglądając na krzywe terminowe kontraktów futures widać, że znajdujemy się w backwardation

Teoretycznie to zjawisko na rynku ropy może wspierać inwestorów, którzy grają na dalsze wzrosty towaru. Backwardation może jednak wynikać z faktu, że na rynku obecnie panuje duży niedobór surowca, jednak spodziewany jest wzrost podaży w dłuższym terminie. W takiej sytuacji wysoki popyt winduje aktualną wycenę. Rynek jest świadomy jednak, że ta nierównowaga za jakiś czas zostanie zniwelowana. Niższe ceny kontraktów z dalszym terminem zapadalności to oznaka, że rynek dyskontuje powrót do równowagi w przyszłości. Backwardation oznacza również, że światowy kompleks naftowy nadal opiera się na zapasach ropy w celu zaspokojenia wzmożonego popytu.

 

Reklama

Wysokie backwardation zazwyczaj wskazuje, że uczestnicy rynku sprzedają ropę naftową z magazynów, co skutkuje zmniejszeniem zapasów. W skrócie mamy wysokie zapotrzebowanie i ograniczoną podaż. Różnica cen pomiędzy kontraktami terminowymi na WTI z terminem zapadalności w grudniu 2021 i grudniu 2022 osiągnął ostatnio wartość 8,5 USD za baryłkę, co ostatnio miało miejsce w 2014 roku. Dla brent dyferencjał wyniósł prawie 8 USD co daje najwyższy poziom od 2013 roku. Oczekujemy wzrostu cen ropy brent do poziomu 87 USD. Następnie możliwa jest korekta techniczna w notowaniach.

Po 8 tygodniach wzrostów rynek ropy zasługuje na odpoczynek i odreagowanie. Do kluczowego oporu zostało niewiele przestrzeni do wzrostów (2-3 dolary). Ropa powinna w najbliższym czasie osiągnąć poziom 87 USD za baryłkę i zrównać się ze szczytem z 2019 roku. Następnie oczekuję naturalnej korekty technicznej nawet w okolice 78 USD. Tam upatrywałbym zakończenia całej korekty technicznej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


TMS Brokers null

TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Tematy

notowania ropy naftowej ropa naftowa notowania ropa naftowa w Polsce ile kosztuje baryłka ropy naftowej ropa naftowa cena wiadomości ropa naftowa kurs ropa naftowa zastosowanie ceny ropy naftowej co to jest ropa naftowa jak powstała ropa naftowa destylacja ropy naftowej wydobycie ropy naftowej złoża ropy naftowej ropa naftowa na świecie ropa naftowa polska ropa naftowa wiadomosci składnik ropy naftowej gdzie występuje ropa naftowa w polsce produkty destylacji ropy naftowej wskaż produkty destylacji ropy naftowej właściwości ropy naftowej najwięksi producenci ropy naftowej co to ropa naftowa ropa naftowa co to w procesie destylacji ropy naftowej otrzymano węglowodór x ropa naftowa po angielsku ropa naftowa rysunek ropa naftowa wydobycie ropa naftowa pochodzenie ropa naftowa w wodzie ropa naftowa właściwości ropa naftowa występowanie ropa naftowa definicja arabia saudyjska ropa naftowa ropa naftowa bankier ropa naftowa destylacja kopalnia ropy naftowej w bóbrce statek do przewozu ropy naftowej ropa naftowa historiaInformacje ropa naftowa wykorzystanie ropa naftowa chemia ropa naftowa investing ropa naftowa wygląd baryłka ropy naftowej ile to litrów wyjaśnij dlaczego wyciek ropy naftowej z tankowca co to jest destylacja ropy naftowej z czego powstała ropa naftowa wyjaśnij dlaczego niemal połowa światowej produkcji ropy naftowej jest przedmiotem jakie są produkty destylacji ropy naftowej wyjaśnij dlaczego niemal połowa światowej produkcji ropy naftowej wyjaśnij dlaczego wyciek ropy naftowej z tankowca do morza lub oceanu powoduje ogromne zagrożenie dlaczego wyciek ropy naftowej z tankowca do morza powoduje zagrożenie oblicz ile decymetrów sześciennych benzyny można otrzymać ze 100 kg ropy naftowej wyjaśnij dlaczego wyciek ropy naftowej z tankowca do morza co produkuje się z ropy naftowej co otrzymujemy z ropy naftowej zasoby ropy naftowej na ile lat co robi się z ropy naftowej dlaczego ropy naftowej nie można gasić wodą co powstaje z ropy naftowej dlaczego w gdańsku wybudowano rafinerię ropy naftowej gdzie są największe złoża ropy naftowej dlaczego wyciek ropy naftowej z tankowca dlaczego wycieki ropy naftowej ze zbiorników są bardzo niebezpieczne na ile lat wystarczy ropy naftowej co to destylacja ropy naftowej co wytwarza się z ropy naftowej co to jest przeróbka ropy naftowej jakie są skutki wycieków ropy naftowej co jest produktem destylacji ropy naftowej na ile wystarczą złoża ropy naftowej co sie robi z ropy naftowej ile ma baryłka ropy naftowej wyjaśnij dlaczego wyciek ropy naftowej co można zrobić z ropy naftowej a czym polega destylacja ropy naftowej i jakie są jej produkty wyjaśnij dlaczego wyciek ropy naftowej z tankowca do morza lub oceanu powoduje wyjaśnij dlaczego wyciek ropy naftowej z tankowca do morza lub oceanu co można otrzymać z ropy naftowej jak z ropy naftowej otrzymać benzynę
Reklama
Reklama