Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co powstaje z ropy naftowej

Notowania ropy naftowej dzisiaj rano wyhamowały zwyżkę, ale nadal utrzymują się przy tegorocznych maksimach. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI przekracza 80 USD za baryłkę, zaś notowania ropy Brent oscylują w okolicach 84 USD za baryłkę. Oznacza to, że notowania ropy WTI pozostają na najwyższych poziomach od 2014 roku, a ceny ropy Brent znajdują się najwyżej od 2018 roku.

Fundamentalnie, zwyżkę cen ropy naftowej nadal wspiera ożywienie popytu na paliwa, związane z otwieraniem się niektórych gospodarek po lockdownach (zwłaszcza w Azji), jak również dynamiczna zwyżka cen pozostałych surowców energetycznych oraz obawy o ich zapasy w obliczu zbliżającej się zimy. Nie pomógł także fakt, że OPEC+ zdecydował się na utrzymanie stopniowego (a według niektórych innych państw – zbyt wolnego) tempa wzrostu produkcji ropy naftowej do końca bieżącego roku.

Tłum posiadaczy pozycji długich na rynku ropy naftowej – i co z tego wynika.  - 1Tłum posiadaczy pozycji długich na rynku ropy naftowej – i co z tego wynika.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

To wszystko sprawia, że wielu inwestorów tłumnie zaczęło zawierać pozycje długie na rynku ropy naftowej – a wśród nich pojawiło się wiele funduszy. Obecnie wielkość pozycji długich netto funduszy na sześciu głównych kontraktach opartych o ropę naftową i paliwa w USA wynosi już 871 mln baryłek (więc jest jedną z najwyższych obserwowanych od 2013 roku), a liczba krótkich pozycji funduszy znajduje się na poziomie 151 mln baryłek, czyli najniżej od 124 tygodni.

Zwiększanie długich pozycji spekulacyjnych przez inwestorów instytucjonalnych było siłą napędową wzrostów cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach – ale budzi także ryzyko nagłego i dynamicznego odwrócenia się trendu w przypadku rozpoczęcia realizacji zysków przez fundusze.

Tłum posiadaczy pozycji długich na rynku ropy naftowej – i co z tego wynika.  - 2Tłum posiadaczy pozycji długich na rynku ropy naftowej – i co z tego wynika.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ - Kryzys energetyczny – mieczem obosiecznym dla cen miedzi

Po trzech wzrostowych sesjach z kolei, dzisiaj notowania miedzi kierują się delikatnie w dół. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych obecnie oscyluje w okolicach 4,30 USD za funt, a więc utrzymuje się w średnioterminowej konsolidacji.

Reklama

Obecnie na ceny miedzi wpływa wiele różnorodnych czynników, w tym jeden, który rozgrzewa inwestorów na szerokim rynku finansowym – czyli kryzys energetyczny. W przypadku miedzi, działa on niejednoznacznie na ceny. Z jednej strony, wysokie ceny energii hamują działania wielu spółek, m.in. budowlanych, przemysłowych, ogólnie: działających w branżach, w których używa się miedzi. To zaś oznacza mniejszy popyt na miedź z ich strony.

Jednak z drugiej strony, wysokie ceny energii sprawiają także, że spowalnia produkcja samego surowca. Zarówno dla kopalń miedzi, jak i hut tego metalu, wysokie ceny energii są dużym wyzwaniem.

Tłum posiadaczy pozycji długich na rynku ropy naftowej – i co z tego wynika.  - 3Tłum posiadaczy pozycji długich na rynku ropy naftowej – i co z tego wynika.  - 3

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej