Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Hossa na srebrze. Cena metalu wciąż daleka od szczytów

|
selectedselectedselected

W tym roku złoto kilkukrotnie osiągało nowe rekordy, podczas gdy srebro nadal pozostaje daleko od swojego szczytowego poziomu z 2011 roku. Mimo wzrostu ceny srebra, nie widać jeszcze długo wyczekiwanej hossy na tym metalu. Tymczasem, zauważalna korelacja między srebrem a miedzią sugeruje, że kondycja tych metali jest silnie uzależniona od globalnej gospodarki, zwłaszcza sytuacji w Chinach.

Złoto na szczycie, srebro daleko w tyle! Miedź nie radzi sobie z korekta... Analiza cen i sytuacji na rynku metali
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jaka jest cena srebra? 
  • Czy kurs miedzi będzie spadać?

 

 

Cena srebra przy cenie złota. Czy to niedowartościowanie?

Tylko w tym roku złoto kilkukrotnie pokonywało swoje ATH. Tymczasem jeśli przyjrzymy się cenom srebra w długim terminie, zauważymy, że jest ono dalekie od swoich szczytowych poziomów z 2011 roku, kiedy to zbliżało się do 50 USD za uncję (dziś mamy niecałe 30). Historycznie ceny srebra i złota są ze sobą skorelowane, jednak istnieją pewne różnice w strukturze popytu – srebro w większym stopniu jest metalem przemysłowym, złoto tylko w części. Zdecydowanie więcej złota konsumowane jest przez branżę jubilerską oraz inwestycje.

W związku z tym srebro może zachowywać się nieco inaczej niż złoto. Od marca cena srebra wzrosła do poziomu 32 dolarów w maju, jednak w dalszym ciągu dalekie jest od swojego ATH. Jest to o tyle ciekawe, że w ostatnich latach sporo mówi się o potencjalnym wzroście popytu w związku ze wzrostem zainteresowaniem odnawialnymi źródłami energii, a także o problemach z podażą srebra. W dalszym ciągu jednak nie widzimy długo wyczekiwanej hossy na srebrze. Wielu inwestorów traktuje to jako dobrą okazję.

Reklama

 

Zobacz także: To nie koniec korekty na srebrze. Ceny złota i srebra oczami eksperta

 

Cena miedzi w korekcie

Miedź jako metal nieszlachetny nie leży w centrum naszego zainteresowania, jednak od pewnego czasu zauważalna jest pewna korelacja pomiędzy miedzią a srebrem. Oba metale mają szerokie zastosowanie w przemyśle, a ich kondycja jest uzależniona m.in. od kondycji światowej gospodarki, a ta w dalszym ciągu podnosi się po pandemii COVID-19.

W przypadku ostatnich przecen przyczyn należałoby doszukiwać się w nieco gorszych od oczekiwań danych gospodarczych z Chin, które są dużym konsumentem miedzi. I tak naprawdę pytanie o to, co dalej będzie się działo z miedzią, jest także pytaniem o to, co dalej będzie z chińską gospodarką. Myślę, że każdy inwestor chciałby znać odpowiedzi na te pytania. Jako dostawcy złota mamy ten luksus, że dla nas każdy scenariusz będzie dobry.

 

Czytaj również: Co dalej z kursem miedzi? Czy cena srebra jest niedowartościowana? Analityk o surowcach

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Tekliński

Michał Tekliński

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.


Reklama
Reklama