Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy gospodarcze i dane z USA i Chin: Jak wpłyną na kurs złotego (PLN) i rentowności obligacji?

|
selectedselectedselected

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na środę publikacja wstępnego szacunku PKB w Polsce w I kw.

Prognozy gospodarcze i dane z USA i Chin: Jak wpłyną na kurs złotego (PLN) i rentowności obligacji?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prognozujemy, że dynamika PKB zwiększyła się do 1,2% r/r z 1,0% w IV kw. ub. r. Głównym czynnikiem dynamizującym wzrost gospodarczy pomiędzy IV i I kw. było ożywienie konsumpcji związane ze wzrostem realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych. Nasza prognoza kształtuje się wyraźnie poniżej konsensusu (1,8%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

prognozy gospodarcze i dane z usa i chin jak wplyna na kurs zlotego pln i rentownosci obligacji grafika numer 1prognozy gospodarcze i dane z usa i chin jak wplyna na kurs zlotego pln i rentownosci obligacji grafika numer 1

 

Reklama

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Naszym zdaniem inflacja CPI zmniejszyła się tylko nieznacznie do 3,4% r/r w kwietniu z 3,5% w marcu (przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej do 3,6% r/r z 3,8%), co zasygnalizuje utrzymywanie się podwyższonej presji inflacyjnej w USA. Oczekujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zwiększyła się w kwietniu o 0,3% m/m wobec wzrostu o 0,7% w marcu. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się w kwietniu do 0,2% m/m wobec 0,1% w marcu, co będzie spójne z wynikami badań koniunktury wskazującymi na stagnację aktywności w przetwórstwie. Oczekujemy, że dane dotyczące rozpoczętych budów (1450 tys. w kwietniu wobec 1321 tys. w marcu) oraz pozwoleń na budowę (1485 tys. wobec 1467 tys.) wskażą na lekkie ożywienie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że wpływ danych z USA na kurs złotego i rentowności polskich obligacji będzie ograniczony.

 

We wtorek opublikowane zostaną istotne dane z Chin. Naszym zdaniem dane o produkcji przemysłowej (5,5% r/r w kwietniu wobec 4,5% w marcu), sprzedaży detalicznej (3,3% wobec 3,1%) i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (4,8% wobec 4,5%), podobnie jak ubiegłotygodniowe dane o bilansie handlowym (patrz poniżej) wskażą na stopniowo poprawiającą się sytuację gospodarczą w Chinach. Dane będą w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

W środę opublikowane zostaną finalne dane o kwietniowej inflacji w Polsce. Dostrzegamy ryzyko, że roczna dynamika cen zostanie zrewidowana w górę względem wstępnego szacunku (2,4%) i wyniesie 2,5% r/r wobec 2,0% w marcu. W kierunku wzrostu inflacji oddziaływało przede wszystkim przywrócenie standardowej stawki VAT na produkty żywnościowe. Publikacja danych o inflacji będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

prognozy gospodarcze i dane z usa i chin jak wplyna na kurs zlotego pln i rentownosci obligacji grafika numer 2prognozy gospodarcze i dane z usa i chin jak wplyna na kurs zlotego pln i rentownosci obligacji grafika numer 2

 

We wtorek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w marcu. Oczekujemy zwiększenia nadwyżki na rachunku obrotów bieżących do 1131 mln EUR wobec 465 mln EUR w lutym, będącego wynikiem przede wszystkim większego salda obrotów handlowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu zmniejszyła się z 0,4% r/r w lutym do -11,2% w marcu, a tempo wzrostu importu zwiększyło się z 0,9% r/r do -12,3%. W kierunku spadku dynamik obu wskaźników oddziaływały niekorzystne efekty kalendarzowe. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Zobacz także: Spektakularna klapa głośnego debiutu giełdowego! Krach akcji spółki znanego inwestora o 54%

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama