Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej z kursem miedzi? Czy cena srebra jest niedowartościowana? Analityk o surowcach

|
selectedselectedselected

W ostatnim czasie rynki surowcowe doświadczają istotnych zmian. Dużo dzieje się szczególnie na trzech kluczowych metalach, tj. złocie, srebrze i miedzi. Dzisiaj sprawdzamy czy cena srebra jest rzeczywiście niedowartościowana w porównaniu do złota oraz czy ostatnie mocne spadki notowań miedzi powinny zwrócić uwagę inwestorów.

Srebro tanieje, a miedź szaleje! Analiza najnowszych trendów na rynkach surowców
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy cena srebra jest niedowartościowana w stosunku do złota?
  • Cena miedzi zaliczyła 12% przecenę. To tylko korekta czy już odwrócenie trendu, które jest fundamentalnie uzasadnione?

 

Srebro tanieje względem złota: długoterminowe trendy i różnice w reakcjach rynkowych

Biorąc pod uwagę długoterminowe trendy, rzeczywiście możemy powiedzieć, że srebro jest tanie w stosunku do złota, a jego niedowartościowanie sięga ok 30%. Nie jest to sytuacja nadzwyczajna, bo bardzo często w historii zdarzało się, że ceny tych surowców nie zachowywały się identycznie. Trzeba też zauważyć, że w dłuższym terminie relacja srebra do złota była zbliżona, stąd też dzisiaj lepiej kupić srebro niż złoto, albo jak czynią niektóre fundusze sprzedać złoto kupując srebro. Pamiętajmy także o dwóch rzeczach. Relacja ma charakter długoterminowy, wiec powrót do parytetu może zająć wiele miesięcy. Druga to tzw. Beta srebra w stosunku do złota, czyli fakt, że srebro reaguje na rynkowe czynniki zwykle mocniej niż złoto (szybciej rośnie, ale i szybciej spada).

 

Zobacz także: Potężne wzrosty cen kluczowego metalu! W co inwestować poza złotem, srebrem i miedzią? 

 

Wzrosty cen miedzi: spekulacje kontra realia popytu w Chinach

Reklama

Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiałem ostatnie wzrosty cen miedzi. Wiem, że część instytucji finansowych “nakręciło” tę hossę swoimi rekomendacjami i że sytuacja podażowa w branży wskazuje na niskie zainteresowanie otwieraniem nowych projektów, ale dla mnie kluczem jest sytuacja popytowa, a ściślej mówiąc sytuacja w Chinach. Patrząc jak ważnym odbiorcą miedzi jest ten kraj oraz jak dużo z popytu w tym kraju pochodzi z branży budowlanej, abstrahując od krótkoterminowych wzrostów spekulacyjnych, nie uważam żeby cena miedzi w najbliższych miesiącach na trwałe znalazła się na poziomie istotnie wyższym niż 10 tys USD/tona.

 

Zobacz także: Gigant ma problem z produkcją miedzi – KGHM na tym korzysta

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Czopek

Dawid Czopek

Absolwent Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, na kierunku Zarządzanie Finansami. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe, w tym na stanowiskach kierowniczych w działach analiz oraz zarządzającego funduszami i portfelami klientów w takich instytucjach jak WARTA, PKO PTE, BPH TFI oraz mBank. Specjalizuje się w analizach spółek z sektorów surowcowych oraz przemysłowych, od kilkunastu lat zajmuje się także analizą spółek notowanych na europejskich parkietach. Ekspert rynków kapitałowych i surowcowych w polskich i zagranicznych mediach. Uczestnik wielu międzynarodowych konferencji na kilku kontynentach. Obecnie od ponad pięciu lat zarządza autorskim funduszem POLARIS FIZ, w którym z dużym sukcesem realizuje politykę absolute return, w oparciu o własną wiedzę oraz podejmowane decyzje inwestycyjne.


Reklama
Reklama