Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w jakie surowce warto inwestować

W ciągu ostatnich kilku lat, towary traciły na popularności jako dojrzała i "niemodna" klasa aktywów, która nie nadążała za zmieniającym się światem. Często charakteryzowała się ona niską zmiennością cen i bardziej stabilnymi stopami zwrotu, zwłaszcza w porównaniu z silnie rosnącym rynkiem akcji czy rynkiem kryptowalut.

W efekcie, wyceny wielu surowców były niemal "uśpione", a globalizacja pozwalała inwestorom wierzyć w ciągły wzrost i nie doceniać roli dostępności surowców w globalnej gospodarce. Tymczasem to właśnie rezerwy i ceny surowców decydują o prawdziwej kondycji gospodarki i sile jej przemysłu. Ropa naftowa, gaz ziemny i uran zyskały strategiczne znaczenie, którego prawdziwa skala stała się widoczna dopiero w wyniku wzrostu napięć geopolitycznych i gospodarczych.

Rok 2022 obfitował w nieprzewidziane wydarzenia, które nadal wywierają silny wpływ na rynek towarowy i powodują ponadprzeciętną zmienność cen. Kryzysy w łańcuchach dostaw, blokady handlowe w Chinach, wojna na Ukrainie, tarcia między USA, Chinami i Rosją czy odpływ inwestorów z ryzykownego sektora technologicznego. Wszystkie te czynniki sprawiły, że towary przyciągnęły uwagę rynków jako podstawowa, stanowiąca "bezpieczną przystań" klasa aktywów i nadal zyskują na popularności zarówno wśród traderów, jak i inwestorów długoterminowych.

Wzrost zainteresowania rynkiem towarowym zwiększył zmienność nie tylko samych kontraktów towarowych, ale także cen spółek notowanych na giełdzie. To przyczyniło się do wielkiego powrotu hossy na rynku towarowym.

Reklama

 

 

Odbierz bezpłatny ebook

Czytaj więcej