Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota na fali wznoszącej, wsparta napiętą sytuacją geopolityczną przekracza 2300 USD/troz

|
selectedselectedselected

Notowania złota regularnie ustanawiają kolejne rekordy, marzec najlepszym miesiącem od ponad trzech lat. Marzec zakończył się nowym rekordem – podczas ostatniej sesji metal zdrożał do 2235 USD/troz. W ubiegłym miesiącu złoto zyskało 9,3%, osiągając z perspektywy m/m wynik najlepszy od ponad 3 lat. 

Cena złota na fali wznoszącej, wsparte napiętą sytuacją geopolityczną przekracza 2300 USD/troz
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Do aprecjacji przyczynił się silny popyt ze strony banków centralnych oraz inwestorów szukających schronienia w „bezpiecznej przystani” z powodu napiętej sytuacji geopolitycznej. Stabilne w marcu m/m były rentowności amerykańskich obligacji np. 10-letnich, w tym indeksowanych inflacją, a także indeks dolara.

 

 

Złota nie osłabił spadek prawdopodobieństwa obniżek stóp Fed w czerwcu br. z 74% wycenianych 1 marca do 58% miesiąc później. Według Fed Funds futures nie należy się spodziewać rozpoczęcia cyklu luzowania polityki pieniężnej przez FOMC na majowym posiedzeniu.

 

Zobacz także: Cena pszenicy w 2 lata spadła o ponad 50%. Jakie są opinie ekspertów? 

Reklama

 

Wykres 1 – Cena złota oraz wartość dolara wobec koszyka walut

cena zlota na fali wznoszacej wsparta napieta sytuacja geopolityczna przekracza 2300 usdtroz grafika numer 1cena zlota na fali wznoszacej wsparta napieta sytuacja geopolityczna przekracza 2300 usdtroz grafika numer 1

Źródło: LSEG Eikon

 

Kruszec przekracza 2300 USD/troz, rynek wsparty napiętą sytuacją geopolityczną. Początek kwietnia przyniósł kolejne rekordy cenowe: trzeciego dnia miesiąca złoto dotarło do 2301 USD/troz, wsparte słabszym dolarem oraz podwyższonym ryzykiem eskalacji wojny na Środkowym Wschodzie po ataku Izraela na irańską ambasadę w Syrii. Do wzrostów ceny kruszcu przyczynił się też odczyt lutowej inflacji PCE w USA z 29 marca (rynki metalu były wówczas zamknięte), która zdaniem szefa Fed, J. Powella, była zgodna z oczekiwaniami (2,5% r/r) i nie sprowokuje Fedu do przesadnej reakcji mimo wzrostu indeksu w ujęciu miesięcznym.

Reklama

Warto jednak zauważyć, że według Powella nie należy też się spieszyć z obniżkami stóp ze względu na silny wzrost gospodarczy i dobrą kondycję rynku pracy. Nadchodzące dane z USA, zwłaszcza o zatrudnieniu z 5 kwietnia, będą testem między innymi dla dalszego trendu dolara oraz mocno wykupionego już (RSI > 80 pkt.) rynku złota.

 

Czytaj również: Cena gazu o 370% większa przyszłej zimy. Kryzys energetyczny możliwym scenariuszem

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama