Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota: czy to już koniec hossy? Co planuje NBP i które metale świecą teraz najjaśniej?

|
selectedselectedselected

Złoto reaguje na zmiany w relacjach walutowych i decyzje polityczne, choć w dłuższej perspektywie nie widać scenariuszy przynoszących trwałe obniżki cen. Jest to nadal preferowane zabezpieczenie przez banki centralne, zwłaszcza w niepewnych czasach politycznych. Dodatkowo, metale takie jak miedź, srebro, nikiel i platyna nabierają nowego znaczenia zarówno w stabilizacji ekonomicznej, jak i w zielonej transformacji gospodarczej.

Cena złota: czy to już koniec hossy? Co planuje NBP i które metale świecą teraz najjaśniej?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Co dalej z ceną złota? Czy złoto jest już za drogie? Czy ostatnie spadki na wykresie to tylko korekta?
  • Po co NBP skupuje złoto? Powinniśmy dalej kupować tyle złoto?
  • Jakie metale odegrają najważniejszą rolę w najbliższym czasie? Na co warto spojrzeć prócz złota, miedzi i srebra?

 

 

Niezmienna wartość złota w obliczu zmiennej polityki i dolara: prognoza na krótką i długą metę

Złoto w krótkim terminie będzie reagować na siłę dolara, ściśle powiązaną z podejściem FEDu do obniżek stóp procentowych w USA, jednak w średniej i dłuższej perspektywie nie ma scenariuszy, które mogą wywołać trwałe zejście ceny o kolejne 10%-15%. Należy pamiętać o niepewności politycznej, wykreowanej zarówno przez nadchodzące wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, ryzyko zmiany władzy we Francji na skutek przedterminowego rozwiązania parlamentu z wisienką na torcie w postaci szansy na zwycięstwo Trumpa w wyborach w USA w listopadzie.

 

Zobacz także: Chiny przestały kupować złoto! Co zrobi NBP? Ból głowy FED-u

Reklama

 

Rola złota w bankach centralnych: niezawodne zabezpieczenie w turbulentnych czasach

Złoto w NBP i pozostałych bankach centralnych stanowi zabezpieczenie na ciężkie czasy. Zakupy netto w ujęciu globalnym przez te instytucje w nieprzerwany sposób od 2008 roku wskazują dobitnie, że złoto nie straciło nic ze swojej roli najlepszego zabezpieczenia na kryzys – zwłaszcza, że rekordowe zakupy mieliśmy w 2022 roku, czyli po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Zimbabwe mamy już walutę opartą o złoto, choć biorąc pod uwagę, że przez ostatnie 15 lat kraj ten miał pięć innych denominacji, to jest to bardziej eksperyment mający ustabilizować tamtejszą gospodarkę. Złoto z rezerw NBP może być także wykorzystane do wzmocnienia przyszłych walut CBDC, a takie rozwiązanie jest uważnie monitorowane przez polski bank centralny co najmniej od 2021 roku.

 

Zobacz także: Na tym rynku surowcowym jest najmniej kupujących od dekady

 

Metale w nowej erze: rola złota, miedzi, srebra, niklu i platyny w stabilizacji ekonomicznej i transformacji ekologicznej

Złoto, miedź oraz srebro zdecydowanie odegrają istotną rolę, to pierwsze w stabilizacji ekonomicznej, pozostałe w zielonej transformacji. I to właśnie ekologiczne podejście będzie dyktować zapotrzebowanie na metale, warto więc zwrócić uwagę na nikiel i platynę. Pozyskiwanie niklu z tanich źródeł powoli się wyczerpuje, co będzie oznaczać wzrost cen – razem z podatkami ekologicznymi nakładanymi m. in. przez UE na surowce kopalne. Platyna z kolei jest istotnym składnikiem ogniw wodorowych, a to ta technologia zostanie najprawdopodobniej szeroko zastosowana w długodystansowym transporcie drogowym, gdzie tradycyjne auta elektryczne nie sprawdzają się ze względu na czas ładowania.

Reklama

 

Zobacz także: Cena złota, srebra i miedzi. To koniec potężnej hossy? Eksperci stawiają zaskakujące tezy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bogusz Julian Kasowski

Bogusz Julian Kasowski

Ekonomista z wykształcenia, inwestor z wieloletnim doświadczeniem na rynkach. Zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości (od 2007 roku), papiery wartościowe (od 2012 roku) oraz kontrakty terminowe i inne instrumenty pochodne (od 2016 roku) – od tego czasu utrzymuje się z inwestycji. Prowadzi blogi inwestycyjne:

- Prywatny INV€$TOR (od 2016 roku, nominowany do nagrody FXCufs 2018 w kategorii Blog Roku)

- dziennik tradera

- Surowcowe.info (od 2018 roku) wraz z regularnym programem na YouTube o rynkach surowcowych.

Pojawia się także jako autor w kwartalniku FXMAG, prowadzący lub gość w Comparic24 czy prelegent na wielu konferencjach inwestycyjnych, jest także mentorem w projekcie Trampki Na Giełdzie. Specjalizuje się w podejściu statystycznym, inwestycjach opartych na publikacjach danych makroekonomicznych oraz w inwestowaniu w surowce. Analizuje instrumenty inwestycyjne z dużym naciskiem na wpływ makroekonomii i geopolityki na zachowanie rynków.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama