Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena miedzi - najwyższy poziom importu od marca! Notowania ropy naftowej - odbicie w górę

|
selectedselectedselected
Cena miedzi - najwyższy poziom importu od marca! Notowania ropy naftowej - odbicie w górę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pojawienie się wariantu koronawirusa Omikron wywołało głębokie przeceny na rynkach wielu surowców. Obecnie trwają próby stabilizacji notowań oraz nadrobienia części wcześniejszych zniżek. Tak jest na rynku ropy naftowej oraz na rynkach wielu metali.

Listopadowe ożywienie importu surowców do Chin - 1Listopadowe ożywienie importu surowców do Chin - 1

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: baha.com

Uwagę inwestorów na rynkach surowcowych przyciągają dane dotyczące handlu zagranicznego Chin za listopad

Zarówno dynamika importu, jak i eksportu, była wyższa niż rynkowe oczekiwania. Na plus zaskoczyły także dane dotyczące importu surowców.

Reklama

Jeśli chodzi o ropę naftową, listopadowy import tego surowca do Chin wyniósł 41,79 mln ton, czyli około 10,17 mln baryłek dziennie. To oznacza odbicie w górę z poziomu 8,9 mln baryłek dziennie, który był obserwowany w październiku. Jednak i tak jest to wyraźnie mniejszy poziom importu niż w listopadzie 2020 roku, kiedy przekraczał on 11 mln baryłek dziennie. W całym 2021 roku import ropy naftowej będzie najprawdopodobniej znacznie niższy niż w poprzednim roku.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku importu metali do Chin

W listopadzie import rudy żelaza wzrósł o prawie 15% w porównaniu do października do najwyższego poziomu od lipca 2020 roku. Był on także o niecałe 7% wyższy niż w listopadzie 2020 roku. Ale i tak prawdopodobnie cały 2021 rok przyniesie ogólnie mniejszy import tego surowca niż rok poprzedni.

Listopadowe ożywienie importu surowców do Chin - 2Listopadowe ożywienie importu surowców do Chin - 2

Notowania cen miedzi, YTD, źródło: baha.com

W kontekście importu metali do Chin, warto także wspomnieć o miedzi

W przypadku tego metalu, import w listopadzie wzrósł już po raz trzeci z rzędu i wyniósł ponad 510 tysięcy ton. To najwyższy poziom importu od marca tego roku i o prawie jedną czwartą większy poziom niż w październiku br. Ale jednocześnie, jest to i tak poziom niższy o 9% w ujęciu rdr.

Reklama

Patrząc ogólnie na dane dotyczące importu kluczowych surowców do Chin, warto zaznaczyć, że są one porównywane do 2020 roku, który pod wieloma względami był wyjątkowy. Mimo mocnego uderzenia pandemii w chińską gospodarkę na początku poprzedniego roku, później nastąpiło równie szybkie jej ożywienie. Ponadto, w poprzednim roku Chiny skutecznie wykorzystywały czas niskich notowań surowców i zwiększały import wielu z nich, co teraz służy za wysoką bazę porównawczą.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Grubiak

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI


Reklama
Reklama