Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co działo się na rynku surowców w ostatnich latach w lutym? Jakie prognozy przedstawiają analitycy na najbliższe dni i lata dla cen złota?

|
selectedselectedselected

W dzisiejszym materiale przyglądniemy się rynkowi surowców, a w szczególności skupimy się na jednym z najpopularniejszych i wszystkim doskonale znanym z życia codziennego surowcu, jakim jest złoto.

Co działo się na rynku surowców w ostatnich latach w lutym? Jakie prognozy przedstawiają analitycy na najbliższe dni i lata dla cen złota?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Biżuteria, to chyba najbardziej oczywiste zastosowanie złota. Jest ono wykorzystywane do produkcji obrączek ślubnych, pierścionków zaręczynowych, naszyjników, bransoletek i innych ozdób, które nosimy na co dzień. Być może nie każdy zna jego inne zastosowanie, a jest ich jednak tak wiele, że od zawsze surowiec był bardzo ceniony wśród plemion ludzkich!

Złoto jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym i jest wykorzystywane w produkcji różnych urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety, laptopy, komputery, telewizory i inne urządzenia elektroniczne. Tutaj o rosnącym od wielu lat popycie na tego rodzaju produkt nie trzeba wiele pisać. Złoto jest również używane w kosmetykach, jak kremy przeciwstarzeniowe i maseczki do twarzy, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Bardzo często możemy spotkać się z wykorzystywaniem tego surowca w przemyśle medycznym. Złoto jest wykorzystywane w medycynie, głównie w chirurgii, stomatologii i leczeniu chorób reumatycznych. Często także stosowane w implantach, narzędziach chirurgicznych i lekach. Ostatnio można spotkać się również z wykorzystywaniem złota jako dekoracji w wysokiej klasy kuchni i cukiernictwie. Złoto takie znane jest jako jadalne, czy spożywcze.

Przede wszystkim jednak złoto jest uważane za bezpieczne aktywo finansowe i bardzo często wykorzystywane jest jako forma inwestycji. Ludzie kupują złoto w postaci sztabek, monet i biżuterii jako formę oszczędzania i zabezpieczenia przed inflacją.

Przyglądnijmy się dziś więc jak najbardziej znani analitycy przewidują sytuację na rynku złota w rozpoczętym 2024 roku, jakie scenariusze mogą mieć miejsce w najbardziej istotnych gospodarkach światowych i jaki może mieć to związek z ceną tego surowca. W dalszej części artykułu zerknijmy nieco na archiwalne notowania surowca i postaramy się odnaleźć powtarzalność czy inaczej mówiąc schematyczne skoki wynikające z cykliczności.

Reklama

 

Czytaj również: Rosja robi, co chce. Sankcje na ropę w ogóle nie działają - mamy nowe dane!

 

Prognozy dla złota 2024

Prognozy według Economy Forecast Agency

Analitycy z Economy Forecast Agency wyrażają optymizm co do przyszłych cen złota, przewidując, że wartość XAUUSD przekroczy poziom 2200 USD w lutym 2024 roku. Osiągnięcie szczytowej ceny tego szlachetnego metalu, wynoszącej około 2500 USD, prognozowane jest na lipiec 2025 roku. Po osiągnięciu tego poziomu cena może ulec niewielkiej korekcie, spadając do około 2200 USD do końca bieżącego roku.

 

Zobacz również: Kres “fantazji” o końcu ropy i gazu. Transformacja energetyczna zawodzi

 

Prognoza cen złota 2024

cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 1cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 1

Reklama

 

 

Prognoza cen złota 2025

cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 2cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 2

 

Prognozy według Wallet Investor

Według Wallet Investor, prognozy na 2025 rok zakładają, że cena otwarcia złota wyniesie 2108 USD, co stanowi pewną stabilizację w porównaniu do poprzednich lat. Oczekuje się, że do końca 2025 roku cena ta wzrośnie do 2092 USD. Warto zauważyć, że te prognozy sugerują relatywnie umiarkowany wzrost cen złota w porównaniu do niektórych innych prognoz.

 

Zobacz również: Kurs złota obrał kierunek na północ po słowach Powella. Dane z USA mogą pokrzyżować jego szyki

Reklama

 

Prognoza cen złota marzec 2024

cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 3cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 3

 

Prognoza cen złota kwiecień 2024

cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 4cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 4

 

 

Czynniki wpływające na ceny złota w 2024 roku

Reklama

Analitycy wskazują na szereg czynników, które mogą wpłynąć na ceny złota w nadchodzącym roku. Spadek rentowności dłuższych terminów zapadalności, konflikty na Bliskim Wschodzie oraz niepewność związana z wynikami wyborów w głównych gospodarkach mogą wprowadzić wahania na rynku. Dodatkowo, działania banków centralnych, szczególnie pod przewodnictwem Chin, mogą również mieć istotny wpływ na ceny złota.

Ogólnie rzecz biorąc, perspektywy dla cen złota w 2024 roku wydają się być pozytywne, z uwagi na różnorodność czynników wpływających na wzrost cen tego cennego kruszcu. Jednakże, rynek jest podatny na zmienność, a inwestorzy muszą być świadomi potencjalnych ryzyk związanych z prognozami cen złota.

 

Zobacz również: Czy warto teraz kupować złoto i srebro? Analitycy zdradzają

 

Cena złota w 2023 roku. Jak zmieniała się cena złota w ubiegłym roku?

 

Zmienność na rynku złota w 2023 roku (miesięczna)

cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 5cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 5

Reklama

 

 

Zmienność na rynku złota w 2023 roku (miesięczna)

 

cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 6cena metalu juz mocno zaskoczyla inwestorow analitycy w prognozach obstawiaja kolejne rekordy grafika numer 6

 

Jak widzimy cena złota zarówno w roku 2022 jak i w roku 2023 zachowywała pewne tendencje, np widzimy znaczny wzrost w końcówce roku - zarówno w listopadzie jak i grudniu. Czy powinniśmy to ze sobą wiązać? Można, ale wiadomo, że nie zagwarantuje nam to wcale iż w listopadzie czy grudniu bieżącego roku możemy oczekiwać podobnych wzrostów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby przeanalizować te dwa okresy czasowe i w miarę możliwości zestawić je ze sobą, w celu odszukania podobieństw w danych okresach roku.

Reklama

 

Zobacz także: Złoto podwoi swoją cenę? Najbliższe tygodnie będą kluczowe - ocenia ekspert

 

Dla 2022 roku

  • Średnia miesięczna zmiana procentowa: 1,69%
  • Największa miesięczna zmiana procentowa: +7,26% (listopad 2022)
  • Największe wahania cen: od 1.632,40 USD do 1.906,40 USD (listopad 2022)

 

Dla 2023 roku

  • Średnia miesięczna zmiana procentowa: 2,54%
  • Największa miesięczna zmiana procentowa: +8,14% (marzec 2023)
  • Największe wahania cen: od 1.848,60 USD do 2.151,20 USD (grudzień 2023)

 

Na koniec informacja z rynku złota

W ostatnich godzinach na rynku złota pojawiła się istotna informacja dotycząca prognozowanej produkcji tego cennego surowca, któremu poświęciliśmy artykuł. Gold Fields, renomowana firma, działająca w branży górniczej, ogłosiła podniesienie prognozy wydobycia złota na rok 2024, od 2,33 do 2,4 miliona uncji.

 

Reklama

 

 

Firma spodziewa się szybkiego wzrostu produkcji w nowej kopalni Salares Norte w Chile, planując jej uruchomienie w kwietniu. Budowa tej kopalni, warta miliard dolarów, rozpoczęła się w 2020 roku, a mimo opóźnień związanych z pandemią COVID-19 i złymi warunkami pogodowymi, firma oczekuje szybkiego wzrostu produkcji złota.

Salares Norte, kluczowy element długoterminowego celu Gold Fields, ma przyczynić się do zwiększenia wydobycia do około 2,8 miliona uncji rocznie. Obecny dyrektor generalny firmy, Mike Fraser, wyraził pewność co do szybkiego zwiększenia wydobycia w chilijskiej kopalni, podkreślając obecny poziom złota w zapasach oraz pozytywny przebieg działań wydobywczych. Jednakże, mimo optymistycznych prognoz, firma odnotowała spadek zysków zasadniczych o 21% w roku zakończonym w grudniu 2023 r., głównie z powodu spadku produkcji i wyższych kosztów

 

Zobacz także:  Złoto zastąpi obligacje skarbowe? Zobacz powody, dla których miałoby się tak stać

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama