Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rząd uderza w klasę średnią? Rynek nieruchomości coraz większym obciążeniem

|
selectedselectedselected
Rząd uderza w klasę średnią? Rynek nieruchomości coraz większym obciążeniem | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przystępność cenowa amerykańskich domów i mieszkań drastycznie maleje. Młodzi Amerykanie reprezentujący klasę średnią coraz częściej odkładają decyzję o wyprowadzce od rodziców, ze względu na wysokie ceny. Jak ma się do tego polityka? 

 

 

Reklama

 

Gospodarstwa domowe są przeciążone kosztami 

Według ekonomistów, polityka Administracji Bidena drastycznie obniża przystępność cenową mieszkań. Niezależnie od danych wskazujących na odbicie w mieszkaniówce, sytuacja przeciętnych obywateli ulega pogorszeniu z tygodnia na tydzień. 

Największym wyzwaniem stojącym przed klasą średnią ma być właśnie inflacja cen mieszkań. Koszty życia rosną, a na horyzoncie nie widać przesłanek mogących zwiastować potencjalne odwrócenie trendu. Średnie koszty wynajmu wzrosły o 1465 USD w porównaniu z danymi za 2019 r. Analitycy zwracają uwagę, że w ciągu zaledwie 4 lat ceny wynajmu wzrosły o 30%. W analizowanym okresie trudno wskazać grupę zawodową, która doczekała się podwyżek na podobnym poziomie.

“Przystępność cenowa mieszkań w USA jest najniższa od 40 lat. Przeciętny kredyt hipoteczny na 30 lat to wysokie 7,5%. Jak na ironię, rynek mieszkaniowy osiągnął rekordową wartość 47 bln USD. Podaż jest niewielka, a według Redfin tylko 1% sprzedanych domów zmieniło w tym roku właściciela, co jest wynikiem najgorszym od dekady” - komentuje sytuację Genevieve Roch-Decter, analityczka Grit Capital. 

W dyskursie ekonomicznym przyjmuje się, że mieszkanie jest przystępne cenowo, jeśli jego wynajem nie pochłania więcej niż 30% dochodu. Gdy jest to powyżej wskazanej bariery, mówi się o “przeciążeniu”. Obecnie stosunek czynszu do dochodu w USA wynosi 40%. Oznacza to zatem, że gospodarstwa domowe są w znacznym stopniu obciążone. 

Reklama

 

Zobacz również: Mocne dane z gospodarki USA jak pole minowe? Decyzja Fed musi być jeszcze bardziej ostrożna

 

 

Polityka Bidena szkodzi amerykańskiej klasie średniej? 

Reklama

Analitycy Pew zwracają uwagę, że prawie jedna czwarta wszystkich domów w USA jest własnością korporacji. Niemal 25% podaży kontrolowane jest przez kilku dużych graczy, często za pomocą spółek-córek. 

Administracja Bidena ma 3-etapowy plan, który ma pomóc w naprawie rynku, a prezydentowi potencjalnie pomóc wygrać kolejną kadencję. Pierwszy punkt to przekształcanie nieużywanych biurowców w lokale mieszkalne. Gdy kryzys na rynku nieruchomości eskaluje, Biden chce, aby pustostany były wykorzystywane w mieszkalnictwie

“Nasza praca będzie obejmować identyfikację obszarów i metod, w których fundusze federalne, w tym zasoby federalne ukierunkowane na klimat, mogą zostać wykorzystane do wsparcia tych konwersji” - powiedział doradca ekonomiczny Bidena Daniel Hornung.

 

Zobacz również: Kiedy obniżki stóp w USA? Konferencja prasowa Jerome Powella

 

Reklama

 

Wskaźnik przystępności cenowej domów w USA na tle indeksu cen domów 

rzad uderza w klase srednia rynek nieruchomosci coraz wiekszym obciazeniem grafika numer 1rzad uderza w klase srednia rynek nieruchomosci coraz wiekszym obciazeniem grafika numer 1

Źródło: YCharts, CreativePlanning

 

Rząd uruchomił za pośrednictwem Agencji Ochrony Środowiska fundusz o wartości 27 mld USD na rzecz energooszczędnych i odpornych na zmianę klimatu budynków mieszkalnych. Program "Pathways to Removing Obstacles to Housing" to z kolei 85 mln USD na „identyfikację i usunięcie barier w budowie i renowacji niedrogich mieszkań”. Krytycy podchodzą jednak z rezerwą do tych rozwiązań, wskazując na konieczność wprowadzenia szerzej zakrojonych zmian, w tym minimalizację obecności korporacji na rynku. 

Reklama

Tyler Durden, analityk Zero Hedge wskazuje na ogromną falę nielegalnej migracji, która może istotnie obciążać rynek nieruchomości. Jego zdaniem to osoby przybywające do USA bez wymaganych dokumentów, stanowią największe wyzwanie dla rynku. Winą za wzrost liczby cudzoziemców obarcza Waszyngton. Jak szacuje, w ostatnich latach liczba nielegalnie przybywających osób jest wyższa od liczby Amerykanów z pokolenia Z wchodzących w dorosłość. Uważa, że młodzi obywatele nie mają na rynku szans z ludnością napływową. 

 

Zobacz również: Kiedy ceny mieszkań spadną? Polskę może czekać „scenariusz włoski”

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama
Reklama