Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Recesja w USA coraz bardziej prawdopodobna. Rynek wycenia już 41% szans

|
selectedselectedselected

Szanse recesji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych wyceniane przez rynki finansowe konsekwentnie wzrastają w ostatnich tygodniach. Teraz, to już 41%. Co dzieje się w gospodarce USA?

Drastycznie wzrosły szanse recesji w gospodarce USA
Rex Features/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego recesja jest tak prawdopodobna?
  • Jak zmieni się koniunktura?
  • Czy to ważny problem również dla Polaków i naszej gospodarki?


 

Szanse recesji coraz większe. To już 41%, pokazała analiza

Według modelu opracowanego przez Goldman Sachs, prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA w ciągu kolejnych 12 miesięcy wynosi obecnie około 41%. Po raz ostatni tak wysokie szanse na spowolnienie gospodarcze w największej gospodarce świata były wyceniane w lutym 2024 roku, czyli pół roku temu.

 

Wykres: Prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu 12 miesięcy wyceniane przez rynku finansowe według modelu Goldman Sachs.

recesja w usa coraz bardziej prawdopodobna rynek wycenia juz 41 szans grafika numer 1recesja w usa coraz bardziej prawdopodobna rynek wycenia juz 41 szans grafika numer 1

Reklama

Źródło: Bloomberg, Goldman Sachs.

 

Tymczasem, model prognostyczny banku Goldman Sachs jeszcze w czerwcu zapowiadał, że prawdopodobieństwo recesji w USA to mniej niż 30%. Co się zmieniło?

 

 

Przede wszystkim, pojawiła się seria słabszych danych z gospodarki USA. Wzrosło bezrobocie, do 4,3% w lipcu 2024 roku. Po raz ostatni tak wysoka stopa bezrobocia była w październiku 2021 roku, blisko 3 lata wcześniej.

Reklama

To sprawiło, że popularny wskaźnik recesji, reguła Sahm, pokazał, że Stany Zjednoczone są już w pierwszych miesiącach spowolnienia gospodarczego. Narzędzie to daje sygnał wtedy, gdy trzymiesięczna średnia ruchoma stopy bezrobocia w USA jest co najmniej o pół punktu procentowego wyższa niż 12-miesięczne minimum.

 

Wykres: Stopa bezrobocia w USA.

recesja w usa coraz bardziej prawdopodobna rynek wycenia juz 41 szans grafika numer 3recesja w usa coraz bardziej prawdopodobna rynek wycenia juz 41 szans grafika numer 3

Źródło: Macronext

 

Reklama

W ten czwartek dowiedzieliśmy się z kolei o odczycie PMI z przemysłu amerykańskiego. Odczyt ten był wyraźnie poniżej oczekiwań na poziomie 48 punktów wobec prognozy 49,6 punktów. Oznacza to, że w tym sektorze przeważają pesymistyczne nastroje.

 

Goldman Sachs nie zgadza się z prognozą recesji

Choć model banku pokazuje, że rynek wycenia 41% szans na recesję gospodarczą w USA, to ekonomiści tej samej instytucji są odmiennego zdania. Według nich, prawdopodobieństwo w tym samym horyzoncie czasowym to zaledwie 20%.

Jeszcze kilka dni temu mówili oni, że wynosi ono 25%, ale obniżyli tą prognozę na podstawie nowszych danych makroekonomicznych do 20%. Uzasadnieniem jest to, że dane opublikowane od 2 sierpnia nie wykazały „żadnych oznak recesji”.

„Dalsza ekspansja sprawiłaby, że Stany Zjednoczone wyglądałyby bardziej podobnie do innych gospodarek G10, w których reguła Sahm utrzymywała się przez mniej niż 70% czasu” - skomentowali ekonomiści Goldman Sachs.

 

Czy recesja w USA to problem dla Polski?

Reklama

To, czy w USA wystąpi recesja, czy też nie, pozornie może wydawać się nieistotne dla Polaków i naszej gospodarki. Jest jednak wręcz przeciwnie. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych dyktuje tempo całego świata.

Problemy ekonomiczne w USA mogą wpłynąć na globalny handel i rynki finansowe, z których Polska jest częścią. Słabsza gospodarka amerykańska może zmniejszyć popyt na towary eksportowane z Europy.

Ponadto, potencjalne zawirowania na rynkach finansowych USA będące skutkiem problemów gospodarczych mogą prowadzić do zmienności na giełdach, w tym polskiej.

 

Zobacz także: Ekonomiczny dynamit Europy. Polska będzie liderem wzrostu gospodarczego w Europie

 

Co to jest recesja?

Reklama

Recesja to okres, w którym gospodarka notuje spadek aktywności gospodarczej przez dłuższy czas. Towarzyszy temu zwykle ujemny wzrost PKB, wzrost bezrobocia i ogólne trudności w prowadzeniu biznesu.

Według NBER (National Bureau of Economic Research) recesja w Stanach Zjednoczonych to znaczący spadek w produkcji, zatrudnieniu, dochodach oraz innych wskaźnikach gospodarczych, trwający zazwyczaj kilka miesięcy.

Choć powszechnie uważa się, że recesja zaczyna się, gdy PKB spada przez dwa kolejne kwartały, NBER ocenia recesję na podstawie szerszego zakresu danych. Ocena dokonywana jest dopiero po tym, gdy recesja już się zakończyła.

Z kolei techniczna recesja, czyli dwa kwartały spadku PKB z rzędu, nie zawsze odzwierciedla pełny obraz gospodarki. To zwykle o tej wersji pojęcia mówią ekonomiści, dziennikarze i eksperci.

 

Czytaj również: To państwo zarobiło dla każdego obywatela 96 tys. PLN w pół roku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama