Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejny mocny wzrost cen energii? Propozycja Ministerstwa wpłynie na nasze perfele

|
selectedselectedselected

Ministerstwo Aktywów Państwowych sugeruje utrzymanie obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia OZE w latach 2025-27 na obecnym poziomie 5 proc., wobec propozycji resortu klimatu (MKiŚ) na poziomie średnio 12 proc. Wg MAP zmiana skutkować będzie wyższą ceną prądu i oddziaływać proinflacyjnie.

Kolejny mocny wzrost cen energii? Propozycja Ministerstwa wpłynie na nasze perfele
freepik.com | Kolejny mocny wzrost cen energii? Propozycja Ministerstwa wpłynie na nasze perfele
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"(...) po dodatkowej analizie, a także z racji na potencjalne proinflacyjne oddziaływanie na gospodarkę zaproponowanej regulacji, sugeruję pozostawienie obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia na niezmienionym poziomie względem roku 2024 – 5 proc. Ze względu na wagę sprawy dla odbiorców energii elektrycznej, budżetu państwa oraz szerzej systemu energetycznego, Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje wnieść tę kwestię pod obrady KERM" - podaje MAP w uwagach do projektu rozporządzenia MKiŚ.

 


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w projekcie rozporządzenia, zaproponowało ustalenie obowiązku umorzenia dla zielonych certyfikatów na poziomie: 12,5 proc. w 2025 r., 12 proc. w 2026 r. oraz 11,5 proc. w 2027 r., a także utrzymanie obowiązku dla błękitnych certyfikatów na dotychczasowym poziomie (0,5 proc.).

W ocenie MAP proponowana przez MKiŚ regulacja oddziaływać będzie nie tylko na wzrost cen energii dla gospodarstw domowych, ale także na wzrost cen dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej, w tym dla przemysłu.

"Wzrost wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii z 5 proc. do 12 proc. wpływa na wzrost ceny energii elektrycznej o ok. 10 zł/MWh" - podaje MAP

 

>> zobacz również:  Nawet 1500 złotych miesięcznie. Studencie, już za kilka dni możesz złożyć wniosek

 

Z wyliczeń resortu aktywów wynika, że przy cenach prądu z 2024 r. wzrost wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii do 12 proc. wpłynie na ok. 2-proc. wzrost ceny energii elektrycznej zawartej w taryfach przedsiębiorstw obrotu.

"Z punktu widzenia budżetu państwa, przy utrzymaniu systemu „mrożenia” cen energii elektrycznej także w roku 2025, z tytułu proponowanej zmiany może nastąpić konieczność wygospodarowania w budżecie dodatkowych środków pieniężnych w wysokości ok. 220 mln zł" - dodano.

Reklama

 

>> Czytaj też: Byki przejmują kontrolę na GPW. Wszystko wskazuje na optymizm na najbliższe pół roku

 

Przy kontynuacji programu wsparcia dla firm energochłonnych, biorąc pod uwagę wolumen energii elektrycznej przedsiębiorstw energochłonnych (ok. 30 TWh) oraz wzrost ceny energii elektrycznej o około 10 zł/MWh budżet państwa będzie musiał zdaniem MAP wziąć pod uwagę zwiększone koszty na ten cel o ok. 300 mln zł.

"Proponowane zmiany wydają się więc iść wbrew planowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska kolejnym działaniom służącym ograniczeniu wzrostu cen energii. Trudno również podzielić stwierdzenie zawarte w OSR, iż rozporządzenie nie powoduje skutków finansowych dla budżetu państwa. Wprawdzie sprzedaż i umorzenie tzw. „zielonych certyfikatów” (świadectw pochodzenia) odbywa się na zasadach rynkowych pomiędzy wytwórcami energii z odnawialnych źródeł, a przedsiębiorstwami obrotu energią, jednakże jak już wspomniano powyżej, wzrost wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej najprawdopodobniej spowoduje wzrost kosztów związanych z działaniami służącymi ograniczeniu wzrostu cen energii" - wskazuje MAP.

 

(PAP Biznes)

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama