Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GER:

Inflacja CPI we wrześniu wzrosła do 10,0% r/r (z 7,9% r/r w sierpniu), powyżej oczekiwań. Do wzrostu rocznej inflacji o ponad 2pp w ciągu miesiąca przyczyniły się przede wszystkim ceny energii (43,9% r/r) oraz żywności (18,7% r/r). Inflacja cen usług także zwiększyła się, odzwierciedlając m.in. koniec promocji na bilety kolejowe. Wstępny odczyt inflacji z Niemiec sugeruje, że dane z całej strefy euro za wrzesień także mogą zaskoczyć in plus, mimo spadku inflacji w Hiszpanii (z 10,5% r/r do 9,3% r/r we wrześniu). Dane oznaczają, że EBC będzie nadal pod presją zacieśniania polityki pieniężnej. Dane potwierdzają także, że ceny żywności w regionie nadal znajdują się na trajektorii wzrostowej.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 1

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 2

 

EUR:

Reklama

Koniunktura w strefie euro we wrześniu kolejny miesiąc z rzędu pogorszyła się – zagregowany wskaźnik koniunktury ESI spadł do 93,7 pkt. (z 97,3 pkt w sierpniu). We wszystkich badanych segmentach gospodarki nastroje pogorszyły się, w tym szczególnie silnie wśród konsumentów. Negatywnym sygnałem jest nieznacznie rosnący odsetek firm netto oczekujących podwyżki cen usług i produktów (por. wykres na str. 1). W poprzednich miesiącach obserwowaliśmy nieznaczny spadek tego wskaźnika z historycznych maksimów. Przy słabnącej gospodarce firmom może być jednak coraz trudniej realizować podwyżki. Wskaźnik koniunktury ESI dla Polski we wrześniu spadł do 88,2 pkt. z 90,6 pkt. w sierpniu – to kolejny miesiąc korekty tego wskaźnika. W ciągu miesiąca spadły indeksy dla wszystkich segmentów, najbardziej dla usług i handlu. Zarówno w Polsce jak i w całej Europie segment konsumencki znajduje się pod silną presją, której rozmiary determinowane są przez ceny energii.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 3

 

EUR:

Czwartek był pracowitym dniem dla członków Rady Prezesów EBC. Publiczne wypowiedzi 13 z 25 członków Rady sugerują, że w EBC jest już zbudowany konsensus w kwestii podwyższenia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu o 75 pb. Za kontynuacją zacieśnienia opowiadają się m.in. kraje nadbałtyckie, gdzie inflacja jest najwyższa w całej UE. Głosy z Banku Hiszpanii sugerują, że docelowo stopa refinansowa EBC powinna osiągnąć poziom 2,25-2,50%, aby inflacja obniżyła się do celu EBC pod koniec 2024. Dodatkowo początek redukcji sumy bilansowej może nastąpić szybciej niż zakładają teraz rynki. Za lepszą koordynacją z polityką fiskalną opowiedział się M.Centeno z Banku Portugalii oraz L.de Guindos – ich zdaniem każda forma wsparcia fiskalnego powinna być tymczasowa oraz skierowana do najbardziej potrzebujących i wrażliwych grup społecznych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 4

Reklama

 

CZE:

Czeski Bank Narodowy pozostawił stopy procentowe bez zmian (główna stopa 7,00%). Od czasu zmian w Zarządzie Banku na początku 3q22 CNB ocenia, że stopy procentowe w Czechach są już na wystarczająco wysokim poziomie (drugi najwyższy w UE), aby ograniczyć presję cenową płynącą z krajowej gospodarki. Kolejne podwyżki stóp procentowych zdaniem CNB spowodowałyby więcej szkód niż korzyści. Decyzję podjęto w warunkach, gdy pojawiać się zaczęły pierwsze oznaki odwrócenia silnego inflacyjnego trendu wzrostowego. CNB pozostanie także aktywny na rynku walutowym, broniąc korony przez osłabieniem. Szacunkowo między majem a lipcem CNB przeznaczył na interwencje równowartość ok. 21 mld USD.

 

HUN:

Bank Węgier (MNB) podwyższył tygodniową stopę depozytową zrównując ją z podniesioną na ostatnim posiedzeniu stopą bazową (13,0%).

 

USA:

Reklama

Cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych obniżyła się nieoczekiwanie do 193 tys. Tym samym utrzymał się trend spadkowy sygnalizując brak problemów na rynku pracy i wpisując się w dotychczasową narrację Fed.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Dwucyfrowa inflacja w Niemczech - 5

 

USA:

Trzeci szacunek amerykańskiego PKB za 2q22 nie zmienił poprzedniego odczytu – PKB w 2q22 spadł o 0,6% q/q saar po spadku o 1,6% w 1q22. Tym samym potwierdzona została techniczna recesja w USA (dwa kwartały z rzędu spadku PKB). Lekko podniesiony został szacunek wzrostu konsumpcji prywatnej – do 2,0% q/q saar w 2q22 (z 1,8% szacowanych poprzednio). Zrewidowane dane za okres 2016 – 2021 potwierdziły także, że ożywienie gospodarki po pandemii było znacznie silniejsze niż do tej pory szacowano. Dane są neutralne dla polityki pieniężnej Fed, który w swojej funkcji reakcji dużo większą wagę przypisuje obecnie inflacji.

 

USA:

Reklama

J.Bullard (St.Louis Fed) powiedział, że Fed będzie nadal podnosić stopy procentowe, a rynki w końcu zrozumiały przesłanie, które im chciał przekazać FOMC. L.Mester (Cleveland Fed) powtórzyła, że stopy procentowe jeszcze nie dotarły do obszaru, na którym polityka pieniężna staje się restrykcyjna. M.Daly (San Francisco Fed) powiedziała z kolei, że Fed jest zdeterminowany podnosić stopy procentowe dopóki nie przywróci stabilności cen i powinien starać się ją osiągnąć nie powodując trudnego spowolnienia w gospodarce. Jej zdaniem, na razie wywołanie głębokiej recesji nie wydaje się usprawiedliwione warunkami i nie jest konieczne do osiągnięcia celów Fed.

 

CHN:

Indeks PMI dla przetwórstwa spadł we wrześniu do 48,1 pkt. z 49,5 pkt. w sierpniu i był niższy od oczekiwań. Spadek aktywności w chińskim przetwórstwie jest związany z działaniami ograniczającymi rozprzestrzenianie się COVID-19. Szczegóły badania pokazują spadek zamówień i produkcji. Reakcją firm na niższy popyt były we wrześniu najgłębsze od grudnia 2015 obniżki cen wyrobów gotowych.

 

POL:

Wiceminister aktywów państwowych A.Śliwka powiedział, że podatek od ponadnormatywnych zysków może dotyczyć marż za 2022, wyższych od średniej dla marż za 2018, 2019 i 2021. Dodał także, że zostanie stworzony katalog inwestycji takich jak: inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne, militarne, żywnościowe, dzięki którym spółki mogłyby podatek odliczyć.

Reklama

 

POL:

Ośrodki analityczne ankietowane przez NBP spodziewają się, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce w 2023 znajdzie się w przedziale 9,1- 13,9%, a wzrost PKB w przedziale 0,4-2,7%.

 

POL:

Sejm uchwalił ustawę znoszącą obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez rynek giełdowy (tzw. obligo giełdowe).

 

POL:

Reklama

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą wsparcie dla firm w związku z cenami energii elektrycznej i gazu – pomoc w ramach ustawy ma wynieść łącznie w latach 2022-2024 17,4 mld zł - oraz ustawę zamrażającą gospodarstwom domowym ceny energii w ramach dostępnego limitu rocznego 2 MWh oraz 2,6 MWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami oraz 3 MWh dla rodzin z KDR i rolników.

 

POL:

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, kadencja samorządów zostanie wydłużona do 30 kwietnia 2024.

 

GER:

Rząd Niemiec dał zielone światło programowi osłonowemu, mającemu chronić gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przed negatywnymi skutkami rosnących cen energii. Szczegóły wartego 200 mld EUR wsparcia będą przedstawione w połowie października. Środki będą pochodziły z emisji dodatkowego długu i mają się znaleźć w dyspozycji wykorzystywanego w trakcie pandemii oraz osadzonego poza budżetem, Funduszu Stabilizacji Gospodarczej. Działania mogą objąć zamrożenie cen energii/gazu do wyznaczonego limitu zużycia i kompensaty dla firm energetycznych. Minister Finansów podkreślił, że program nie oznacza, że Niemcy podążą drogą Wielkiej Brytanii Dodał, że decyzja o finansowanych długiem nowych wydatkach jest wyjątkiem wynikającym z kryzysu, a Niemcy utrzymują swoje zobowiązanie do prowadzenia konserwatywnej polityki fiskalnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama