Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL:

PMI w przetwórstwie w kwietniu spadł do 52,4 (z 52,7 w marcu) pokazując, podobnie jak w innych krajach UE, że wszędzie kluczowym wyzwaniem są niedobory środków produkcji i ich ceny. Na razie to wyzwanie jest większe niż symptomy osłabienia popytu. Więcej w Makro Flashu: „Gospodarka napędzana zapasami”.

EUR:

Według ostatecznych danych PMI w przetwórstwie w kwietniu wyniósł 55,5 (spadek z 56,5 w marcu). Subindeks produkcji obniżył się do poziomu 50,7 (z 53,1), najniższego od czerwca 2020, gdy przemysł strefy euro wracał do aktywności po lockdownie. Firmy raportowały nie tylko braki komponentów, ale także fakt, iż rosnące ceny oraz niepewność w związku z wojną w Ukrainie znacząco osłabiają popyt. Na razie jednak kluczowy wpływ na sytuację firm i ich oceny mają ograniczenia podażowe. Niezmiennie mocno rosną koszty produkcji i działalności, które firmy z sukcesem przenoszą na odbiorców końcowych. To sygnał wzmacniający argumenty zwolenników relatywnie szybkich podwyżek stóp procentowych EBC.

EU:

Wskaźnik koniunktury ESI w kwietniu obniżył się, zarówno w strefie euro (o 1,7 pkt. do 105,0 pkt.), jak i w całej UE (o 1,7 pkt. do 104,9 pkt.). Najgłębsze spadki indeksu zanotowały Hiszpania (-4,5 pkt.) oraz Francja (-1,4 pkt.). Niewielkie zmiany wskaźnika odnotowano w Niemczech (-0,1 pkt.), Holandii (-0,1 pkt.) oraz w Polsce (+0,3 pkt.). Poprawę ocen odnotowały Włochy (+1,3 pkt.). Lekkie pogorszenie nastrojów w przemyśle odzwierciedlało m.in. poprawę stanu zamówień. Nastroje w sektorze usługowym pozostały bez większych zmian, natomiast nastroje konsumentów kontynuowały korektę spadkową, lecz w znacznie mniejszej skali niż w marcu. Nastroje w budownictwie mocno obniżyły się w kwietniu wskutek rosnących braków siły roboczej oraz materiałów.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures  - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures  - 1

POL:

Według cyklicznej ankiety NBP skierowanej do przewodniczących komitetów kredytowych wybuch wojny w Ukrainie doprowadził do silnego ograniczenia aktywności na rynku kredytowym. Banki odnotowały spadek popytu na finansowanie (wyjątkiem są krótkoterminowe kredyty dla dużych firm i długoterminowe dla sektora MSP) oraz zaostrzyły politykę kredytową. Banki oczekują kontynuacji spadku popytu i zaostrzania polityki kredytowej, przy czym ich oceny w kwestii perspektyw kredytów konsumpcyjnych były mocno zróżnicowane. W odniesieniu do kredytów dla firm ankieta potwierdza, że wzrost popytu wynika głównie z większego zapotrzebowania na finansowanie majątku obrotowego (rozbudowa zapasów, wzrost cen środków produkcji), podczas gdy wzrost niepewności związany z wybuchem wojny ograniczył zainteresowanie finansowaniem długoterminowym. W odniesieniu do kredytów mieszkaniowych banki uzasadniały zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów pogorszeniem prognoz sytuacji gospodarczej i wzrostem stóp procentowych. Według ich deklaracji w 2q22 skala zaostrzenia polityki kredytowej będzie jeszcze silniejsza, 64% spodziewa się znacznego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe. Największa różnorodność ocen dotyczy kredytów konsumpcyjnych – 37% planuje zaostrzenie warunków kredytowania, a 21% ich złagodzenie. W konsekwencji ok. 31% banków oczekuje wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne, a 25% banków jego spadku.

GER:

Reklama

Sprzedaż detaliczna w marcu spadła zaskakująco mocno, o 2,7% r/r wobec wzrostu o 7% r/r w lutym i oczekiwań na poziomie -0,5% r/r. Sprzedaż produktów spożywczych spadła o 5,4% r/r, pomimo wywołanych wojną ponadproporcjonalnie silnych zakupów części produktów żywnościowych, takich jak mąka czy olej. Silnie wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia (39% r/r), jednak był to głównie efekt bardzo niskiej bazy sprzed roku, kiedy stacjonarny handel tymi kategoriami był utrudniony ze względu na ograniczenia antypandemiczne. Silne pogorszenie planów zakupowych niemieckich konsumentów, na które wskazał m.in. publikowany w zeszłym tygodniu indeks GfK zapowiada, że wyniki sprzedaży pozostaną pod presją. W kwietniu i maju dane nadal będą jednak pod wpływem silnych efektów bazy (zmiany obostrzeń w handlu w 2021).

USA:

ISM w przetwórstwie w kwietniu obniżył się do 55,4 (z 57,1 w marcu). Odczyt oznacza, że ekspansja w amerykańskim przetwórstwie trwa już nieprzerwanie 23 miesiące, po spadkach w trakcie pierwszej fali pandemii wiosną 2020. W kwietniu poziom produkcji, zamówień oraz zatrudnienia obniżyły się wobec marca, w tym najsilniej subindeks zatrudnienia (o -5,4 pkt. do 50,9 pkt.). Amerykański przemysł działa obecnie w otoczeniu mocnego popytu połączonego z silnymi ograniczeniami podażowymi, również na rynku pracy. Dane wspierają scenariusz silnego zacieśniania polityki pieniężnej Fed.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures  - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures  - 2

EUR:

Inflacja PPI w marcu wzrosła do 36,8% r/r (kons. 36,2% r/r) wobec 31,5% r/r w lutym. Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim ceny energii, które w skali miesiąca zwyżkowały o 11,1%, co podbiło łączny indeks PPI o 5,3% m/m. Miesięczny wzrost o ponad 5% m/m jest porównywalny ze skokami, które miały miejsce w październiku 2021 oraz styczniu 2022. Relatywnie mocno w marcu drożały również dobra pośrednie (o 2,8% m/m) oraz nietrwałe dobra konsumpcyjne (o 2,4% m/m). W obu przypadkach do wzrostów cen mogły przyczynić się trudności w łańcuchach dostaw.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures  - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures  - 3

Stopa bezrobocia w strefie euro w marcu spadła do 6,8% z 6,9% w lutym. Liczba bezrobotnych w UE w marcu wyniosła 13,4 mln osób. Stopa bezrobocia w Polsce od 3 miesięcy pozostaje bez zmian 3,0% i jest trzecią najniższą wśród wszystkich państw UE (po Czechach i Niemczech).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures  - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Fed(rowanie). Stopa fed funds w kontraktach futures  - 4

USA:

Zamówienia fabryczne w marcu wzrosły o 2,2% m/m, a dane za lutym zostały zrewidowane w górę z -0,5% m/m do +0,1% m/m. Najsilniej wśród większych sektorów rosły zamówienia w sektorze metalowym (2,2% m/m), produkcji komputerów i elektroniki (2,6% m/m) oraz elektronicznym (4,4% m/m). Opublikowane również wczoraj finalne dane o wzroście zamówień na dobra trwałe w marcu o 1,1% m/m potwierdzają siłę popytu w USA.

Liczba nowych miejsc pracy wg raportu JOLTS w marcu wyniosła 11,5 mln i pomimo pobicia kolejnego rekordu nie zmieniła się istotnie względem poprzednich miesięcy. Z kolei liczba pomyślnie zakończonych rekrutacji wyniosła w marcu tylko 6,7 mln (również bez większych zmian), co wskazuje na utrzymującą się dysproporcję między popytem a podażą pracy. Kolejnym wskaźnikiem potwierdzającym rozgrzanie na amerykańskim rynku pracy jest rekord liczby i odsetka dobrowolnych odejść z pracy – w marcu było to aż 4,5 mln osób (3,0%). Dane potwierdzają dotychczasowe wnioski o amerykańskim rynku pracy i utwierdzają Fed w decyzji o konieczności szybkiego i bardziej agresywnego zacieśniania monetarnego.

ŚWIAT:

UE pracuje nad wprowadzeniem nowych sankcji wobec Rosji, poinformował szef unijnej dyplomacji J.Borell. Sankcje miałyby obejmować usunięcie z systemu SWIFT kolejnych rosyjskich banków oraz zakaz importu rosyjskiej ropy w terminie do końca roku.

GER:

Saldo handlowe w marcu obniżyło się do 3,2 mld EUR (kons. 9,5 mld EUR) wobec 11,5 mld EUR w lutym. Przyczyniło się do tego załamanie eksportu o 3,3% m/m przy imporcie wyższym o 3,4% m/m. Eksport Niemiec do Rosji w marcu obniżył się o ponad 60% m/m i wyniósł 0,9 mld EUR. Z kolei import z Rosji obniżył się tylko o 2,4% m/m do 3,6 mld EUR. Do słabego wyniku eksportu poza spadkiem sprzedaży do Rosji przyczyniły się również zaburzenia podażowe wynikające z rosyjskiej agresji oraz polityki „zero-covid” w Chinach. Z kolei import jest podbijany przez wysokie ceny surowców energetycznych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama