Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pmi euro zone

Na tle wydarzeń odnośnie konfliktu na linii Rosja - Ukraina poznaliśmy bardzo dobre dane w zakresie wskaźnika PMI. W strefie euro przemysł radzi sobie bardzo dobrze, czemu sprzyjają postępujące rozładowanie napięć w łańcuchach dostaw.

Firmy odbudowują swoje zapasy a czas oczekiwań na dostawy nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich miesiącach. W przypadku Polski, indeks PMI dla przemysłu za luty wzrósł zgodnie z oczekiwaniami rynku do 54,7 pkt vs. 54,5 pkt miesiąc wcześniej. Zgodnie z wynikami badania, w lutym ekspansja w polskim sektorze wytwórczym przyspieszyła dzięki szybszemu wzrostowi produkcji oraz nowych zamówień. Wciąż powstawały nowe miejsca pracy, a producenci ponownie zwiększyli swoją aktywność zakupową. Presja kosztowa osłabła do najniższego poziomu od 12 miesięcy, a czas dostaw wydłużył się w najmniejszym stopniu od początku zeszłego roku.

Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Indeks PMI w sektorze przemysłowym oraz usługach w Eurolandzie - 1Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat. Indeks PMI w sektorze przemysłowym oraz usługach w Eurolandzie - 1

Z kolei oczekiwania rynkowe dotyczące stóp procentowych w Polsce zwiększyły się w odpowiedzi na działania wojenne na Ukrainie. Rynek spodziewa się, że w perspektywie 6 miesięcy stawka WIBOR3M może wzrosnąć do 5%. Z kolei przedstawiciele Rezerwy Federalnej podtrzymali swoje stanowisko zakładające o podniesienie stóp procentowych w przyszłym miesiącu, pomimo niepewności związanej z inwazją Rosji na Ukrainę. W ich opinii konieczne jest stawienia czoła najwyższej od 40 lat inflacji w USA.

Reklama

Obecny tydzień pozostanie prawdopodobnie zdominowany przez informacje na temat dalszego przebiegu konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą. W związku z tym dane makroekonomiczne mogą zostać zepchnięte na dalszy plan. Niemniej jednak w czwartek poznamy wartości indeksu PMI dotyczące sektora usług w wielu krajach. Wstępne szacunki wskazały na wyraźną poprawę aktywności biznesowej. Poza tym część uwagi być może zostanie zwrócona w kierunku Stanów Zjednoczonych. W środę i czwartek prezes Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej najpierw przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów a dzień później przed Komisją Bankową Senatu USA. Na koniec tygodnia opublikowany zostanie również raport dotyczący rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, jednak w obliczu oczekiwanej podwyżki stopy procentowej przez Fed ich waga może być mniejsza niż w poprzednich miesiącach. Konsensus rynkowy zakłada przyrost nowych miejsc pracy o 390 tys.

Czytaj więcej