Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Postawa RPP „wait-and-see” raczej bez zmian - nowa projekcja makroekonomiczna potwierdzi

|
selectedselectedselected
Postawa RPP „wait-and-see” raczej bez zmian - nowa projekcja makroekonomiczna potwierdzi | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu, we wtorek i w środę, odbędzie się decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Spodziewamy się utrzymania stóp procentowych NBP na obecnych poziomach. Taki jest też konsensus prognoz. Tym samym stopa referencyjna wyniosłaby 6,75% siódmy miesiąc z rzędu. Na spotkaniu w tym tygodniu członkowie Rady zapoznają się wynikami marcowej projekcji makroekonomicznej. Nie spodziewamy się, aby stanowiła ona argument dla większości w Radzie do zmiany dotychczasowego nastawienia „wait-and-see”. Zapewne pokaże ona, podobnie jak w listopadzie powrót inflacji bazowej w okolice dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego w horyzoncie do 2025 r., gdyż napływ od ostatniej rundy nowych informacji i danych powinien mieć ograniczony wpływ na prognozy.

 

 

Z jednej strony oddziaływanie inflacji na konsumpcję okazało się mocniejsze od zakładanego poprzednio, premia za ryzyko jest mniejsza (co niekorzystnie wpływało na wycenę złotego), ceny nośników energii zaskoczyły w dół oraz utrwalił się impuls monetarny na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Z drugiej zaś znacząco wzrosły docelowe poziomy dla stóp procentowych za granicą (potencjalnie oddziałujące w kierunku deprecjacji złotego), m.in. z powodu ciasnego rynku pracy oraz poprawiły się oczekiwania dla gospodarki Niemiec i Chin, co może wywierać presję w górę na ceny surowców.

Reklama

 

Pojawiły się ostatnio przypuszczenia, że Rada może w tym tygodniu ogłosić koniec tego cyklu podwyżek stóp, niemniej w naszej ocenie projekcja oraz ostatnie dane z gospodarki krajowej i za granicą nie uzasadniają takiej decyzji. W tym momencie potencjalnie osłabiałaby impuls z dotychczasowego zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce, co byłoby niezgodne z realizacją celu inflacyjnego. Tym bardziej, że według naszych obliczeń obecny poziom stóp proc. w Polsce jest niższy niż szacunek docelowej stopy procentowej wynikający z reguły Taylora. Oznacza to konieczność utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama