Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polityka pieniężna: przestrzeń do obniżek stóp procentowych dopiero w 2024 roku [wypowiedzi członków RPP]

|
selectedselectedselected
Polityka pieniężna: przestrzeń do obniżek stóp procentowych dopiero w 2024 roku [wypowiedzi członków RPP] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna: przestrzeń do obniżek stóp procentowych dopiero w 2024 roku - 1Polityka pieniężna: przestrzeń do obniżek stóp procentowych dopiero w 2024 roku - 1

 

Henryk Wnorowski (27.01.2023) (13.01.2023)

IV kw. będzie myślę powyżej 3 proc. (wzrostu) PKB, natomiast cały rok 2022 r. będzie gdzieś w przedziale od 4 do 5 proc.

Ja nie wykluczam takiego scenariusza, dlatego że właśnie ta specyfika pierwszego kwartału i jeśli ten impuls inflacyjny byłby jakiś znaczący, bo (…) jest sporo ekspertów, którzy przewidują skok inflacji powyżej 20 proc., ja uważam, że tak nie będzie. Natomiast gdyby coś takiego się zdarzyło to jest możliwy powrót do jakiejś jednej czy dwóch podwyżek.

Przemysław Litwiniuk (26.01.2023)

W roku wyborczym dużo będzie zależało od polityki fiskalnej rządu, czy będzie ona rzeczywiście neutralna, jeśli chodzi o kwestie podaży pieniądza, czy jednak proinflacyjna. Deklarowanie na tym etapie kontynuacji realizacji instrumentów, które nie mają charakteru dezinflacyjnego, nie jest pożądane z punktu widzenia skuteczności misji podmiotu prowadzącego politykę pieniężną.

Gabriela Masłowska (26.01.2023)

Wedle mego przekonania przestrzeń do obniżki stóp procentowych ma szansę pojawić się w 2024 roku lub ewentualnie być może pod koniec 2023 roku. W odniesieniu do wyboru optymalnego momentu dokonanie pierwszej obniżki stóp należy kierować się elastycznością.

Proces spadku oczekiwań nie jest jednak jeszcze zaawansowany. Z tego powodu niewykluczony jest powrót do fazy zaostrzania polityki stóp procentowych, aczkolwiek istnieje spora szansa na to, że uda się tego uniknąć. RPP dokonała już aż 11 podwyżek stóp procentowych, co przyczyniło się do znacznego wyhamowania popytu na kredyty.

Według najnowszej projekcji (…) wynika, że inflacja konsumpcyjna znajdzie się w pobliżu górnej granicy odchyleń od tego celu w 2025 roku. Należy pamiętać, że kraje wschodzące, do której to grupy krajów zalicza się Polska, mają niejako prawo do wyższej inflacji niż kraje dojrzałej. Jest dość prawdopodobne, że w końcu 2023 roku inflacja konsumpcyjna w Polsce ukształtuje się na poziomie niższym od 10%.

Ludwik Kotecki (25.01.2023)

Musimy patrzeć na inflację bazową, inflację krajową, to jest ta inflacja, na którą my oddziałujemy. (…) W związku z tym ja bym jeszcze widział jakieś miejsce na niewielkie podwyżki stóp w tym roku, natomiast prawdopodobnie one nie nastąpią. Większość Rady będzie trochę fetyszyzować spadek inflacji ogółem (...) Ja oczekuję przynajmniej tyle, że nikt nie wpadanie na pomysł, żeby obniżać stopy procentowe, bo to byłaby katastrofa.

Ireneusz Dąbrowski (20.01.2023) (12.01.2023)

Czeka nas wydaje się silne hamowanie inflacji. W związku z tym jednocyfrowa inflacja na koniec roku jest bardzo prawdopodobna.

Moim zdaniem na przełomie roku może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych, jest duże prawdopodobieństwo tego.

Iwona Duda (20.01.2023)

To wciąż podbija podażowy komponent inflacji, który odpowiada za 2/3 jej całości. Rada może oddziaływać tylko na komponent popytowy inflacji, czyli na 1/3 całej inflacji konsumenckiej. Rozważania na temat obniżek stóp procentowych moim zdaniem są przedwczesne.

Adam Glapiński (5.01.2023)

Natychmiast kiedy to będzie możliwe stopy procentowe będą obniżone. Czy to będzie możliwe w końcu roku? Zobaczymy. Cały czas mam taką nadzieję – mniejszą niż poprzednio, ale mam". "Myślałem, że na koniec roku 2023 inflacja ma szansę zejść do poziomu 6-5 proc., a według ostatniej projekcji jest to 8 proc. Zobaczymy co powie projekcja marcowa. Żeby mógł nastąpić spadek stóp, inflacja musi być opanowana w tym sensie, że na pewno zejdzie do celu inflacyjnego, zabraknie niewiele tego, silny będzie trend w kierunku celu inflacyjnego. Wtedy stopy można obniżyć.

Wiesław Janczyk (2.12.2022)

Obecny poziom stóp wydaje się właściwy przy informacjach jakie posiadamy dzisiaj. Co do przyszłych decyzji, to – jak dotychczas – będę analizować napływające dane i dostosowywać do nich moje preferencje w zakresie stóp.

Cezary Kochalski (13.12.2022)

W świetle obecnych danych jest to poziom adekwatny. RPP nie podnosiła stóp od września, bo mamy wiele przesłanek wskazujących na oddziaływanie wcześniejszych podwyżek. One już zaczynają działać. Obniżyły w tym roku inflację o 0,5 pkt., a w 2023 będzie to 3 pkt. proc.

Joanna Tyrowicz (21.11.2022)

Nie widzę powodów do podejścia wait-and-see. Negatywne ryzyka dla inflacji materializują się pomimo podwyżek stóp procentowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama