Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pierwszy miesiąc bez podwyżek stóp procentowych na świecie. Powód do optymizmu?

|
selectedselectedselected

Ubiegły miesiąc był pierwszym od blisko czterech lat, w którym żaden bank centralny nie zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. Dlaczego takie zjawisko miało miejsce i czy jest dobrym omenem dla gospodarek?

Pierwszy miesiąc bez podwyżek stóp procentowych na świecie. Powód do optymizmu?
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jeszcze dwa lata temu dochodziło do rekordowej ilości podwyżek stóp procentowych.
  • Wielu analityków twierdzi, że brak podwyżek jest zapowiedzią nadchodzących obniżek.
  • Ostatni raz takie masowe cięcia stóp można było zauważyć… podczas kryzysu w 2008 r.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Pierwszy miesiąc od blisko 4 lat bez podwyżek stóp

Czerwiec 2024 r. był pierwszym miesiącem od blisko 4 lat, w którym żaden bank centralny nie zdecydował się na podwyższenie stóp procentowych. Ostatni raz taką sytuację można było zobaczyć w październiku 2020 roku. Dla porównania jeszcze we wrześniu 2022 r. doszło do rekordowej liczby podwyżek stóp procentowych. Wówczas aż 35 banków centralnych z całego świata zdecydowało się na ten ruch. Warto zauważyć, że po pandemii COVID-19 niemal na całym świecie utrzymywała się podwyższona inflacja, co zwalczyć miały wyższe stopy procentowe. Jednak mimo ich podwyższenia i utrzymywania na poziomie najwyższym od 10 lat wzrosty cen dalej dają się we znaki. Z powodu globalnie podwyższonych stóp procentowych Japonia musiała po 17-stu latach zerwać z ujemnymi stopami procentowymi, dokonując pierwszej od dawna podwyżki w marcu 2024.

Reklama

 

Stopy procentowe w strefie Euro i USA – ostatnie 10 lat

pierwszy miesiac bez podwyzek stop procentowych na swiecie powod do optymizmu grafika numer 1pierwszy miesiac bez podwyzek stop procentowych na swiecie powod do optymizmu grafika numer 1
Źródło: TradingEconomics.com

 

Coraz więcej ekonomistów zwraca uwagę, że pandemia korona wirusa mogła odmienić globalną gospodarkę, czyniąc ją bardziej inflacyjnym środowiskiem, a osiągnięcie celi inflacyjnych na przed pandemicznych poziomach jest coraz mniej możliwy. Zwłaszcza że wraz ze wzrostem cen rosły stopy procentowe, a wywierało to nieznaczny wpływ. Zjawisko to miało miejsce zarówno w rozwiniętych gospodarkach jak i krajach rozwijających. Z tego powodu niektórzy z badaczy twierdzą, że doszło do zmian w równowadze pomiędzy oszczędzaniem a inwestowaniem, przez co naturalna stopa procentowa wzrosła. Z drugiej strony inni twierdzą, że narasta zjawisko stagflacji, czyli inflacji idącej w parze ze stagnacją gospodarczą.

 

Czytaj również: Fundusze czyhają na spadki akcji z GPW. Które spółki znalazły się na celowniku?

Reklama

 

Nadchodzą masowe obniżki?

Aktualnie wielu szacuje, że w końcu banki centralne zaczną obniżać stopy procentowe. Spodziewa się, że aż 27 z 34 największych banków centralnych zdecyduje się na obniżkę w bieżącym roku. Według danych Bloomberga w drugiej połowie 2024 r. stopy procentowe mają zostać obniżone w aż 10 krajach na 11 o największej gospodarce, mowa o: Stanach Zjednoczonych, Indiach, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, strefie Euro, Szwecji, Szwajcarii i Japonii. Jeżeli te przewidywania się ziszczą będzie to największa fala cięcia stóp procentowych od 16 lat.

 

Czytaj również: Gospodarka tonie w długach. Co 30 sekund zadłużenie rośnie o kolejny milion dolarów

 

Czy to dobry omen?

Mimo tego, że cięcia stóp procentowych to dobry sygnał dla kredytobiorców to warto zauważyć, że w przeszłości takie skoordynowane obniżki stóp szły w parze z globalnym spowolnieniem gospodarczym. Przez ostatnie 40 lat tylko raz zdarzyło się tak, że we wszystkich 11 krajach obniżyło koszty kredytów i było to… podczas wielkiego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Reklama

 

pierwszy miesiac bez podwyzek stop procentowych na swiecie powod do optymizmu grafika numer 2pierwszy miesiac bez podwyzek stop procentowych na swiecie powod do optymizmu grafika numer 2
Źródło: Bloomberg

 

Wówczas obniżenie kosztów pożyczek było sposobem na pobudzenie gospodarek po kryzysie. Obecnie szacuje się, że jeżeli dojdzie do masowych cięć stóp procentowych to USD może dodatkowo wzrosnąć, mimo to, że już jest notowany najwyżej od listopada roku 2023. Oprócz tego wiele mówi, że FED będzie jedną z ostatnich z instytucji po tym jak inflacja w USA okazała się wyższa niż oczekiwano. Wzrost cen w strefie Euro wyhamował znacznie szybciej niż w Stanach Zjednoczonych.

 

Czytaj również: NBP mocno krytykuje Kredyt na Start

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Bożydar Góra

Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu FXMAG, z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w nieruchomościach i inwestycjach. Pasjonat komiksów i sportów walki.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama