Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stagflacja

 

Co to jest stagflacja?

Stagflacja to zbitek międzywyrazowy utworzony od dwóch pojęć: stagnacji i inflacji. Oznacza występowanie w danej gospodarce w tym samym okresie czasowym (z reguły długoterminowym) tych dwóch czynników. Chociaż jest wiele szkół ekonomicznych i bardzo wiele teorii na temat inflacji i deflacji (przykładowo Austriacka Szkoła Ekonomii uważa, że każda inflacja jest negatywna, a państwa dążąc do maksymalizacji wzrostu gospodarczego powinny prowadzić politykę monetarną nastawioną na osiąganie deflacji), na gruncie ekonomii współczesnych państw europejskich przyjęło się, że inflacja powinna ulepszać rynek. Założenie to wynika z „popędu” do inwestowania kapitału, który zapewnia inflacja.

Niebezpieczne zjawisko makroekonomiczne - stagflacja

Stagflacja jest bardzo negatywnym i niebezpiecznym zjawiskiem, które z reguły postrzegane jest na płaszczyźnie makroekonomicznej. Wynika to z prostego faktu, że dotyka wielu czynników, które są ze sobą powiązane międzynarodowo. Stagflacja może przyczyniać się do szybkiego schłodzenia gospodarki, a co za tym idzie – obniżenia przewidywanych wzrostów gospodarczych. Trudno znaleźć poważniejsze konsekwencje wpływu tego zjawiska, gdyż samo ograniczenie wzrostu gospodarczego, jeśli występuje w znaczny sposób, może być katastrofalne dla państwa.

Szok podażowy to też stagflacja?

W literaturze przedmiotu jeszcze w ostatnich dekadach przyjęło się utożsamianie stagflacji z tzw. negatywnym szokiem podażowym. Ten ostatni powoduje wzrost cen na całym rynku i ograniczenie produkcji (co jeszcze bardziej przyczynia się do sytuacji kryzysowej). Współcześnie jednak badacze analizujący makroekonomiczne zjawisko stagflacji, odnajdują jego przyczyny w wielu innych płaszczyznach. Przede wszystkim należy pamiętać, że szok podażowy to zmiany cen raczej w okresie krótkoterminowym. W zależności od przyjętej klasyfikacji wyróżnić można nawet kilka małych szoków podażowych w danym obszarze gospodarki na rok. Zaprzecza to więc teorii, która całkowicie zrównuje pojęcie szoku podażowego ze stagflacją.