Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy obniżka stóp procentowych

Notowania azjatyckich indeksów giełdowych poszybowały w górę podczas wtorkowej sesji po informacjach sugerujących, iż chiński rząd jest coraz bliższy znoszenia restrykcji pandemicznych. Takowe zostały przekazane przez byłego redaktora naczelnego gazety Global Times. Na godzinę 8 rano polskiego czasu została również zwołana konferencja prasowa dotycząca działań prewencyjnych i środków zaradczych w walce z pandemią. Podczas jej padły słowa ze strony oficjeli Narodowej Komisji Zdrowia (NHC), iż władze muszą unikać nadmiernych ograniczeń pandemicznych. Ponadto, zdaniem NHC należy przyspieszyć tempo szczepień osób starszych.

 

 

Reklama

Tak jak pisaliśmy wczoraj wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej luzowania podejścia zero-COVID. Taka sytuacja oznacza najpewniej poprawę sentymentu rynkowego jak i również wzrostu popytu krajowego w Państwie Środka. Drugi element mógłby implikować podwyższony popyt na surowce przemysłowe i energetyczne. Z drugiej strony należy podejrzewać, że jakiekolwiek znoszenia ograniczeń będą przebiegać w bardzo stopniowy sposób, co potencjalnie powinno dawać więcej czasu do dostosowania się do nowej rzeczywistości.

 

RPP (Dąbrowski):

Rynki mają rację, zakładając, że już w przyszłym roku możemy zobaczyć pierwsze obniżki stóp. Nasze stopy procentowe są dobrze skalibrowane, żeby obniżyć główny i bazowy wskaźnik inflacji. (...) Zwalczymy inflację, ale nie kosztem dramatycznego spadku PKB. Szalone podwyżki stóp nie przyniosą niczego i mogą okazać się kontrproduktywne, mocno uderzając we wzrost. (PAP)

 

Polska:

Bardzo ciekawe informacje dot. finansowania zamrożenia cen energii elektrycznej przedstawia B. Derski z portalu wysokienapiecie.pl. Otóż z uwagi na trudność w interpretacji dotyczącą skali "domiaru" płaconego przez elektrociepłownie, część z nich może przestać produkować lub przestawić się na starsze kotły. Oznaczałoby to, że owszem cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostanie zamrożona, ale ogólnie - przez niższą podaż - ceny energii dla wszystkich pozostałych podmiotów wzrosną (być może zwiększy się też wolumen importu) powodując jednocześnie, że koszt "mrożenia" cen energii dla gospodarstw domowych również wzrośnie... W związku z powyższym należy się spodziewać pewnie dodatkowej interpretacji w tej sprawie ze strony rządu.

Reklama

Elektrociepłownie wstrzymają pracę przez „domiar”? - WysokieNapiecie.pl

 

Niemcy:

Opublikowane rankiem dane inflacyjne z Nadrenii Północnej-Westfalii pokazały spadek inflacji w ujęciu miesięcznym o 0,8%. Taki wynik był możliwy w dużej mierze dzięki spadkowi o 1,4% m/m w kategorii transport (tutaj pierwsze skrzypce grały paliwa). O 5,9% m/m spadły również ceny w kategorii rozrywka i rekreacja.

Czytaj więcej

Artykuły związane z kiedy obniżka stóp procentowych