Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: Podsumowanie wydarzeń gospodarczo-ekonomicznych ubiegłego tygodnia w Polsce i na świecie

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: Podsumowanie wydarzeń gospodarczo-ekonomicznych ubiegłego tygodnia w Polsce i na świecie | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sprzedaż detaliczna w Polsce zwiększyła się o 33,4% r/r w kwietniu wobec wzrostu o 22,0% w marcu, kształtując się poniżej naszej prognozy (37,4%) oraz powyżej konsensusu rynkowego (30,6%).

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się w kwietniu o 19,0% r/r wobec wzrostu o 9,6% w marcu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zmniejszyła się w kwietniu o 0,8% m/m. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku silnego wzrostu dynamiki sprzedaży pomiędzy marcem a kwietniem były efekty niskiej bazy sprzed roku związane z zamkniętymi ze względu na obostrzenia covidowe galeriami handlowymi oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi i budowlanymi (por. MAKROpuls z 23.05.2022). Uważamy, że istotnym czynnikiem pozytywnym dla dynamiki sprzedaży detalicznej pozostaje zwiększony popyt związany z napływem uchodźców z Ukrainy do Polski. Podtrzymujemy jednak naszą ocenę, że ze względu na nasilające się powroty uchodźców na Ukrainę oraz spadek popytu na towary nabywane jednorazowo (odzież, obuwie, meble, RTV, AGD) efekt ten będzie słabł w najbliższych miesiącach. Czynnikiem negatywnym dla sprzedaży detalicznej pozostaje utrzymujący się silny wzrost inflacji, który zmniejsza siłę nabywczą gospodarstw domowych i prowadzi do pogorszenia nastrojów konsumenckich. W konsekwencji prognozujemy, że dynamika konsumpcji zmniejszy się w II kw. do 5,8% r/r wobec 7,5% w I kw.

Produkcja budowlano-montażowa w Polsce zwiększyła się o 9,3% r/r w kwietniu wobec 27,6% w marcu, co było wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego (18,5%) i naszej prognozy (20,0%). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w kwietniu o 5,1% m/m. W konsekwencji, ukształtowała się ona ponownie na poziomie niższym (o 0,9%) niż w lutym 2020 r., a więc w miesiącu, w którym pandemia nie wywierała istotnego wpływu na aktywność w budownictwie. Główną przyczyną wyraźnego obniżenia rocznego tempa wzrostu produkcji budowlano-montażowej pomiędzy marcem a kwietniem były efekty statystyczne: wysoka baza sprzed roku oraz niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych. W strukturze danych na uwagę zasługuje utrzymujące się wysokie tempo wzrostu w kategorii „budowa budynków”, które sygnalizuje, podobnie jak w poprzednich miesiącach, ożywienie inwestycji prywatnych, w tym mieszkaniowych (por. MAKROpuls 23.05.2022). Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach ożywienie aktywności w budownictwie będzie ograniczane przez narastające bariery podażowe (brak wykwalifikowanych pracowników i silny wzrost materiałów budowlanych) i popytowe (zmniejszenie dostępności kredytów mieszkaniowych i spadek popytu gotówkowego na mieszkania związany z niepewnością towarzyszącą wojnie w Ukrainie). Dane produkcji budowlano-montażowej, w połączeniu z opublikowanymi dwa tygodnie temu danymi o produkcji przemysłowej w kwietniu (por. MAKROpuls z 20.05.2022) są kolejnym sygnałem oczekiwanego przez nas spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw.

 

Reklama

 

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora usług) w strefie euro zmniejszył się w maju do 54,9 pkt. wobec 55,8 pkt. w kwietniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (55,3 pkt.). Pomimo spadku zagregowanego indeksu PMI w maju, należy zwrócić uwagę, że jego przeciętna wartość w strefie euro ukształtowała się w okresie kwiecień-maj wyżej niż w I kw. (55,3 pkt. wobec 54,2 pkt.), co wskazuje na wzrost gospodarczy w strefie euro na poziomie 0,6% kw/kw w II kw. wobec 0,3% w I kw.

Indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących przetwórstwo, budownictwo, handel i usługi zwiększył się w maju do 93,0 pkt. wobec 91,9 pkt. w kwietniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (91,4 pkt.). Wzrost indeksu wynikał przede wszystkim ze zwiększenia jego składowej dla oceny bieżącej sytuacji. W ujęciu sektorowym poprawę koniunktury odnotowano we wszystkich sektorach objętych badaniem: usługach, budownictwie, przetwórstwie i handlu. Ze względu na wojnę w Ukrainie dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Niemczech zwiększy się w 2022 r. o 2,5% wobec wzrostu o 2,9% w 2021 r.

Zgodnie z finalnym szacunkiem kwartalna dynamika PKB w Niemczech zwiększyła się w I kw. do 0,2% wobec -0,3% w IV kw. (4,0% r/r w I kw. wobec 1,8% w IV kw.), kształtując się zgodnie z poprzednim szacunkiem. Głównym źródłem wzrostu PKB w I kw. był przyrost zapasów. Może to sugerować, że niemieckie firmy w warunkach narastającego problemu barier podażowych (efekt wojny w Ukrainie oraz obostrzeń covidowych w Chinach) akumulowały wykorzystywane przez siebie dobra pośrednie aby utrzymać ciągłość produkcji. Dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalna dynamika PKB w Niemczech zwiększy się w II kw. do 0,9%.

Reklama

MAKROmapa: Podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnia w Polsce i na świecie - 1MAKROmapa: Podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnia w Polsce i na świecie - 1

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy ważne dane z amerykańskiej gospodarki. Zgodnie z drugim szacunkiem sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu amerykańskiego PKB w I kw. zmniejszyło się do -1,5% wobec 6,9% w IV kw., kształtując się poniżej pierwszego szacunku (-1,4%). Drugi szacunek potwierdził, że źródłem znaczącego obniżenia tempa wzrostu gospodarczego w USA były niższe wkłady zapasów oraz eksportu netto. Głównym źródłem wzrostu gospodarczego w I kw. były inwestycje, podczas gdy w poprzednich dwóch kwartałach były to zapasy. Wynikało to w znacznym stopniu z tego, że w warunkach barier podażowych i wydłużającego się czasu dostaw firmy gromadziły zapasy w celu zmniejszenia ryzyka przerwania produkcji ze względu na brak niezbędnych dóbr pośrednich. Warto zauważyć, że w I kw. wkład zapasów do wzrostu PKB był ujemny, co sugeruje, że wraz ze stopniowym zmniejszaniem się barier podażowych w I kw. firmy ograniczały wzrost zapasów. W II kw. proces ten może być jednak istotnie spowolniony przez zakłócenia w międzynarodowych łańcuchach dostaw związane z wojną w Ukrainie oraz obostrzeniami covidowymi w Chinach. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wstępne dane nt. zamówień na dobra trwałe, które zwiększyły się w kwietniu o 0,4% m/m wobec wzrostu o 0,6% w marcu, kształtując się nieznacznie poniżej oczekiwań rynku (0,5%). Bez uwzględnienia środków transportu miesięczna dynamika zamówień na dobra trwałe obniżyła się w kwietniu do 0,3% wobec 1,2% w marcu. Jednocześnie dynamika zamówień na cywilne dobra kapitałowe obniżyła się w kwietniu do 7,5% r/r wobec 10,5% w marcu, co wskazuje na pogorszenie perspektyw inwestycji w USA. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały także dane nt. inflacji PCE, która zmniejszyła się w kwietniu do 6,3% r/r wobec 6,6% w marcu. Spadek został odnotowany również w przypadku inflacji bazowej PCE (4,9% r/r w kwietniu wobec 5,2% w marcu). Stanowi to wsparcie dla naszej oceny, zgodnie z którą inflacja w USA osiągnęła już swój szczyt i w kolejnych miesiącach będziemy obserwować jej łagodny spadek. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane nt. sprzedaży nowych domów (591 tys. w kwietniu wobec 709 tys. w marcu), które wskazały na silne obniżenie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości związane z rosnącymi kosztami kredytów hipotecznych. Na utrzymujące się słabe nastroje amerykańskich konsumentów wskazał z kolei finalny indeks Uniwersytetu Michigan (58,4 pkt. maju wobec 65,2 pkt. w kwietniu i 59,1 pkt. we wstępnym szacunku). Uwzględniając dane o PKB za I kw. dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym amerykański PKB zwiększy się w 2022 r. o 2,7% wobec wzrostu o 5,7% w 2021 r.

MAKROmapa: Podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnia w Polsce i na świecie - 2MAKROmapa: Podsumowanie wydarzeń ubiegłego tygodnia w Polsce i na świecie - 2

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały Minutes z majowego posiedzenia FOMC. Nie dostarczyły one jednak nowych, istotnych informacji z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej w USA. Zgodnie z zapisem dyskusji członkowie FOMC są zgodni co do dodatkowych podwyżek stóp procentowych po 50pb na „kilku kolejnych posiedzeniach”, o czym po ostatnim posiedzeniu mówił szef Rezerwy Federalnej J. Powell. Treść Minutes wskazuje, że członkowie FOMC opowiadają się za dość wysokim tempem zacieśniania polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach, tak aby pod koniec roku móc ocenić skutki tej polityki i odpowiednio dostosować skalę kolejnych podwyżek. Treść Minutes jest zatem spójna z naszym scenariuszem, zgodnie z którym na czerwcowym i lipcowym posiedzeniu Fed dokona podwyżek stóp procentowych po 50pb, a następnie na każdym z trzech pozostałych posiedzeniach zwiększy stopy procentowe o 25pb. W konsekwencji na koniec 2022 r. docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [2,25%; 2,50%]. W 2023 r. oczekujemy jeszcze dwóch podwyżek po 25pb. (w I kw. i w II kw.). W konsekwencji na koniec 2023 r. docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [2,75%; 3,00%].

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama