Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja przemysłowa kwiecień 2022

Bieżący tydzień na rynkach finansowych

Ten tydzień będzie obfitował w publikacje danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki, wśród których wymienić można PKB w 1Q br, produkcję przemysłową i indeks PPI w kwietniu. Doniesienia z krajowej gospodarki wskazujące na utrzymanie się dobrej koniunktury stanowić będą potencjalny czynnik wspierający notowania złotego, jednak to nastroje na rynkach globalnych będą ich głównym wyznacznikiem. Te natomiast determinowane są z jednej strony przez oczekiwania na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w USA, a z drugiej przez nasilające się obawy o spowolnienie koniunktury gospodarczej. Zyskujący w takich uwarunkowaniach dolar negatywnie wpływa na wycenę złotego. Z tego też powodu utrzymywać się będzie presja na osłabienie polskiej waluty, choć nie widzimy dużej przestrzeni do osłabienia złotego w tym tygodniu. Ewentualnie doniesienia potwierdzające zbliżania się perspektywy akceptacji KPO przez Komisję Europejską będą czynnikami wspierającymi złotego.

 

Najważniejsze dane tego tygodnia

Wzrost PKB w 1Q 2022 potwierdzi silną presję popytową w gospodarce

We wtorek o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje tzw. szybki szacunek produktu krajowego brutto za 1Q 2022. Spodziewamy się przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 8,0% r/r z 7,3% r/r w 4Q 2021, co jest zgodne z konsensusem prognoz. Realizacja tych oczekiwań oznaczałaby, że dynamika kwartalna wzrosła do ok. 2,0% kw/kw z 1,6% kwartał wcześniej. Nie poznamy jeszcze struktury wzrostu, szacujemy natomiast, że głównymi motorami wzrostu były konsumpcja gospodarstw domowych oraz nadbudowa zapasów. Możliwe, że inwestycje także miały dodatni wkład do rocznej dynamiki PKB. Dwukrotnie szybszy od średniej historycznej wzrost PKB potwierdzi silną presję popytową, która przyczynia się do najwyższej od lat inflacji.

Przemysł dotknięty wojną na Ukrainie, choć produkcja w kwietniu nadal silna

W piątek o godz. 10:00 GUS przedstawi dane z krajowego przemysłu w kwietniu. Według naszych szacunków produkcja sprzedana wzrosła o 17,1% r/r (konsensus 15,4% r/r) po wzroście o 17,3% r/r w marcu. W przypadku inflacji cen produkcji sprzedanej spodziewamy się wzrostu o 20,9% r/r wobec 20,0% r/r miesiąc wcześniej. O ile odczyt headline produkcji powinien wyglądać korzystnie za sprawą wytwarzania energii elektrycznej na eksport, to już szczegóły najpewniej potwierdzą wpływ wojny na aktywność sektora poprzez gorszy eksport i zaburzenia dostaw, do których zapewne przyczynia się także sytuacja w Chinach.

Stabilny i mocny popyt na pracę w Polsce napędza wzrost wynagrodzeń

W piątek poznamy także dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw. Zakładamy, że przeciętne zatrudnienie wzrosło w kwietniu o 2,7% r/r wobec wzrostu o 2,4% r/r w marcu. Minister M.Maląg powiedziała, że na podstawie nowych uproszczonych przepisów pracę w Polsce podjęło 132 tys. obywateli Ukrainy, co stanowi ryzyko w górę dla naszych oczekiwań, które są zgodne z konsensusem prognoz. W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spodziewamy się wzrostu o 11,3% r/r wobec 12,6% r/r w marcu, a spadek wynika z przyjętego odreagowania w wypłatach nieregularnych składników płac (premie, nagrody). Dane te potwierdzą rozgrzany rynek pracy w Polsce, który wobec silnego popytu na pracę przyczynia się do rozkręcania spirali inflacja-wzrost płac.

 

Wykres tygodnia

Reklama

Makro i rynek: tydzień danych z krajowej gospodarki. Inflacja CPI w Polsce - 1Makro i rynek: tydzień danych z krajowej gospodarki. Inflacja CPI w Polsce - 1

Inflacja CPI w Polsce w kwietniu wyniosła 12,5% r/r. Natomiast w ujęciu m/m wskaźnik CPI ukształtował się na 2,0% m/m. Inflacja w Polsce jest silnie napędzana poprzez czynniki podażowe: ceny energii, paliw i żywności odzwierciedlające wpływ wojny. Jednak ma ona także charakter popytowy, związany z silnym wzrostem gospodarczym.

Czytaj więcej