Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja przemysłowa co to

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 44.5%r/r wobec wzrostu o 18.9%r/r w marcu i konsensusu rynkowego zakładającego wzrost o 44.5%r/r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja wzrosła w kwietniu o 44.7%r/r wobec wzrostu o 15.7%r/r w marcu.

Wnioski: Tegoroczny kwietniowy wzrost produkcji niewątpliwie zapisze się w historii jako jeden z najwyższych i rekordowych. Głównym powodem tak wysokiego odczytu jest oczywiście zeszłoroczna baza odniesienia, kiedy to wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do rekordowego spadku produkcji o 24.6%r/r.

Z komunikatu GUS wynika, że w kwietniu br. odnotowano wzrosty produkcji we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych. I tak produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zwiększyła się o 146.3%r/r, dóbr inwestycyjnych o 109.5%r/r, dóbr zaopatrzeniowych o 43.3%r/r, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 14.1%r/r, a dóbr związanych z energią o 7.6%r/r. GUS wskazał także, że według wstępnych danych w kwietniu br. wzrost produkcji sprzedanej r/r (w cenach stałych) odnotowano w 32 (spośród 34) działach przemysłu, w tym m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 370.5% wobec spadku o 78.9% przed rokiem), mebli (o 125.8% wobec spadku o 50.2%), urządzeń elektrycznych (o 111.0% wobec spadku o 28.3%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 90.4% wobec spadku o 21.9%). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem 2020 r., wystąpił w 2 działach sekcji „Górnictwo i wydobywanie”.

Polski przemysł, przechodzący pandemię koronawirusa znacznie lepiej niż większość pozostałych sektorów, będzie w kolejnych miesiącach nadal silnie rósł. Jest spora szansa, że dwucyfrowe dynamiki produkcji utrzymywać się będą jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy. Stanie się tak za sprawą rosnącego popytu zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Trzeba jednak podkreślić, że tym, co może ograniczać przemysł, są czynniki podażowe (braki surowców, podzespołów) oraz lawinowo rosnące koszty (surowców, materiałów i pracy).

Czytaj więcej

Artykuły związane z produkcja przemysłowa co to