Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść newsów ekonomicznych: Xi Jinping cementuje władzę, Chiny publikują serię danych

|
selectedselectedselected
Garść newsów ekonomicznych: Xi Jinping cementuje władzę, Chiny publikują serię danych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polska:

Wg kwartalnej notyfikacji fiskalnej Eurostatu, Polska zanotuje w tym roku deficyt sektora rządowego i samorządowego na poziomie 141,4 mld zł. Tylko w drugim kwartale tego roku deficyt ten wyniósł 0,8% PKB. Rząd zakłada, iż przyszłoroczny deficyt uplasuje się w okolicy 150 mld zł. Naszym zdaniem liczba ta będzie znacznie wyższa.

 

Polska:

BGK odwołał zaplanowaną na dzisiaj aukcję obligacji na rzecz FPC oraz FWSZ. Powodem takiej decyzji była najprawdopodobniej gwałtowna wyprzedaż polskiego długu.

 

Polska:

Wg Borysa, prezesa PFR, przecena polskich obligacji nie wynika z oceny ryzyka, ale ze skokowego spadku krajowej i globalnej płynności.

Reklama

Jednocześnie wypowiedzi udzielił także premier Morawiecki, który zobowiązał się, iż rząd będzie prowadził odpowiedzialną politykę fiskalną oraz makroekonomiczną i zrobi wszystko, by ograniczyć deficyt na rachunku obrotów bieżących. Nie padły jednak żadne konkretne deklaracje w jaki sposób cel ten ma zostać osiągnięty.

 

 

 

Chiny:

Zakończył się zjazd Partii Komunistycznej, podczas którego obecnie urzędujący prezydent Xi Jinping został wybrany, po raz trzeci, na jej przewodniczącego. Prezydent wymienił 4 członków stałego komitetu swoimi sprzymierzeńcami, co zostało odebrane przez rynek jako zmniejszenie wpływu rządów technokratycznych. W efekcie rynek finansowy zareagował negatywnie. Eksperci zwracali również uwagę na wyprowadzenie z sali obrad byłego przewodniczącego Partii Komunistycznej Hu Jintao, co zostało odczytane jako symboliczne umocnienie władzy Xi Jinpinga.

Reklama

 

Chiny:

Wzrost PKB w trzecim kwartale wyniósł 3,9% r/r, wobec oczekiwań na poziomie 3,3% r/r. Jednocześnie lepiej od prognoz (4,5% r/r) wypadła wrześniowa produkcja przemysłowa, która wzrosła o 6,3% r/r. To jednak koniec pozytywnych niespodzianek. W ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5% r/r, co minęło się z konsensusem na poziomie 3% r/r. Wreszcie nakłady inwestycyjne na środki trwałe wzrosły o 5,9% r/r (od początku roku do końca września), przy konsensusie 6% r/r. Mizernie wypadły również dane o bezrobociu, którego stopa wzrosła do 5,5% wobec 5,3% w sierpniu.

Opublikowane zostały także dane o handlu zagranicznym, które wskazały na wzrost eksportu o 5,7% r/r (konsensus 4% r/r) i wzrost importu o symboliczne 0,3% r/r (konsensus 0% r/r). W efekcie bilans handlowy wzrósł z 79,4 mld USD w sierpniu do 84,7 mld USD w ubiegłym miesiącu.

Ogólnie rzecz ujmując dane pokazały, iż ograniczenie restrykcji pandemicznych w portach przyczyniło się do poprawy wyniku produkcji przemysłowej. Z drugiej strony popyt krajowy pozostał wątły, co potwierdza odczyt sprzedaży detalicznej oraz dynamika importu. W dalszym ciągu główną przyczyną jest polityka zero-COVID. Drugim punktem zapalnym chińskiej gospodarki jest sektor nieruchomości, w którym inwestycje kontynuowały spadek w ubiegłym miesiącu. Wreszcie wsparcie ze strony popytu zagranicznego także zaczyna obniżać się, o czym świadczy niższa niż w sierpniu dynamika wzrostu eksportu.

Garść newsów ekonomicznych: Xi Jinping cementuje władzę, Chiny publikują serię danych - 1Garść newsów ekonomicznych: Xi Jinping cementuje władzę, Chiny publikują serię danych - 1

Garść newsów ekonomicznych: Xi Jinping cementuje władzę, Chiny publikują serię danych - 2Garść newsów ekonomicznych: Xi Jinping cementuje władzę, Chiny publikują serię danych - 2

Reklama

 

Wielka Brytania:

Boris Johnson nie będzie kandydatem w wyścigu o fotel premiera. Tym samym rosną szanse byłego ministra finansów Sunaka.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama