Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chiny pkb 2022

W Chinach zakończył się zjazd Partii Komunistycznej, podczas którego obecnie panujący prezydent Xi Jinping przypieczętował władzę na trzecią już kadencję. Zmiana składu komitetu stałego sygnalizuje mniej technokratyczną władzę, co niespecjalnie przypadło do gustu rynkom finansowym. Dzisiaj komentujemy piątkowe dane z kraju o produkcji budowlanej i sprzedaży detalicznej. Patrząc na resztę tygodnia uwaga skupia się przede wszystkim na czwartku, kiedy czeka nas posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

 

Poniedziałek, 24.10.2022

Tydzień rozpoczynamy odczytami indeksów PMI. Przed południem czekają nas dane z krajów europejskich, po południu z USA.

Z kraju poznamy dane o podaży pieniądza. W poprzednim miesiącu otrzymaliśmy zaskoczenie wyraźnie w górę. We wrześniu dostrzegamy także potencjał do lekkiego zaskoczenia. Należy brać pod uwagę, że wysoka inflacja powinna napędzać podaż pieniądza, zwłaszcza w obliczu wciąż silnego rynku pracy i nieco słabszego popytu na obligacje detaliczne. Spodziewamy się wzrostu o 7,6% r/r.

Reklama

 

Wtorek, 25.10.2022

GUS opublikuje finalne dane o bezrobociu za wrzesień. Wstępnie można liczyć na utrzymanie wartości sierpniowej na poziomie 4,8%, choć jednocześnie nie należy zapominać o możliwości dorocznej rewizji. Wraz z danymi o bezrobociu poznamy także miesięczny biuletyn GUS.

Przed południem poznamy także indeks IFO z Niemiec obrazujący koniunkturę gospodarczą w październiku (konsensus sygnalizuje lekkie pogorszenie).

Po południu decyzję ws. stóp procentowych podejmie węgierski bank centralny. Z USA opublikowane zostaną dane o cenach nieruchomości za sierpień. Przypomnijmy, że w lipcu odnotowaliśmy pierwszy od dawna spadek. Również z USA poznamy dane o nastrojach konsumentów (Conference Board) i regionalny indeks koniunktury w przemyśle z Richmond.

 

Środa, 26.10.2022

Reklama

Dzień zapowiada się dość spokojnie. Przed południem poznamy jedynie dane o podaży pieniądza ze strefy euro za wrzesień. Konsensus implikuje wzrost agregatu M3 o 6,2% r/r.

Po południu opublikowany zostanie raport o handlu zagranicznym z USA za wrzesień. Następnie dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym we wrześniu, gdzie prognozowane jest lekkie spowolnienie. Ponadto, Kanada podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Oczekiwana jest podwyżka o 50pb.

 

Czwartek, 27.10.2022

Zdecydowanie najciekawszy dzień tygodnia z ekonomicznego punktu widzenia. EBC podwyższy stopy procentowe, najpewniej o kolejne 75pb. Następnie posłuchamy konferencji prasowej Lagarde 

Z USA z kolei nadejdą wstępne dane o wzroście gospodarczym na III kwartał. Konsensusu wskazuje na wzrost w ujęciu annualizowanym o 2% r/r. O tej samej porze (14:30) poznamy również dane o zamówieniach na dobra trwałe i tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Reklama

 

Piątek, 28.10.2022

W nocy decyzję ws. stóp procentowych podejmie Japonia, niemniej fajerwerków nie oczekujmy. Postawa BoJ pozostaje jak na razie niezmienna, pomimo kontynuacji deprecjacji jena.

Przed południem czekają nas z kolei wstępne dane o PKB za III kwartał z Francji, Szwecji i Hiszpanii. Poza tym, opublikowane zostaną również wstępne dane o inflacji z Francji, Włoch, Hiszpanii i Niemiec.

Po południu czeka nas mały wysyp danych z USA, a najważniejszym z nich będzie inflacja PCE. Ponadto poznamy wydatki i dochody Amerykanów za wrzesień (spodziewane nieco wyższe miesięczne dynamiki wzrostu niż w sierpniu) oraz finalne dane o nastrojach konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan.

 

Polska: Słaba budowlanka, sprzedaż przyzwoicie 

Reklama

Dane o sprzedaży detalicznej nie zaskoczyły, potwierdzając relatywnie dobrą sytuację konsumenta (pomimo wysokiej inflacji wspierany jest wysokimi płacami i różnymi formami dodatków fiskalnych). Spore negatywne zaskoczenie przyszło ze strony produkcji budowlano-montażowej. O ile to jednak zaskoczenie patrząc przez pryzmat wyłącznie jednego miesiąca, o tyle wynik ten jest zgodny z zakładanym przez nas zachowaniem tej kategorii w dłuższym terminie.

https://makroekonomia.mbank.pl/212463-slaba-budowlanka-sprzedaz-przyzwoicie 

Czytaj więcej