Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane z państwa środka. Czy chiński rząd nasili działania ukierunkowane na pobudzenie wzrostu gospodarczego?

|
selectedselectedselected
Dane z państwa środka. Czy chiński rząd nasili działania ukierunkowane na pobudzenie wzrostu gospodarczego? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj rano opublikowane zostały istotne dane z Chin. PKB zwiększył się w III kw. o 3,9% r/r wobec wzrostu o 0,4% w II kw. (+3,9% kw/kw w III kw. wobec -2,7% w II kw.), kształtując się powyżej oczekiwań rynku (odpowiednio 3,4% r/r i 3,5% kw/kw) i naszej prognozy (odpowiednio 3,2% r/r i 3,1% kw/kw). Z kolei dane o produkcji przemysłowej (6,3% r/r we wrześniu wobec 4,2% w sierpniu), sprzedaży detalicznej (2,5% wobec 5,4%) i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (5,9% wobec 5,8%) dostarczyły mieszanych sygnałów dotyczących aktywności gospodarczej w Chinach pod koniec III kw.

Z jednej strony dane o produkcji przemysłowej okazały się wyraźnie wyższe od oczekiwań rynku (4,5%), z drugiej strony dane o sprzedaży detalicznej ukształtowały się poniżej konsensusu rynkowego (3,3%). Dane wskazują tym samym na dalsze spowolnienie popytu w Chinach, przy jednoczesnym ożywieniu w przemyśle. Warto jednak zauważyć, że wyższa aktywność w przemyśle jest przede wszystkim efektem poprawy sytuacji epidemicznej w Chinach oraz ustąpienia przerw w dostawach prądu związanych z suszą. Dzisiaj poznaliśmy również dane dotyczące bilansu handlowego w Chinach. Jego saldo zwiększyło się we wrześniu do 84,7 mld USD wobec 79,4 mld USD w sierpniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (81,0 mld USD). Jednocześnie dynamika importu zmniejszyła się we wrześniu do 5,7% r/r wobec 7,1% w sierpniu, podczas gdy dynamika eksportu nie zmieniła się we wrześniu w porównaniu do sierpnia i wyniosła 0,3%.

 

 

Reklama

Dane potwierdzają tym samym, że mamy do czynienia z osłabieniem popytu wewnętrznego w Chinach, przy jednoczesnym spowolnieniu aktywności w światowym handlu. Prognozujemy, że w kolejnych miesiącach chiński rząd nasili działania w ramach swojej polityki gospodarczej ukierunkowane na pobudzenie wzrostu gospodarczego. Niemniej jednak prognozujemy, że dynamika PKB w Chinach obniży się do 3,0% w 2022 r. wobec 8,1% w 2021 r.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama