Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dalsze zacieśnienie rynku kredytowego w strefie euro

|
selectedselectedselected
Dalsze zacieśnienie rynku kredytowego w strefie euro | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj EBC opublikował dane o rynku depozytowo-kredytowym w strefie euro. Ostatni raz tę publikację komentowaliśmy Państwu tutaj. Wynika z niej, że w listopadzie kolejny raz odnotowano zacieśnienie warunków finansowania zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gosp. dom.

W przypadku obu tych sektorów efektywne oprocentowanie jest już najwyżej od 2014 roku. Od grudnia 2021 roku, gdy zmienna odnotowała historyczne minimum, efektywny koszt kredytu dla sektora niefinansowego zdążył wzrosnąć średnio w unii walutowej o 176 pb., przy czym z większych gospodarek najmocniej w Niemczech (+232 pb.) i we Włoszech (+227 pb.).

Dalsze zacieśnienie rynku kredytowego w strefie euro - 1Dalsze zacieśnienie rynku kredytowego w strefie euro - 1

Biorąc pod uwagę dosyć wysoki poziom długu (zarówno publicznego, jak i prywatnego), zwiększony strumień płaconych odsetek będzie ciążył dochodom gosp. dom. i przedsiębiorstw. Ponadto kolejne miesiące pokażą dalszy wzrost tych wartości wobec grudniowej podwyżki stóp przez EBC oraz wobec zapowiedzi dalszego ich wzrostu. Dodatkowym stresorem dla tamtejszego rynku pieniężnego będzie redukcja bilansu EBC. Najpewniej będzie to skutkowało wyhamowaniem akcji kredytowej, na razie względnie odpornej na bieżące spowolnienie. Finalnie ograniczy to perspektywy wzrostu gospodarki strefy euro w II połowie roku a contra niedawnych prognoz prezes Lagarde o „krótkiej i bezbolesnej” recesji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama