Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biden uważa, że gospodarka USA jest "przedmiotem zazdrości świata"

|
selectedselectedselected

W swoim orędziu o stanie państwa prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, mocno podkreślił postrzeganą przez niego odporność amerykańskiej gospodarki pomimo globalnych wyzwań gospodarczych. Jego zdanie, recesji nie będzie, a USA wyjdą z trudnego okresu obronną ręką.

Czy będzie recesja w 2024? Twarda prognoza prezydenta - gospodarka jest “zazdrością świata”
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Biden uważa, że USA czeka “miękkie lądowanie” gospodarki
  • Prezydent zapewne chce, aby wyborcy skojarzyli sukces gospodarczy z osobą prezydenta
  • Ekonomiści ostrzegają, że widmo recesji wcale jeszcze nie zniknęło

 

 

Recesja odwołana. Gospodarka USA “zazdrością świata”

Joe Biden pochwalił gospodarkę USA jako "przedmiot zazdrości świata". Jak zaznaczył, oparła się ona oczekiwaniom recesji. Biden wskazał na szereg danych ekonomicznych, w tym rekordową ilość nowych miejsc pracy i niskie bezrobocie.

Reklama

 

 

"Lądowanie jest i będzie miękkie" - powiedział Joe Biden.

Reklama

Prezydent USA odniósł się do pojęcia “miękkiego lądowania”. To popularne w Stanach Zjednoczonych wyrażenie, które oznacza, że gospodarka pomyślnie i bez szwanku wyszła z gospodarczego załamania lub innego rodzaju makroekonomicznej opresji, tym samym unikając recesji.

"Odziedziczyłem gospodarkę, która była na krawędzi. Teraz nasza gospodarka jest przedmiotem zazdrości całego świata!" - powiedział Biden na wspólnej sesji Izby Reprezentantów i Senatu.

"Piętnaście milionów nowych miejsc pracy w ciągu zaledwie trzech lat. To rekord! Bezrobocie na najniższym poziomie od 50 lat. Rekordowe 16 milionów Amerykanów zakłada małe firmy, a każda z nich jest aktem nadziei" - podkreślał Biden.

Spoglądając na bieżące dane makroekonomiczne, trudno nie przyznać racji prezydentowi USA. Gospodarka Stanów Zjednoczonych faktycznie znajduje się w niezwykle silnej pozycji.

Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w ubiegłym roku o 3,1% rok do roku. To wzrost znacznie wyprzedzający inne rozwinięte gospodarki. Wyniki te są tym bardziej niezwykłe, że jeszcze w 2022 roku ekonomiści powszechnie przewidywali recesję w 2023 roku.

Reklama

Inflacja, która dawała się we znaki amerykańskim konsumentom w czasie pandemii, jak i po niej, wynosi obecnie poniżej 3%. 

 

Zobacz również: Znany bankier twierdzi, że bitcoin BTC jest bezwartościowy, nadchodzi recesja w USA

 

czy bedzie recesja w 2024 twarda prognoza prezydenta gospodarka jest zazdroscia swiata grafika numer 1czy bedzie recesja w 2024 twarda prognoza prezydenta gospodarka jest zazdroscia swiata grafika numer 1

Źródło: Trading Economics.

Reklama

 

Bezrobocie utrzymuje się poniżej 4% przez najdłuższy okres od lat 1960.

 

czy bedzie recesja w 2024 twarda prognoza prezydenta gospodarka jest zazdroscia swiata grafika numer 2czy bedzie recesja w 2024 twarda prognoza prezydenta gospodarka jest zazdroscia swiata grafika numer 2

Źródło: Trading Economics.

Reklama

 

Joe Bidenowi, który w listopadzie zmierzy się z republikańskim kandydatem Donaldem Trumpem, bardzo zależy na tym, żeby wyborcy dostrzegli powiązanie między silnymi liczbami i wskaźnikami, a rolą prezydenta w ich poprawie.

Inne wielkie gospodarki, strefy euro czy Chiny, nie poradziły sobie tak dobrze z problemami, co szczególnie podkreśla sukces USA. Europejska gospodarka ledwo uniknęła recesji, ale do stagnacji produkcji w regionie i tak doszło. Niemcy borykają się z poważnymi problemami gospodarczymi, pisaliśmy o tym tutaj: Gospodarka Niemiec to Trabant, a nie Mercedes. “Kapitał popłynie do polskiego złotego”

Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, stanęły w 2023 roku w obliczu poważnych wyzwań, w tym ograniczeń handlowych, rządowych represji wobec przemysłu, ogromnego kryzysu na rynku nieruchomości i gwałtownego wzrostu bezrobocia wśród młodzieży.

 

Zobacz również: Inflacja w Unii Europejskiej - znamy nowe dane! Kryzys budżetowy i odwołana recesja w Niemczech

Reklama

 

Gospodarka USA ma się dobrze, ale czy recesja nie miga  na horyzoncie?

Wyniki amerykańskiej gospodarki były przedmiotem debaty wśród ekonomistów. Podczas gdy kilka miesięcy temu recesja była bardzo prawdopodobnym scenariuszem, gospodarka raz po raz zaskakiwała pozytywnymi danymi i prężnym wzrostem. Rynek pracy jest solidny i kwitnie, a prognozy na ten rok są dobre.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że w 2024 r.oku wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych wyniesie 2,1% rdr, co stanowi wzrost o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z wcześniejszą prognozą instytucji.

Jednak nie wszyscy podzielają ten optymizm. Główny ekonomista Apollo Management, Torsten Sløk, wyraził obawy co do możliwości “miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki, którego wcześniej był zwolennikiem. Obecnie uważa je za nieco mniej prawdopodobny scenariusz:

"Myślę, że obecnie istnieje ponad 50% szans na twarde lądowanie lub brak lądowania. Innymi słowy, kruche miękkie lądowanie jest obecnie prawie najbardziej nieprawdopodobnym scenariuszem" - Torsten Sløk, główny ekonomista Apollo Management, globalnej firmy finansowej.

Reklama

Citi, jeden z największych banków na świecie, również odrzucił narrację o miękkim lądowaniu dla amerykańskiej gospodarki, wskazując na czynniki sugerujące nadchodzące kłopoty. Główny ekonomista Citi uważa, że gospodarka USA zmierza w kierunku recesji w 2024 roku.

"Istnieje ta bardzo potężna i uwodzicielska narracja wokół miękkiego lądowania, a my po prostu nie widzimy tego w danych" - powiedział główny ekonomista Citi, Andrew Hollenhorst w połowie lutego 2024 roku.

Nawet lider jednego z najbardziej wpływowych banków na świecie, amerykańskiego Goldman Sachs, ostrzegł inwestorów przed zbytnim zaufaniem wobec zdolności Rezerwy Federalnej do zaaranżowania "miękkiego lądowania" dla amerykańskiej gospodarki w obliczu trwającej walki z inflacją.

"Rynek jest nastawiony na bardzo miękkie lądowanie. A patrząc na fakty z ostatnich trzech lub czterech lat, trudno mi uwierzyć, że będzie to takie proste" - powiedział David Salomon, dyrektor generalny Goldman Sachs.

Problemem Stanów Zjednoczonych jest także dynamicznie rosnący dług publiczny. w cztery lata zwiększył się on o zatrważające 50%. Więcej przeczytasz o tym tutaj: Dług publiczny USA rośnie zatrważająco szybko - takiego tempa nie było nigdy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama