Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB

PKB definicja

PKB, czyli produkt krajowy brutto (w wersji angielskiej: gross domestic product, GDP), to jeden z podstawowych wskaźników ekonomicznych. Definicji PKB wśród literatury przedmiotu znaleźć możemy kilka. Przyjęło się mówić, że PKB stanowi miernik całokształtu pracy społeczeństwa danego państwa. Stosowany jest w rachunkowości danego państwa. PKB uwzględnia zagregowaną wartość dóbr i usług, które zostały wytworzone przez wszystkie czynniki produkcji (w ogólnej wersji bez ich dalszego podziału na krajowe i zagraniczne, działające w kraju) określane w danej, przyjętej jednostce czasu. Dzięki temu jest to wskaźnik dość obiektywny, o czym świadczy jego powszechne wykorzystywanie. Kierując się wskaźnikiem PKB jesteśmy w stanie również prognozować przyszłość gospodarki oraz analizować jej historię wraz ze wszystkimi wzlotami i upadkami. Również stanowi jeden z ważniejszych czynników stosowanych przy szeroko zakrojonej analizie fundamentalnej na rynkach giełdowych oraz międzynarodowego handlu walutowego. Co istotne, nie należy utożsamiać wskaźnika produktu krajowego brutto z miernikiem dobrobytu, szczęścia czy też zadowolenia obywateli. Niestety, tego rodzaju fundamentalne błędy są dość powszechne. Jak wskazują badania, kryterium dobrobytu jest bowiem zbyt szerokie, aby mogło być w sposób obiektywny reprezentowane przez czynnik stricte ekonomiczny. Za pomocą PKB skutecznie jednak określić można poziom i wielkość gospodarki danego państwa. Dodajmy, że PKB „dzieli się” na produkt krajowy brutto nominalny i realny. Pierwszy jest ogólny i bardziej pod względem zakresu szeroki. Drugi z kolei uwzględnia poziom inflacji, dlatego jest uznawany za bardziej obiektywnie miarodajny.

 

Produkt krajowy brutto na świecie

PKB na świecie (lub, jak już wspomnieliśmy, GDP) jest bardzo zróżnicowany, ponieważ zdecydowanie różny jest poziom rozwoju gospodarek świata. Nawet dla osób nie zainteresowanych bardziej ekonomią, inwestowaniem czy też polityką warto polecić zobaczenie poziomów PKB różnych państw świata. Najwyższe nominalne PKB notują gospodarki: Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, Chin, Rosji, Brazylii i Australii. Najuboższym z kolei kontynentem pod względem zsumowanego PKB nominalnego jest Afryka. Przepaść pomiędzy Afryką a innymi kontynentami wciąż jest gigantycznie duża. W przypadku samej Europy wykresy potwierdzają znaną tezę, że im dalej na wschód – tym biedniejsza gospodarka. Przyczyn i uwarunkowań tego zjawiska nie należy jednak upatrywać w samych obecnych rządach państw Europy Środkowej i Europy Wschodniej, lecz w konsekwencjach politycznych i historycznych, jak np. w byciu strefą posowiecką.

 

PKB Polski

Reklama

Według danych z końca 2015 roku, Polska była szóstą co do największych gospodarek Unii Europejskiej (i dwudziestą czwartą gospodarką świata). PKB w parytecie siły nabywczej wynosił 19 700 pps (ang. Purchasing Power standard; standard siły nabywczej; jednostka służąca Eurostatowi do pomiaru poziomu produktu krajowego brutto), co stanowiło ponad 68% średniej państw członkowskich Unii Europejskiej. Jednocześnie łączny wzrost gospodarczy w Polsce w 2015 roku wyniósł 3,6%. Rok później nastąpiła swego rodzaju zapaść – wzrost gospodarczy wyniósł wówczas jedynie 2,7%. Czy w 2017 roku będzie lepiej? Trudno powiedzieć. Wiadomo, że wyniki kwartalne zostały bardzo dobrze przyjęte (również przez inwestorów, gdyż wzrost gospodarczy jest jednym z czynników, które powinny być brane przy potencjalnym decydowaniu inwestycyjnym). Nic bowiem dziwnego, gdyż w pierwszym kwartale wskaźnik ten wynosił aż 4,0%, z kolei w drugim – 3,9%. W chwili obecnej czekamy na raport z trzeciego kwartału, który przez właściwe ministerstwo będzie opublikowany już niebawem.

 

Dynamika pkb w Polsce

Jak pokazują powyższe przykłady dynamika zmian PKB w Polsce jest stosunkowo duża. Od transformacji ustrojowej do 2008 roku zauważalny był stabilny, ciągły wzrost poziomu nominalnego PKB. Na skutek globalnego kryzysu ekonomicznego w 2008 nastąpiła recesja. W chwili obecnej PKB, jeśli mielibyśmy przedstawić je językiem giełdowej analizy technicznej, jest w trendzie horyzontalnym. Na dynamikę PKB wpływa wiele czynników. Warto na zakończenie pamiętać, że dług publiczny Polski obecnie zajmuje aż 51% PKB.

Artykuły związane z PKB