Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny (przewidywane najważniejsze dane makro): Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny (przewidywane najważniejsze dane makro): Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Uwaga inwestorów krajowych będzie kierować się przede wszystkim na środowe posiedzenie RPP. Oczekiwane jest pozostawienie stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie. Sądzimy, że treść komunikatu zostanie uzupełniona o nowe obserwacje rozwijającego się spowolnienia na podstawie miesięcznych wskaźników koniunktury oraz danych GUS za III kw. Na następującej konferencji prasowej prezes Glapiński zapewne potwierdzi kontynuację obranej wcześniej przez Radę strategii.

Na rynkach bazowych będzie można zwrócić uwagę na różnicę finalnych indeksów PMI dla krajów strefy euro wobec publikacji flash, które komentowaliśmy tutaj. Tego samego dnia zostanie opublikowany także usługowy indeks ISM za listopad. W dalszej części tygodnia poznamy dane o inflacji w Chinach oraz wstępny odczyt nastrojów gosp. dom. wg badania Uniwersytetu w Michigan za grudzień.

Biuletyn ekonomiczny: Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia  - 1Biuletyn ekonomiczny: Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia  - 1

 

Zatrudnienie w USA symbolicznie powyżej oczekiwań

Reklama

Amerykański rynek pracy ponownie przebił rynkowe oczekiwania i zaskoczył lepszym wynikiem w większości obserwowanych zmiennych. Zatrudnienie według głównie śledzonej ankiety wzrosło o 263 tys. etatów wobec konsensusu na poziomie +200 tys. Według tej drugiej ponownie zmalało o 138 tys. etatów, powiększając różnicę pomiędzy dwoma miarami do ponad 1,8 mln etatów w 2022 roku (+2,5 mln vs +4,3 mln). To pierwsza tak duża dysproporcja wyników badania od lat. Wynika ona z różnicy w ujęciu osób pracujących na kilka etatów, czyli na zjawisko, na które BLS wskazywało już (tutaj) jako czynnik zaburzający wynik raportu po pandemii. Wśród zmiany struktury zatrudnienia można ponadto dostrzec rosnącą liczbę sektorów z malejącym zatrudnieniem. Poza handlem detalicznym (-30 tys.), transportem (- 15 tys.) i tymczasową pomocą (-17 tys.) w październiku w listopadzie dołączyły do nich także handel hurtowy (-3 tys.) i usługi komunalne (-1 tys.).

Stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 3,7% bez większych zmian w jego strukturze, choć warto odnotować, że udział osób trwale bezrobotnych i nowowkraczających wyhamował trend spadkowy i podnosi się delikatnie na przedkryzysowy poziom. Na niezmienionym poziomie pozostała także aktywność zawodowa (61,1%). Roczna dynamika wynagrodzeń przyspieszyła z 4,9% do 5,1%, istotnie powyżej rynkowych oczekiwań na poziomie 4,6%. Ponownie w wynikach przodował transport (+2,5% m/m), choć przyspieszenie było widoczne także w przeważającej większości wyodrębnionych kategorii.

Biuletyn ekonomiczny: Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia  - 2Biuletyn ekonomiczny: Posiedzenie RPP wydarzeniem tygodnia  - 2

Raport obrazuje względnie odporny na dotychczasowe spowolnienie rynek pracy. Częściowo za sprawą czynników metodologicznych omówionych wyżej. Natomiast dynamika zatrudnienia przekracza o niemal 2,0 p.p. dynamikę realnego PKB – sytuacja rzadko spotykana w gromadzonej od lat 40. historii. Ogranicza to przestrzeń do dalszego wzrostu zatrudnienia i wspiera nasz scenariusz z najnowszego Kwartalnika. W związku z tym przybliża moment zakończenia cyklu podwyżek przez FOMC.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama