Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmiana warunków - czasy z niską inflacją odeszły w niepamięć! Czy inwestowanie pasywne ma jeszcze dzisiaj sens?

|
selectedselectedselected
Zmiana warunków - czasy z niską inflacją odeszły w niepamięć! Czy inwestowanie pasywne ma jeszcze dzisiaj sens?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od dziewięciu lat wskaźnik inflacji w Polsce utrzymywał się poniżej 3,5 procent. Od dwudziestu poniżej 5 procent. W okresie od stycznia 2013 roku do marca 2019 pozostawał poniżej dwóch procent, w trakcie zaś doświadczył niemal dwuletniego okresu deflacji.

W styczniu 2012 roku, czyli niemal dziesięć lat temu w biuletynie SII – Akcjonariusz ukazał się tekst: „Nowy indeks na GPW – czy zaczniemy wreszcie inwestować długoterminowo”.

 

We wstępniaku do tego numeru Michał Masłowski pisał:

Począwszy od 2008 roku można mówić o prawdziwej eksplozji i wręcz o wyścigu spółek na wysokość płaconych dywidend

Reklama

i dalej o wprowadzeniu nowego indeksu WIG20TR, który w swojej konstrukcji uwzględnia właśnie dywidendy wypłacane przez spółki:

Liczę na to, że Giełda nie zakopie indeksu WIG20TR na stosie innych indeksów, których nazw i znaczenia nikt już nie pamięta. Jest szansa na promocję długoterminowego oszczędzania poprzez inwestycje giełdowe, tylko po prostu nie można jej zmarnować.

 

 


 Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl

Reklama

Czytaj blogi.bossa.pl


 

 

Ta szansa nie została zmarnowana

Powoli rozpoczynała się moda na inwestowanie pasywne, inwestowanie dywidendowe. Próbuję przeszukiwać sieć i widzę, że pierwsze teksty na ten temat pojawiają się w 2012-2014 roku. W 2019 roku Beta Securities wprowadza na rynek ETF, którego podstawą jest właśnie WIG20TR. O dywidendach mówi się mnóstwo na konferencjach, spotkaniach, pisze w mediach giełdowych.

 

Gdy Michał Masłowski pisał swój tekst wartość inflacji wynosiła 4,1 procent

Reklama

Gdy pojawił się ETF inflacja wynosiła 0,7 procent. To naprawdę świetne warunki brzegowe do zainteresowania się tym, by inwestować w spółki, które regularnie dzielą się zyskiem. W warunkach minimalnej inflacji każdy punkt procentowy zysku ma znaczenie. Według danych na stooq.pl stopa dywidendy dla spółek z WIG20 na początku 2012 roku wynosiła 3 procent. Przez moment doszła do 5 procent, by w kolejnych latach utrzymywać się w okolicach 1,5-3 procent.

zmiana warunkow czasy z niska inflacja odeszly w niepamiec czy inwestowanie pasywne ma jeszcze dzisiaj sens grafika numer 1zmiana warunkow czasy z niska inflacja odeszly w niepamiec czy inwestowanie pasywne ma jeszcze dzisiaj sens grafika numer 1

W przypadku indeksu mWIG40 średnio wynosi około 2,5 procent.

 

zmiana warunkow czasy z niska inflacja odeszly w niepamiec czy inwestowanie pasywne ma jeszcze dzisiaj sens grafika numer 2zmiana warunkow czasy z niska inflacja odeszly w niepamiec czy inwestowanie pasywne ma jeszcze dzisiaj sens grafika numer 2

Reklama

W warunkach niskiej inflacji, czy nawet deflacji te wartości były atrakcyjne. Bez względu na to co działo się z kursem akcji, dawały ochronę przed inflacją.

Niestety te czasy właśnie odeszły w przeszłość. Aktualna inflacja zbliżyła się do siedmiu procent, przynajmniej dwukrotnie pobijając wartość stopy dywidendy. Na jakich poziomach ostatecznie się ustabilizuje pokaże przyszłość i to liczona w miesiącach. Niemniej to jest ciekawy moment, żeby zacząć zadawać sobie pytanie – co z atrakcyjnością inwestowania pasywnego?

 

Lubię jak na rynkach następują zmiany

Są ich esencją. Rynki zachowują się raz tak, raz inaczej. Przez długie okresy jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych metod i strategii i nagle się okazuje, że należy wykonać nową pracę, bo jest nieco inaczej, niż się przyzwyczailiśmy. Naturalnie możemy łudzić się, że spółki podniosą wartość wypłacanych dywidend, gdyby jednak tak się stało, czy okażą się atrakcyjne w nowych warunkach inflacyjnych?

 

Reklama

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi.bossa.pl

 

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A.nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Grzegorz Zalewski

Grzegorz Zalewski

Grzegorz Zalewski – Na rynku od 1993 r. Twórca portalu futures.pl Autor książki “Kontrakty terminowe w praktyce” i “Droga inwestora”. Prowadzi szkolenia dot. analizy technicznej, instrumentów pochodnych. Pisuje felietony od 1996 r. na różnych łamach pod ogólnym hasłem “wokół parkietu?”.


Tematy

deflacja i inflacja pasywne inwestowanie bossa deflacja definicja co to jest deflacja inflacja a deflacja inwestowanie pasywne wikipedia inwestowanie aktywne i pasywne na rynku finansowym deflacja co to jest bossa notowania bossa nova bossa logowanie w rytmie bossa novy bossa pl bossa fx wykres bossa bossa pl logowanie bossa pl notowania jesienna bossa nova bossa blog akcje bossa hotel & sound bossa nova wykresy bossa blue bossa notowania bossa jesienna bossa nova tekst bossa notowania akcje bossa nova szklarska poręba bossa dm www bossa pl notowania giełdowe www bossa bossa fund playa d'en bossa bossa nova youtube hotel bossa nova bossa waluty bossa login bossa dom maklerski bossa ike blue bossa chords bossa ispag dm bossa bossa akcje bossa notowania wykresy bossa kalkulator bossa ikze bossa nova do poduszki tekst bossa fundusze deflacja co to co to deflacja inflacja i deflacja inflacja deflacja Grzegorz Zalewski odczyty inflacji inflacja lub deflacja inflacja lub deflacja krzyżówka deflacja a inflacja dlaczego deflacja jest niebezpiecznaniska inflacja niska inflacja w polsce inflacja niska dlaczego niska inflacja jest ważna dla inwestycji przedsiębiorstw niska inflacja skutki niska inflacja zalety niska inflacja co oznacza dlaczego niska inflacja jest dobra niska inflacja korzyści niska inflacja jest dobra za niska inflacja deflacja geografia deflacja w polsce deflacja to zapisz dwa przypadki w których deflacja może zostać zahamowana czy deflacja jest dobra deflacja w japonii deflacja skutki deflacja geologia deflacja geograficzna deflacja w polsce 2020 co to jest deflacja geografia deflacja wiatr deflacja polska deflacja w polsce 2017 deflacja polega na wywiewaniu zapisz dwa przypadki w ktorych deflacja moze zostac deflacja metody numeryczne lepsza inflacja czy deflacja dlaczego deflacja jest zła czy deflacja jest korzystna dla gospodarki deflacja w polsce historia deflacja co to jest geografia deflacja płuc deflacja polega na wywiewaniu drobnoziarnistego czy deflacja jest korzystna deflacja definicja geografia deflacja geomorfologia polska deflacja deflacja sjp dlaczego deflacja jest niekorzystna deflacja na świecie deflacja inflacja deflacja w polsce przyczyny deflacja przyczyny deflacja japonia deflacja 2017 inwestowanie aktywne i pasywne soul bossa nova nol3 bossa bossa infolinia komentarze giełdowe bossa bossa dane bossa pl notowania zagranica bossa info nachtmann bossa nova bossa skaner info bossa pl grzegorz zalewski bossa
Reklama
Reklama