Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyniki amerykańskich big-techów w centrum uwagi inwestorów. Będą zaskoczenia?

|
selectedselectedselected

Krajowi inwestorzy rozpoczęli miniony tydzień od zapoznania się z paczką grudniowych danych GUS, w tym z dużo niższym od oczekiwań odczytem sprzedaży detalicznej (0,5% r/r vs. rynkowy konsensus na poziomie 4,6%).

Wyniki amerykańskich big-techów w centrum uwagi inwestorów. Będą zaskoczenia?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Uwaga inwestorów zagranicznych skupiona była natomiast w Europie na polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, a w Stanach Zjednoczonych na kolejno publikowanych raportach finansowych spółek za IV kw. 2023 roku (wynikami podzielili się m.in. Tesla, Netflix, IBM czy Intel). Poznaliśmy również wstępne odczyty wskaźników PMI za styczeń w najważniejszych gospodarkach, które wykazały nieznaczną poprawę nastrojów w przemyśle strefy euro, ale także ich ochłodzenie w sektorze usługowym. Gospodarka USA niezmiennie utrzymuje swoją siłę, co potwierdził czwartkowy wstępny odczyt PKB za IV kw. – amerykański PKB wzrósł o 3,3% w ujęciu zannualizowanym, co pozytywnie zaskoczyło rynek, który spodziewał się 2%- owego wzrostu. Publikowane na przestrzeni tygodnia odczyty makroekonomiczne były analizowane przede wszystkim w kontekście dalszego kształtowania się polityki monetarnej najważniejszych banków centralnych, tj. Fedu i EBC, który w zeszły czwartek podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach (stopa depozytowa 4,0%).

 

Na krajowym parkiecie nastroje nieco się poprawiły, a główne indeksy zanotowały niewielkie wzrosty (nie licząc indeksu małych spółek sWIG80, który zakończył tydzień bez zmian). Sektorowo królowały spółki z branży wydobywczej, którym sprzyjały rosnące ceny miedzi (w przypadku KGHM) i pozytywne rekomendacje analityków (Citi opublikowało rekomendację JSW z potencjałem wzrostu o 136%). Dobry sentyment panował także wokół spółek z sektora gamedev, o czym świadczą 6%-owa zwyżka CD Projektu i przeszło 7%-owe wzrosty takich spółek jak 11 bit studios czy CI Games.

 

Reklama

Głównym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie środowe (pierwsze w tym roku) posiedzenie amerykańskiego FOMC (odpowiednik krajowej RPP) i decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Inwestorzy są zgodni, że docelowa stopa procentowa Fed pozostanie bez zmian w przedziale 5,25-5,50%, tym samym większa uwaga skupi się na późniejszej konferencji prasowej i komentarzach prezesa Fed Jerome’a Powella co do kształtowania się polityki monetarnej w USA w kolejnych miesiącach. Jak na razie rynek wycenia prawdopodobieństwo pierwszej obniżki o 25 pb. w marcu na 48%. Wskazówek co do kondycji amerykańskiej gospodarki i tym samym konieczności luzowania warunków monetarnych inwestorzy będą szukać także w publikacjach dot. sytuacji na rynku pracy – we wtorek opublikowany zostanie odczyt liczby wakatów wg JOLTS w grudniu, w środę poznamy raport ADP za styczeń, a w piątek ukaże się styczniowy raport NFP. Inwestorów w Europie zainteresuje natomiast wstępny odczyt PKB strefy euro za IV kw. 2023 r. oraz dane o kwartalnym PKB i styczniowej inflacji w Niemczech.

 

Wpływ na rynki będą miały również kolejne kwartalne raporty finansowe spółek, w tym przede wszystkim amerykańskich big-techów (Alphabet, Microsoft, Amazon, Apple, Meta Platforms). Na przestrzeni kolejnych dni poznamy też wyniki gigantów sektora farmaceutycznego (Pfizer, GSK, Merck, czy Sanofi) i paliwowego (Shell, Chevron, Exxon Mobil).

 

Zobacz także: Optymizm na GPW. Akcje KGHM zakończyły tydzień na znaczącym plusie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Biuro Maklerskie Alior Banku prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jesteśmy bezpośrednim uczestnikiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy jako wydzielona organizacyjnie jednostka w strukturach Alior Banku. Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.


Reklama
Reklama