Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Merck

Uwaga inwestorów zagranicznych skupiona była natomiast w Europie na polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, a w Stanach Zjednoczonych na kolejno publikowanych raportach finansowych spółek za IV kw. 2023 roku (wynikami podzielili się m.in. Tesla, Netflix, IBM czy Intel). Poznaliśmy również wstępne odczyty wskaźników PMI za styczeń w najważniejszych gospodarkach, które wykazały nieznaczną poprawę nastrojów w przemyśle strefy euro, ale także ich ochłodzenie w sektorze usługowym. Gospodarka USA niezmiennie utrzymuje swoją siłę, co potwierdził czwartkowy wstępny odczyt PKB za IV kw. – amerykański PKB wzrósł o 3,3% w ujęciu zannualizowanym, co pozytywnie zaskoczyło rynek, który spodziewał się 2%- owego wzrostu. Publikowane na przestrzeni tygodnia odczyty makroekonomiczne były analizowane przede wszystkim w kontekście dalszego kształtowania się polityki monetarnej najważniejszych banków centralnych, tj. Fedu i EBC, który w zeszły czwartek podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach (stopa depozytowa 4,0%).

 

Na krajowym parkiecie nastroje nieco się poprawiły, a główne indeksy zanotowały niewielkie wzrosty (nie licząc indeksu małych spółek sWIG80, który zakończył tydzień bez zmian). Sektorowo królowały spółki z branży wydobywczej, którym sprzyjały rosnące ceny miedzi (w przypadku KGHM) i pozytywne rekomendacje analityków (Citi opublikowało rekomendację JSW z potencjałem wzrostu o 136%). Dobry sentyment panował także wokół spółek z sektora gamedev, o czym świadczą 6%-owa zwyżka CD Projektu i przeszło 7%-owe wzrosty takich spółek jak 11 bit studios czy CI Games.

 

Głównym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie środowe (pierwsze w tym roku) posiedzenie amerykańskiego FOMC (odpowiednik krajowej RPP) i decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Inwestorzy są zgodni, że docelowa stopa procentowa Fed pozostanie bez zmian w przedziale 5,25-5,50%, tym samym większa uwaga skupi się na późniejszej konferencji prasowej i komentarzach prezesa Fed Jerome’a Powella co do kształtowania się polityki monetarnej w USA w kolejnych miesiącach. Jak na razie rynek wycenia prawdopodobieństwo pierwszej obniżki o 25 pb. w marcu na 48%. Wskazówek co do kondycji amerykańskiej gospodarki i tym samym konieczności luzowania warunków monetarnych inwestorzy będą szukać także w publikacjach dot. sytuacji na rynku pracy – we wtorek opublikowany zostanie odczyt liczby wakatów wg JOLTS w grudniu, w środę poznamy raport ADP za styczeń, a w piątek ukaże się styczniowy raport NFP. Inwestorów w Europie zainteresuje natomiast wstępny odczyt PKB strefy euro za IV kw. 2023 r. oraz dane o kwartalnym PKB i styczniowej inflacji w Niemczech.

Reklama

 

Wpływ na rynki będą miały również kolejne kwartalne raporty finansowe spółek, w tym przede wszystkim amerykańskich big-techów (Alphabet, Microsoft, Amazon, Apple, Meta Platforms). Na przestrzeni kolejnych dni poznamy też wyniki gigantów sektora farmaceutycznego (Pfizer, GSK, Merck, czy Sanofi) i paliwowego (Shell, Chevron, Exxon Mobil).

 

Zobacz także: Optymizm na GPW. Akcje KGHM zakończyły tydzień na znaczącym plusie

Czytaj więcej

Artykuły związane z Merck