Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków

|
selectedselectedselected
Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wycenę spółki Ambra przeprowadziliśmy w oparciu o metodę DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) i metodę porównawczą względem zagranicznych spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją wina. Na podstawie metody DCF uzyskaliśmy wartość Spółki na poziomie 647 mln PLN, czyli 25.7 PLN na akcję. Przy użyciu metody porównawczej wyceniliśmy Spółkę na 1049 mln PLN (41.6 PLN na akcję). Zarówno metodzie DCF, jak i porównawczej przypisaliśmy wagę po 50%. Uzyskaliśmy wycenę Spółki na poziomie 848 mln PLN, czyli 33.6 PLN na akcję. W związku z uzyskaną wyceną utrzymujemy rekomendację kupuj dla akcji spółki Ambra.

Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków  - 1Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków  - 1

Wycena DCF

Do wyceny DCF przyjęliśmy następujące założenia:

  • Wolne przepływy gotówkowe obliczono na podstawie prognoz wyników dla Grupy Ambra za lata obrotowe od 2022/23 do 2031/32.
  • Do oszacowania stopy wolnej od ryzyka w kolejnych latach prognozy użyto rentowności obligacji skarbowych.
  • Długoterminową stopę wolną od ryzyka ustalono na poziomie 6.1% (brak zmiany względem poprzedniej rekomendacji).
  • Premia rynkowa za ryzyko równa 5%.
  • Współczynnik beta na poziomie 1.0.
  • Stopa wzrostu wolnych przepływów pieniężnych po roku 2031/32 na poziomie 1.2%.
  • Wzrost przychodów Grupy w roku 2022/23 o 13.8%, w 2023/24 wzrost o 7.1% oraz 5.7%, 4.6% i 4.3% w kolejnych 3 latach.
  • Spadek marży brutto z poziomu z 34.9% w roku 2021/22 do 33.8% w roku 2022/23.
  • Wzrost kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu o 11.5% w roku 2022/23, oraz do poziomu dynamiki przychodów w kolejnych latach.
  • Efektywna stopa podatkowa w okresie prognozy na poziomie 20.0%.
  • Wartość aktywów nieoperacyjnych na poziomie 18.7 mln PLN (Ambra ma 56% udziałów w spółce Karom Drinks będącej właścicielem działki o szacowanej wartości 33.4 mln PLN).
  • Wartość przypadająca dla udziałowców mniejszościowych w spółkach z Grupy Ambra oszacowano na 183.7 mln PLN (jako iloczyn aktualnego C/Z Ambry za rok 2022/23 na poziomie 11.4 oraz zysków mniejszości za rok 2022/23 na poziomie 16.1 mln PLN).

Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków  - 2Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków  - 2

Ze względu na duży wpływ zarówno rezydualnej stopy wzrostu, jak również rezydualnej stopy wolnej od ryzyka na poziom wyceny, prezentujemy także jej wrażliwość na te parametry.

Reklama

Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków  - 3Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków  - 3

 

Wycena porównawcza

W skład grupy porównawczej włączyliśmy zagraniczne spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją wina. Wartość spółki Ambra oszacowaliśmy w oparciu o wskaźniki: EV/EBITDA, EV/EBIT oraz P/E.

Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków  - 4Wycena spółki giełdowej Ambra. Sprawdź, ile warte są akcje wg analityków  - 4

 

Zobacz także: Akcje Ambra. Presja kosztowa niestraszna spółce [GPWPA 3.0]

 

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama