Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wycena akcji Elektrotim: metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF)

|
selectedselectedselected
Wycena akcji Elektrotim: metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wycena spółki Elektrotim opiera się na dwóch metodach: modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) oraz wycenie porównawczej. Wycena porównawcza na bazie krajowych spółek budowlanych powiązanych z branżą instalacyjną i energetyczną, oparta na naszych prognozach wyników na lata 2022 – 2024 dała wartość 1 akcji na poziomie 6,76 PLN, z kolei wycena metodą DCF na lata 2022-2031 sugeruje wartość 1 akcji na poziomie 6,81 PLN. Przy wycenie końcowej jako wagi przyjęliśmy 70% dla wyceny sporządzonej przy użyciu modelu DCF i 30% dla wyceny porównawczej (brak spółki bliskiej w 100% porównywalności do Elektrotimu). Wycena końcowa 1 akcji spółki wynosi 6,79 PLN.

Wycena akcji Elektrotim: metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) - 1Wycena akcji Elektrotim: metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) - 1

 

WYCENA DCF

Wycenę metodą DCF otrzymaliśmy prognozując w horyzoncie 10-letnim free cash flows, a następnie dyskontując je średnim ważonym kosztem kapitału (WACC). Koszt kapitału własnego został oszacowany na podstawie rentowności 10-letnich obligacji skarbowych (8,0%), premii za ryzyko rynkowe oraz współczynnika beta = 1,0.

 

Główne założenia modelu:

  • W 2022 roku spodziewamy się skonsolidowanych przychodów grupy na poziomie 450-460 mln PLN. Wpływ na duży wzrost w porównaniu do lat poprzednich ma kontrakt na granicy z Białorusią, którego wartość przekracza średnie roczne przychody grupy za ostatnie trzy lata. Kontrakt został pozyskany pod koniec 1Q’22, a jego zakończenie powinno przypaść na 1Q’23.
  • W 2023 roku zakładamy utrzymanie podobnego poziomu przychodów r/r (1Q’23 będzie jeszcze mocny na bazie kontraktu na granicy, kolejne kwartały także zapowiadają się dobrze przychodowo, biorąc pod uwagę inne zlecenia pozyskane już w 2022 roku). W kolejnych latach zakładamy ustabilizowanie się sprzedaży w okolicy 400-450 mln PLN.
  • Spółka posiada dość istotny udział materiałów i energii oraz wynagrodzeń w strukturze kosztowej (struktura bardziej typowa dla podwykonawcy lub małego wykonawcy niż typowego generalnego wykonawcy). Marża brutto ze sprzedaży w latach 2012-21 (ostatnie 10 lat) wahała się w przedziale 3,5%-14,4%. Dodatkowo była bardzo zróżnicowana ze względu na segmenty (zwykle najwyższe marże w automatyce a najniższe w instalacjach).
  • W 1H’22 marża wyniosła 4% vs 12% w analogicznych okresach w ostatnich 2 latach (sezonowo marż jest zwykle wyższa w 2H). Nasze dalsze założenia w modelu są w tym zakresie raczej konserwatywne. Zakładamy, że rentowność brutto ze sprzedaży w 2022 roku wyniesie nieco ponad 9% i na podobnych poziomach utrzyma się w kolejnych latach. Zwracamy przy tym uwagę, że w przypadku spółek budowlanych/instalacyjnych im wyższe przychody tym trudniej generalnie utrzymywać wysokie marże (konieczność wyjścia poza nisze, wyższe ryzyka na większych kontraktach).
  • Przyjmujemy CAPEX w horyzoncie szczegółowej prognozy na poziomie zbliżonym do amortyzacji.
  • Efektywną stopę podatkową przyjmujemy na poziomie 19,0% w długim terminie.
  • Wzrost FCFF w okresie rezydualnym zakładamy na poziomie 1,0%.
  • Dług netto przyjęto na poziomie z końca 2021 roku.
  • Do obliczeń przyjęliśmy liczbę akcji na poziomie 9,98 mln sztuk.
Reklama

Metoda DCF dała wartość spółki na poziomie 68,0 mln PLN. W przeliczeniu na 1 akcję daje to poziom 6,81 PLN.

Wycena akcji Elektrotim: metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) - 2Wycena akcji Elektrotim: metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) - 2

Wycena akcji Elektrotim: metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) - 3Wycena akcji Elektrotim: metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) - 3

 

 

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama