Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

WIELTON. Mocny kwartał bez wpływu zdarzeń jednorazowych, rekordowy ZBnS [pozytywne]

|
selectedselectedselected
WIELTON. Mocny kwartał bez wpływu zdarzeń jednorazowych, rekordowy ZBnS [pozytywne] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komentarz: Wyniki odbieramy bardzo pozytywnie, pomimo relatywnie niskiej generacji gotówki w Q3’22. Zwracamy uwagę na bardzo mocną stronę przychodową, średni przychód per pojazd wyniósł 154 tys. PLN (zakładaliśmy 140 tys., duży wzrost kw./kw. jest także efektem osłabienia PLN wobec EUR o ok. 2% kw./kw.) względem 140 tys. PLN w Q2’22 oraz 122 tys. PLN w Q3’21. Widać, że spółka z powodzeniem przełożyła rosnące w I pół’22 ceny materiałów i energii na swoich klientów utrzymując przy tym bardzo dobre wolumeny sprzedaży nawet pomimo ograniczenia działalności na rynku rosyjskim. Będzie to miało także pozytywny wpływ na wyniki Q4’22 w kontekście niższych cen surowców (stal, aluminium).

 

 

 

WIELTON. Results Review 3Q’22: mocny kwartał bez wpływu zdarzeń jednorazowych, rekordowy kwartalny ZBnS [pozytywne] - 1WIELTON. Results Review 3Q’22: mocny kwartał bez wpływu zdarzeń jednorazowych, rekordowy kwartalny ZBnS [pozytywne] - 1

Reklama

 

 

Marża brutto. Dzięki wyższej cenie sprzedaży spółka utrzymała marże brutto na poziomie 12,6% (+0,2pp kw./kw. i +2,2pp r./r.) vs. zakładane przez nas 11,4%. Zwracamy uwagę, że ZBnS w wysokości 108mln PLN, jest najwyższym osiągniętym kwartalnym wynikiem w historii spółki (+7mln PLN kw./kw.). Koszty SG&A utrzymują się na stabilnym poziomie 76mln PLN vs. 78mln PLN w Q2’2, wzrost r./r. wynika natomiast z konsolidacji spółki hiszpańskiej.

Kapitał obrotowy/zadłużenie. W kontekście niepewności związanej z reakcjami zakupowymi klientów w 2023r kluczowe pozostaje uwolnienie jak największej ilości gotówki z kapitału obrotowego, który sięga obecnie rekordowych 480mln PLN (+40mln PLN kw./kw.), przy zadłużeniu netto w wysokości 554mln PLN (+40mln PLN kw./kw.). W Q3’22 OCF wyniósł +30mln PLN (ytd -70mln PLN vs. +40 w ub.r.). DN/EBITDA na koniec Q3’22 skor. o zdarzenia jednorazowe kształtuje się na poziomie 3,9x

Wolumeny. Wolumen sprzedaży w Q3’22 wyniósł 5578 szt. co stanowi wzrost o 9% r./r., pomimo 80% spadku sprzedaży na rynek rosyjski. Pod względem wolumenów sprzedaży najbardziej in plus zaskoczył nas rynek francuski oraz brytyjski, gdzie sprzedaż na każdym z tych rynków była o 150 szt. wyższa niż oczekiwaliśmy. W wynikach sprzedażowych rynku brytyjskiego istotny wpływ mogła mieć umowa dostaw realizowana dla Amazona (zwracamy jednak uwagę, że w związku na oszczędności klient ten w kolejnych latach zamierza korzystać z usług firm rentalowych).

Outlook. Wprowadzone podwyżki cen przy jednoczesnym spadku cen wielu materiałów (stal, aluminium) dają przestrzeń do bardzo dobrych wyników w horyzoncie najbliższych dwóch kwartałów, ciężko natomiast jednoznacznie wypowiadać się do perspektyw na 2023r szczególnie w zakresie wolumenów biorąc pod uwagę spowolnienie marko w Europie oraz rosnące koszty finansowania w firmach transportowych.

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama