Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ważna spółka z GPW ma problemy. Czy nowe kontrakty zapewnią stabilizację?

|
selectedselectedselected
Ważna spółka z GPW ma problemy. Czy nowe kontrakty zapewnią stabilizację? | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ubiegły rok był wyjątkowo wymagający dla powoli wychodzącej na prostą po dwóch latach pandemii polskiej gospodarki. W lutym 2022 wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę nastąpił znaczący wzrost kosztów energii i surowców, co przyczyniło się do wzrostu inflacji oraz stóp procentowych. Chemia jest sektorem, gdzie ceny gazu, energii oraz dostępność surowców są czynnikami, bardzo silnie wpływającymi na cenę i dostępność produktu końcowego oferowanego odbiorcom.

Pomimo ubiegłorocznych problemów, skutkującymi decyzjami o ograniczeniach i czasowych wyłączeniach produkcji amoniaku, nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6, uważamy że perspektywy dla branży nie uległy znaczącemu pogorszeniu. Świadczyć mogą o tym między innymi nakłady inwestycyjne ogółem w przemyśle chemicznym, które w 2022 roku wyniosły 21,5 mld zł, odnotowując 35,3% wzrost w stosunku do 2021 roku.

W 2022 roku Prochem zawarł kilka dużych kontraktów, m.in. z BIOAGRA S.A. (45 mln zł), ElectroMobility Poland S.A. (38 mln zł), Elemental Strategic Metals sp. z o.o. (30 mln zł), co w naszej ocenie powinno zapewnić Spółce przychody na stabilnym poziomie. W związku z utrzymującymi się wyzwaniami, z jakimi od ubiegłego roku zmaga się branża budowlana, najwięcej ryzyk dla wyników Prochemu widzimy w kontraktach zawartych w formule generalnego wykonawstwa.

Zobacz także: Co się ostatnio działo w spółce Prochem? – ostatnie wydarzenia i podsumowanie wyników finansowych

 

Reklama

 

 

Do największych problemów branży budowlanej należą:

  • wojna na Ukrainie ograniczająca dostęp do pewnych zasobów naturalnych i źródeł energii
  • odpływ pracowników z Ukrainy i wzrost kosztów pracy
  • wysokie ceny energii
  • wysokie ceny surowców i materiałów budowlanych
  • trudności z waloryzacją kontraktów
  • wyhamowanie wielu planowanych inwestycji spowodowane brakiem zdolności kredytowej w wyniku rosnących stóp procentowych
  • duże zadłużenie sektora budowlanego (na koniec 2021 wynosiło 1,8 mld zł)
  • brak środków z KPO, które mogłyby ożywić inwestycje
  • stagnacja sektora publicznego w okresie przejściowym między kolejnymi budżetami Unii Europejskiej.

 

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama