Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

VIGO System: omówienie wyników finansowych za 4Q21

|
selectedselectedselected
VIGO System: omówienie wyników finansowych za 4Q21  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opinia. Negatywnie

Spółka zrealizowała przychody zgodne z wstępną prognozą jednak przy znacząco wyższych kosztach operacyjnych (koszt własny sprzedaży jak i koszty sprzedaży, częściowo wzrost był wygenerowany przez segment epitaksji). Spodziewamy się że presja na marże EBIT może utrzymać się przynajmniej częściowo w przyszłych okresach. Wysoki wynik netto raportowany był wynikiem niegotówkowego efektu na podatku.

VIGO System: omówienie wyników finansowych za 4Q21  - 1VIGO System: omówienie wyników finansowych za 4Q21  - 1

Przychody VIGO System za 4Q21 wyniosły PLN 22.3m (zgodnie ze wstępnymi danymi), EBITDA PLN 7.5m (-9% r/r, 35% poniżej naszej prognozy) a znorm. zysk netto PLN 5.7m (-5% r/r, 36% poniżej naszych oczekiwań):

 

  • Przychody. Przychody wyniosły PLN 22.3m (+56% r/r, +34% k/k) głownie dzięki segmentom: przemysłu (PLN 10.8m, wzrost o 44% q/q), wojskowości (PLN 5.5m, spadek o 8% k/k), transportu (PLN 2.9m, wzrost o 86% q/q). Spółka sprzedała łącznie w 2021 r. 12.2k modułów detekcyjnych, co oznacza wzrost o 46% r/r.
  • Marża brutto na sprzedaży. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 57%, co oznacza spadek o 13pp oraz wynik o 10pp poniżej naszych oczekiwań. Był to najniższy poziom marży odnotowany od 4Q18. W naszej opinii słabsze od oczekiwań wyniki mogły być spowodowane intensyfikacją produkcji (nadgodziny i bonusy) a także wyższymi kosztami materiałów i energii. Zwracamy też uwagę na wzrost kosztów w obszarze materiałów dla fotoniki, którego rentowność prawdopodobnie poprawi się dopiero w przyszłych okresach, wraz ze wzrostem skali działalności.
  • Koszty sprzedaży i zarządu. Koszty sprzedaży i zarządu wyniosły PLN 7.4m, wzrost o 28% k/k za sprawą wzrostu kosztów sprzedaży, prawdopodobnie powiązanego z rozwojem zagranicznej ekspansji spółki. Pozostałe koszty operacyjne wyniosły PLN 1.1m i zawierały w sobie odpis na pożyczki do zagranicznych spółek zależnych.
  • EBITDA. EBITDA spółki wyniosła PLN 7.5m (-9% r/r, -16% k/k oraz była 35% niższa od prognozy IPOPEMA). • Zysk netto. Znorm. zysk netto osiągnął PLN 5.7m, 36% poniżej naszych oczekiwań. Spółka rozpoznała PLN 5.6m pozytywnego wpływu podatku dochodowego (niegotówkowy efekt) oraz PLN 0.0m kosztów finansowych netto.
  • Operacyjne przepływy pieniężne. Operacyjne przepływy pieniężne wyniosły PLN 3.4m (spadek o 26% r/r oraz spadek o 65% k/k).
  • Capex. Capex brutto wyniósł PLN 23.7m (20% poniżej naszych oczekiwań), w tym PLN 4.8m na B&R (płasko k/k), oraz PLN 17.1m na program inwestycyjny (w tym cleanroom i maszyna do epitaksji). VIGO otrzymało granty o wartości PLN 1m w 4Q21.
  • Dług netto. Dług netto wyniósł PLN 28.2m, vs. 16.4m na koniec 3Q21, wzrost związany ze zwiększaniem zadłużenia na potrzeby programu inwestycyjnego.

 

Reklama

VIGO System: omówienie wyników finansowych za 4Q21  - 2VIGO System: omówienie wyników finansowych za 4Q21  - 2

 

 

 

Vigo System S.A. - analizy i rekomendacje

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama